akademia@majkijezowskiej.com +48 666 686 333

samodzielność dziecka

Samodzielność Twojego Malucha!

@ Pozwól sobie uwierzyć, że samodzielność dziecka to ważny filar w budowaniu jego poczucia własnej wartości

@ Daj sobie zgodę na kilka minut więcej – 3 może 5 minut więcej. To zajmuje raptem 3 minuty więcej, jak dziecko robi coś samodzielnie. To 3 minuty, które możesz zamienić na spokojny oddech i fajne, budujące Ciebie myśli. Np. te 3 minuty dłużej cudownie budują teraz moje dziecko. To dla niego ważne 3 minuty!!!

@Pokaż dziecku, jak to może w prosty sposób zrobić samodzielnie. I wspieraj go dobrym słowem.

@Jak na początku, Twojemu dziecku nie wychodzi jeszcze ta od razu. To proszę Cię nie chwal go, bo dziecko czuje, że pochwała jest nieadekwatna do wykonywanych czynności. Lepiej powiedź – „Każdy jak uczy się czegoś nowego, to musi popróbować kilka razy. I każdemu najpierw nie wychodzi, aby zaraz, za chwilę mogło wyjść. „

@Już słyszę te słowa, ale….,ale….,ale….. Kochani tych „Ale” jest milion, a może i trylion. Spokojnie możesz odłożyć każde „Ale” na pobliską półkę i powiedz mu, temu „Ale”, żeby tam spokojnie poczekało. Twoje dziecko może być samodzielne już dzisiaj. Już teraz. „Ale” jest mu w tym niepotrzebne!

@ Na tę samą półkę odłóż swoje wszystkie strachy i lęki. Nie sprzedawaj ich swojemu dziecku. Nie są mu w ogóle potrzebne. To Twój strach i Twój lęk i to jest Twoja praca, aby się samodzielnie z mini uporać. Twoje dziecko naturalnie wierzy, że „wszystko może”. I będzie wierzyć, dopóki się dowie od Ciebie, że „nie może”.

@Bądź pod ręką, bądź obok. Nie podbiegaj, nie wyprzedzaj. Bądź i mów „Jestem obok. Jak tylko będziesz mnie potrzebować, to powiedź. Pomogę Ci. Wierzę, że sam/a super sobie poradzisz.

@Popatrz na wszystkie codzienne czynności, i zadaj sobie pytanie „Co już samo może robić moje dziecko? Co może robić, czego nie zauważyła, lub też robiłam tylko z uwagi na szybkość” I zaproś dzisiaj swoje dziecko do samodzielnego wykonania tego.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na tema t wspierania dzieci w ich rozwoju koniecznie sprawdź nasze webinary oraz kursy dla Nauczycieli i Rodziców.

Home

Jestem mózgiem całej Akademii - dosłownie i w przenośni. Od lat pasjonuję się nauką o tym, jak funkcjonuje i uczy i rozwija się nasz mózg. Od lat uczę nauczycieli jak uruchamiać i modelować u uczniów kompetencje psychospołeczne. Pomagam też rodzicom w sesjach indywidualnych. Teraz przyszedł czas na realizację mojego największego marzenia – szkoły dla rodziców i nauczycieli na skalę ogólnopolską i w postaci narzędzi dostosowanych do Waszych potrzeb i możliwości.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top