Przed Wami Kreatywny Kalendarz na maj 2023! Uczniowie już powoli zaczynają odliczanie do wakacji. A może nie tylko uczniowie? Gdzie znajdziesz Kreatywny Kalendarz na maj 2023? >>> Kreatywny Kalendarz — maj 2023 <<< Powyżej umieszczamy…

Maj to miesiąc wypełniony egzaminami. Od egzaminów maturalnych, które trwają cały miesiąc, aż do egzaminów ósmoklasisty, które zaczynają się lada dzień. Egzamin ósmoklasisty to często pierwszy, tak poważny egzamin w życiu naszego nastolatka. Może to wywoływać u niego uczucie stresu. Jak sam być może pamiętasz, stres przed egzaminami potrafi być ogromny.
Dowiedz się, w jaki sposób pomóc swojemu dziecku w zmierzeniu się z tym wyzwaniem!
Jak pomóc opanować stres przed egzaminami?
W tym artykule zebrałam kilka rad, które pomogą Wam i Waszemu nastolatkowi przetrwać ten stresujący moment. Czasem większe znaczenie ma to, czego nie mówimy naszemu dziecku, niż to, co mówimy. Dlatego poniżej przeczytacie, co warto powiedzieć, żeby dziecko czuło się lepiej i czego nie mówić, żeby nie pogorszyć jego samopoczucia.
Co powiedzieć nastolatkowi w stresie?
Na samym początku pomóżmy dziecku w ogóle zauważyć i nazwać jego emocje. Czasami nasz młody człowiek nie będzie umieć rozpoznać, że to, co czuje, to właśnie stres. Może próbować wypierać tę emocję ze swojej głowy. Natomiast zauważenie i nazwanie emocji, która do nas przychodzi, sprawia, że dużo łatwiej jest sobie z nią poradzić. Wystarczy, że powiesz: Widzę kochanie, że przyszedł do Ciebie stres. Już to wystarczy, żeby nasze dziecko nie czuło się samotne.
Okażmy zrozumienie. To wydaje się tak niewiele, ale zrozumienie potrafi zdziałać cuda! Powiedz: Rozumiem, że jesteś zestresowany. To Twój pierwszy egzamin i nie wiesz, czego się po nim spodziewać. Pokażmy naszemu dziecku, że to zupełnie naturalne, że czuje się zestresowany przed nową sytuacją w swoim życiu.
Okażmy wsparcie. To moim zdaniem najważniejsza rada w tym artykule. Zapewnijmy naszego nastolatka, że jest wartościowym człowiekiem niezależnie od wyników egzaminu. Dla młodego człowieka dorastanie jest trudnym doświadczeniem, często młodzież ma niskie poczucie własnej wartości i uważa, że każde potknięcie świadczy o ich porażce. Pokażmy, że to nieprawda. Że nasze dziecko jest wspaniałym, młodym człowiekiem i egzamin w żaden sposób nie definiuje jego wartości.
Czego nie mówić przed egzaminami?
Jak już pisałam wcześniej, czasem większe znaczenie ma to, czego nie powiemy, niż to, co mówimy. Sprawdźcie, co mam na myśli!
Nie bagatelizujmy emocji dziecka. Czasem w dobrej wierze mówimy zdania typu: Czym Ty się przejmujesz? To tylko egzamin! Mimo dobrych intencji możemy sprawić, że nastolatek poczuje, że jego uczucia są lekceważone. Każdy wiek i każdy etap rozwoju ma swoje stresujące momenty. Nawet jeśli z perspektywy czasu widzimy, że stres przed egzaminami był niepotrzebny, to w tym momencie, dla naszego dziecka to jest ogromny stres i emocje.
Nie wywierajmy presji. Nawet słaby wynik egzaminu nie przesądza o reszcie życia naszego dziecka. Jeśli nasze dziecko dostanie mało punktów albo w ogóle nie zda, to powinno otrzymać od nas wsparcie. Powinniśmy być podporą dla naszych dzieci.
To co robić?
Zastanawiasz się w takim razie, co powinniśmy zrobić, żeby pomóc nastolatkowi w tym trudnym momencie? Po prostu bądźmy. Bądźmy dla niego wsparciem, głosem spokoju i zrozumienia. Trzymam za Was kciuki!
A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o stresie, zapraszamy na nasz wpis o faktach i mitach na temat stresu.

This Post Has 0 Comments