zabawy podczas podróży

Pomysły na zabawy w podróży

„Daaaleko jeszcze?  Dłuuugo jeszcze? Nuuudzi mi się!” To podstawowy zestaw pytań znużonego podróżą dziecka, a i nie jednemu dorosłemu w fotelu pasażera zdarza się je wałkować. Co zrobić by ich uniknąć? Najprościej byłoby nigdzie nie wyjeżdżać, ale nie o to chodzi 🙂 Dlatego mamy dla Was zabawy podczas podróży  czyli kilka sposobów na to jak zająć współtowarzyszy podróży, niezależnie od tego czy stoimy w korku, czekamy na lot, czy jedziemy pociągiem!

1. Śpiewamy

Na start wrzućcie na luz i bez względu na Wasze umiejętności wokalne zaśpiewajcie wspólnie piosenkę, która ostatnio wpadła Wam w ucho. Zacznijcie już w windzie! Wspomóc możecie się naszymi śpiewnikami z tekstami do piosenek Majki Jeżowskiej

2. Słuchamy

Podróż to zawsze dobry czas  na poznanie nowego…  gatunku muzycznego. Kilka dni przed podróżą poproście (Wy i Wasze dzieci)  przyjaciół o to by podali Wam kilka tytułów swoich ulubionych utworów. Im dalej  do tego czego słuchacie na co dzień tym lepiej! Stwórzcie z nich podróżną playliste. Poznajcie nowe gatunki i nowych wykonawców. Porozmawiajcie o Waszych wrażeniach!

zabawy podczas podróży3. Czytamy

Dla pewności weźcie dwie lektury-  jedną nowość i druga taką, do której Wasze dziecko wraca najchętniej- na wypadek gdyby ta pierwsza się nie sprawdzała.
Jednak nie wszyscy w trakcie podróży potrafią skupić wzrok na druku, jeżeli dla Was to też męczące, wybierzcie dla młodszego dziecka książkę obrazkową, gdzie na podstawie samych ilustracji będziecie mogli wymyślać historie. Dla starszaka fajne będą książki z naklejkami lub dziecięce gazetki z zadaniami i zgadywankami.

Jeżeli jednak mocno obstajecie przy dobrej lekturze polecamy audiobooki.

zabawy podczas podróży

4. Rysujemy

Kredki świecowe, kartki na podkładce lub znikopis i zaczynamy zabawę! Jedno z Was „bazgrze” nieokreślony kształt, a kolejne dorysowuje do niego poszczególne elementy tak by z przemienić bazgroł w coś fantastycznego albo.. zupełnie codziennego!

Sprawdzi się również kolorowanka, a wypadku starszych dzieci gra w kółko i krzyżyk czy statki.

5. Opowiadamy

Przypomnijcie sobie zabawne historie z Waszego dzieciństwa, z Waszych wakacji i opowiedzcie je dziecku! Maluch pozna Was z innej strony, być może sam zechce opowiedzieć o czymś do tej pory milczał.

Ciężko Wam wybiec tak daleko w przeszłość? Opowiedzcie o jego przyjściu na świat, o tym jak się poznaliście albo jak znaleźliście miejsce, w którym teraz żyjecie. Takie historie ukorzeniają.

6. Chowamy

Nie, nie siebie, no bo gdzie się schować w aucie. Co prawda samolot czy pociąg  daje większe pole manewru, ale to już niebezpieczne J Przedmioty chowamy! Do tekturowego pudełka lub jakiegoś woreczka. Dziecko na podstawie odgłosów wydobywających się z potrząsanego pudełka, a w wypadku woreczka na podstawie doznań jakie dostarczy mu dotykanie schowanej rzeczy musi odgadnąć co zostało ukryte.

7. Poznajemy

Znaki drogowe! Na wstępie możemy opowiedzieć dziecku o idei kodeksu drogowego. A później uczymy dziecko  rozpoznawania znaków. Gwarantuję, że w dalekiej podróży sami możecie się niejednokrotnie zdziwić J  Jeżeli maluch kojarzy już kilka znaków możemy poprosić go by mówiło, za każdym razem gdy widzi określony.

8. Budujemy

Łańcuch słów! A mamy ku temu dwie sposobności. Pierwsza to taka gdy każdy mówi wyraz na literę, na którą skończył się poprzedni (oknO- OmleT- TramwaJ- JabłkO- Obraz). Za łatwo? Z krótkiego łańcuszka ułóżcie historyjkę. I tak: Przez okno widzę tramwaj, w którym jedzie pani, która pod jedną pachą ma obraz, a w drugiej ręce trzyma omlet z jabłkami 🙂

Druga opcja to taka, gdzie każdy kolejny wyraz to skojarzenie z poprzednim (obraz- rama- rower- wycieczka).

9. Wymieniamy

Słowa wymieniamy. Kto powie więcej słów na daną literę ten wygrywa! Ba! Z nich też można zbudować historię na przykład taką abstrakcyjną o akrobatce- anakondzie Adelajdzie – angażującej się w…

10. Wymyślamy

Co tam widzicie za oknem? Drzewo- wymyślcie wspólnie opowieść o nim. O tym kto je zasadził, o jego mieszkańcach, o dziewczynce, która wspina się wśród gałęzi. Puśćcie wodze wyobraźni.

11. Sprawdzamy

„Kangury mają skrzydła” vs. „Ziemia jest okrągła” wymyślacie szereg takich zdań, a dzieci niech wskazują prawdziwe.

12. Rymujemy

Dziecko rzuca słowo, Wy szukacie rymu i na odwrót.

Młotek – Kotek

Miś – Dziś

Zabawa – Rozprawa

Basen – Skansen

13. Zgadujemy

Zadawaj dziecku zagadki, a jak już podłapie pomysł zamieńcie się rolami. Gwarantujemy dużo śmiechu.

A Wy jakie zabawy podczas podróży lubicie najbardziej? Wpisujcie swoje propozycje w komentarzu.

A jeśli interesujesz się wychowaniem i rozwojem dziecka, to zapraszamy Cię na nasze webinary, w których dajemy najnowsze, praktyczne narzędzia!

Kliknij w zdjęcie!

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *