akademia@majkijezowskiej.com +48 666 686 333

Siła tańczy czyli jak Taniec może odwrócić oznaki starzenia się w mózgu

Siła tańca!

Wraz z wiekiem pogarsza nam się sprawność psychiczna i fizyczna, która może być dodatkowo obciążona przez choroby takie jak choroba Alzheimera. Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Human Neuroscience, pokazuje, że osoby starsze, które regularnie biorą udział w ćwiczeniach fizycznych, mogą odwrócić oznaki starzenia się w mózgu, a taniec ma najbardziej dogłębny wpływ. Czyli to właśnie taniec ma największą siłę!

Badania nt. wpływu tańca na mózg – czyli siła tańca w mózgu:)

„Ćwiczenia mają korzystny wpływ na spowolnienie lub nawet przeciwdziałanie związanemu z wiekiem spadkowi zdolności umysłowych i fizycznych”, mówi dr Kathrin Rehfeld, główna autorka badania, z siedzibą w niemieckim centrum chorób neurodegeneracyjnych, Magdeburg, Niemcy. „W tym badaniu wykazujemy, że dwa różne rodzaje ćwiczeń fizycznych (taniec i trening wytrzymałościowy) zwiększają obszar mózgu, który maleje wraz z wiekiem. Dla porównania, tylko taniec prowadził do zauważalnych zmian behawioralnych pod względem poprawy równowagi ” I to jest piękny dowód na siłę tańca.

”Wolontariusze w podeszłym wieku, ze średnim wiekiem 68 lat, wzięli udział w badaniu i został im przydzielony osiemnastomiesięczny cotygodniowy kurs nauki tańca lub trening wytrzymałościowy i ćwiczenie rozciągające. Obie grupy wykazały wzrost w obszarze hipokampa mózgu. Jest to ważne, ponieważ obszar ten może być podatny na spadek z powodu wieku i jest dotknięty chorobami takimi jak choroba Alzheimera. Odgrywa również kluczową rolę w pamięci i uczeniu się, a także utrzymuje równowagę.

Podczas gdy poprzednie badania wykazały, że ćwiczenia fizyczne mogą zwalczać związany z wiekiem spadek mózgu, nie wiadomo, czy jeden rodzaj ćwiczeń może być lepszy niż inny. Aby to ocenić, procedury ćwiczeń podane ochotnikom różniły się. Tradycyjny program treningowy fitness prowadził głównie powtarzające się ćwiczenia, takie jak jazda na rowerze lub nordic walking. Natomiast grupa taneczna co tydzień stawała przed nowym wyzwaniem. Dr Rehfeld wyjaśnia: „Staraliśmy się zapewnić naszym seniorom w grupie tanecznej stale zmieniające się rutyny taneczne różnych gatunków (Jazz, Square, Latin-American i Line Dance). Kroki, wzory ramion, formacje, szybkość i rytmy były zmieniane co drugi tydzień, aby utrzymać je w ciągłym procesie uczenia się, najbardziej wymagającym dla nich aspektem było przywołanie układów tanecznych pod presją czasu i bez wskazówek instruktora.

Uważa się, że te dodatkowe wyzwania odpowiadają za zauważalną różnicę w równowadze, jaką wykazują uczestnicy grupy tanecznej. Dr Rehfeld i jej koledzy opierają się na tych badaniach, aby wypróbować nowe programy fitness, które mają potencjał maksymalizacji działania przeciwstarzeniowego na mózg.

„W tej chwili oceniamy nowy system o nazwie„ Jymmin ”(zagłuszanie i gimnastyka). Jest to system oparty na czujnikach, który generuje dźwięki (melodie, rytm) na podstawie aktywności fizycznej. Wiemy, że pacjenci z demencją reagują intensywnie podczas słuchania. Chcemy połączyć obiecujące aspekty aktywności fizycznej i aktywnego tworzenia muzyki w studium wykonalności z pacjentami z demencją.

Rada – jak wykorzystać siłę tańca

”Dr Rehfeld podsumowuje radą, która pozwoli nam wyjść z naszych miejsc i tańczyć do naszego ulubionego rytmu. „Wierzę, że każdy chciałby prowadzić niezależne i zdrowe życie, tak długo, jak to możliwe. Aktywność fizyczna jest jednym z czynników stylu życia, które mogą się do tego przyczynić, przeciwdziałając kilku czynnikom ryzyka i spowalniając spadek związany z wiekiem. To potężne narzędzie do wyznaczania nowych wyzwań dla ciała i umysłu, zwłaszcza w starszym wieku. ”Badanie to należy do szerszego zbioru badań dotyczących poznawczych i neuronalnych skutków aktywności fizycznej i poznawczej w całym okresie życia.

Tłumaczenie artykułu o tańcu ze strony:

www.medicalxpress.com

Tłumaczenie Katarzyna Sikora

Nauczycielu, Pedagogu, Instruktorze, Wychowawco!
Zapraszamy Cię do sprawdzenia naszego Kursu Online Rytm i Melodia.
Tylko teraz w niższej, promocyjnej cenie!
Autorska metoda pedagogiki tańca kształtowana z uwagi na dziecięcą kreatywność, wrażliwość i chęć rozwoju, wzbogaci Twoje zajęcia i podniesie kwalifikacje!
Cały pakiet to aż 8 bloków dydaktycznych, 5 gotowych scenariuszy tanecznych, 5 modułów nauczania, nagrania audio, dodatkowe materiały i dużo więcej!
Zobacz jak wygląda nasz wyjątkowy Kurs, przeczytaj opinie i spełniaj marzenia!
KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ!

Jestem mózgiem całej Akademii - dosłownie i w przenośni. Od lat pasjonuję się nauką o tym, jak funkcjonuje i uczy i rozwija się nasz mózg. Od lat uczę nauczycieli jak uruchamiać i modelować u uczniów kompetencje psychospołeczne. Pomagam też rodzicom w sesjach indywidualnych. Teraz przyszedł czas na realizację mojego największego marzenia – szkoły dla rodziców i nauczycieli na skalę ogólnopolską i w postaci narzędzi dostosowanych do Waszych potrzeb i możliwości.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top