trening mentalny

„Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz”, czyli trening mentalny dzieci na cały dzień

Z treningiem mentalnym jest jak z bicepsem. Jak trenujesz to masz fajny , jak nie trenujesz to nie masz. Jeśli Ty będziesz rosła, rósł mentalnie, Twoje dzieci także urosną, więc Trening zacznij od siebie, gdy rodzina jeszcze śpi i nikt jeszcze nie wkurza. Poranna kawa najlepiej bowiem smakuje w samotności. Dlaczego? Bo można ją spokojnie wypić.

Zatem jeżeli chcesz spokojnie i w harmonii rozpoczynać dzień to zacznij od jutra wstawać 30 minut wcześniej. Najpierw zadbaj o siebie, bo potem nie dostaniesz się do łazienki. Stojąc naprzeciw lustra popatrz na siebie i uśmiechnij się jak najbliższa Ci osoba [przecież z sobą sypiacie!]. Codziennie dostrzeż w sobie fajną rzecz: oczy, płatki uszu, kosmyk włosów. I spróbuj powiedzieć na głos „Jestem wdzięczna za moje oczy”.

Potem spokojnie kawa, herbata i równie spokojnie budź swoje dzieci. Używaj głaskania i głosu „Dzień dobry. To Twój dobry dzień” , „Witaj, powolutku otwieraj oczy, przeciągaj się leniwie„. Niech w Twoim głosie nie będzie pośpiechu tylko przyjemny ton. Możesz też dziecko stopniowo wybudzać muzyką , bajką w audiobooku. Staraj się , aby przebudzenie wiązało się z przyjemnością .

trening mentalny

Nie słuchaj rano wiadomości o tragediach , pożarach i wypadkach [szczególnie przy dzieciach]. W zamian za to używajcie przy stole muzyki motywującej. Niech dzieci codziennie rano wybierają 1 utwór do śniadania . Jedząc wspólny posiłek poranny rozmawiajcie o planach na cały cały dzień w stylu „Co przyjemnego dziś Cię spotka” , „ Z kim miłym się dziś zobaczysz”. Wyrabiaj w dziecku od rana nawyki pozytywności  zamiast narzekania . Jeżeli dziecko powie „O … jaka beznadziejna pogoda , padaodpowiedzMasz rację , pada. To oznacza, że rośliny się napiją wody i deszcz umyje nam auto”. „Bolą mnie nogi po treningu, Czuję się beznadziejnie.” odpowiedz  „Po takim treningu nogi mają prawo Cię boleć , ale pomyśl, jaki jesteś super wysportowany!”

Do szkoły staraj się wychodzić lub wyjeżdżać na tyle wcześnie , aby być minimum 10 minut przed czasem. Nie funduj sobie i dziecku stresów parkowania razem z 100 innych rodziców. Ucz dziecko punktualności bez zadyszki . Jestem wcześniej w szkole, bo mam potrzebę posiadania czasu na pogadanie z kolegami przed lekcją, a nie w trakciebrzmi rozsądnie, prawda?

W drodze do szkoły znów powstrzymaj się od radia, zastąp je muzyką motywacyjną, puść np. ulubiony zespół dziecka. Uwierz, że wiadomość o tym, że w autobusie w Kanadzie zginęło 3 dzieci nie pomoże Twojemu dziecko odnosić lepszych sukcesów w szkole . Gdy dziecko jest wrażliwe komunikaty z radia bombardują je od rana smutnymi czy tragicznymi newsami.

Jednym z moich ulubionych ćwiczeń w drodze do szkoły na pobudzanie pewności siebie jest „Powiedz 5 dobrych rzeczy o sobie”. Niekiedy zwłaszcza na początku treningu mentalnego może to trwać wieczność. Mówienie dobrych rzeczy o sobie codziennie przez 3 miesiące w drodze do szkoły może dać niesamowite efekty. Dziecko zacznie widzieć swoją wartość , dostrzeże swoje dobre strony, będzie potrafiło o nich mówić . Rodzic również powinien powiedzieć je na głos.

Odbierając dzieci ze szkoły staraj się nie zadawać pytania „ Jak było?” U większości dzieci odpowiedz brzmi „Fajnie.” Próbuj formułować zdania inaczej „Kogo miłego spotkałeś dziś w szkole?” , „Kto z nauczycieli był dziś najmilszy dla Ciebie I dlaczego tak uważasz ?” Daj dziecku przestrzeń do własnej wypowiedzi. Poczuje się wtedy ważne i chętniej będzie z Tobą otwarcie rozmawiało.

Postaw konkretne jasne ramy ile po szkole czasu dziecko może przeznaczyć na komputer/ telefon i telewizję. Zasady są ważne i eliminują przeciąganie liny  o kolejne pół godziny.

Ustalcie wieczorem, kto ma jakie priorytety na dzień następny [wyjazdy, terminy, sprawdziany, potrzeba dokupienia ołówka przed szkołą]. Jeżeli wiemy co nas czeka to łatwiej tę sytuację akceptujemy.

Postaraj się przed snem porozmawiać z dzieckiem. Uczyń z tego rytuały. Niech to będzie 5 minut, ale zawsze niech będzie. Proponuję rozmowę , czytanie książki, wspólne słuchanie audiobooka czy po prostu głaskanie po pleckach.

Bardzo ważne: konsekwentnie ucz dzieci, aby były do szkoły spakowane już wieczorem [łącznie ze strojem na wf]. Ograniczaj do minimum poranną gonitwę. Nawet naczynia w zlewie myj przed snem, aby rano zlew był pusty, a filtr do kawy nie wymagał czyszczenia tylko był gotowy do pracy.

I tak staraj się robić codziennie. Dlaczego? Bo zrelaksowana, poukładana mama i tato to już połowa sukcesu. Rano potrzebujemy harmonii  a nie awantury. Spokojne, zrelaksowane, zmotywowane rano dziecko ma większą szansę na przyswajanie nauki niż dzieciak, który słyszy tylko „Pospiesz się , ale  z ciebie ciamajda, zawsze się spóźniam przez ciebie do biura, bądź grzeczny , tylko nie dostań jedynki , itd.”.

Spokojne wewnętrznie, rozruszane muzyką , pewne siebie [5 dobrych rzeczy o sobie] dziecko niewątpliwie ma większe szanse na przyswajanie wiedzy i relacje z kolegami.

Trenuj więc z dzieckiem codziennie nawyki pozytywności, rytuały , a po około 3 miesiącach wróci to do Ciebie . Wszystkie te działania najlepiej się sprawdzają gdy mamy dobry przykład. To właśnie Ty możesz być dobrym przykładem i od jutra przestać się spieszyć , poganiać , robić nerwową atmosferę.

Oddychaj spokojnie jeżeli wstałaś / wstałeś 30 minut wcześniej niż zwykle. Ten spokój udzieli się również Twoim Dzieciom.

Więcej o treningu mentalnym przeczytasz tutaj https://akademiamajkijezowskiej.com/rosnementalnie/czym-jest-trening-mentalny-dzieci/ A samego treningu spróbujesz korzystając z naszego Zestawu 4 Gier OdporniMentalnie.pll, który na zawsze pozostanie Twoją ulubioną rozrywką i przyjemną pracą, to kliknij w obrazek poniżej!

Jeśli jesteś ciekaw w jaki sposób jeszcze możesz pracować ze swoimi dziećmi i usprawnić komunikację między wami koniecznie odwiedź nasz sklep i wybierz dla siebie jeden z naszych kursów, webinarów czy szkoleń.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *