Przed Wami Kreatywny Kalendarz na maj 2023! Uczniowie już powoli zaczynają odliczanie do wakacji. A może nie tylko uczniowie? Gdzie znajdziesz Kreatywny Kalendarz na maj 2023? >>> Kreatywny Kalendarz — maj 2023 <<< Powyżej umieszczamy…

Kochani, głos w nagraniu dołączonego do poniższego artykułu Przerwa na Kaczkę i Kropka- JEST OD 3:15 !!! Tymczasem zapraszamy Was na emocjonalny odcinek Przerwa na Kaczkę i Kropka #8 Fakty i Mity na temat emocji. Ogłaszamy pierwszego marca miesiąc marzec jako miesiąc Emocji Moc. Podczas tego odcinka przyjrzymy się faktom i mitom dotyczący emocji. Jesteście ciekawi więcej Faktów i Mitów np. na temat uczenia się i zmiany – zobaczcie Przerwę na Kaczkę i Kropka #5
Zachęcamy do sprawdzenia się. Napisz nam w komentarzu jak myślisz/ jak czujesz czy poniższe twierdzenia to Fakt czy Mit?
🔆 Jesteś ciekawy odpowiedzi⁉️
⬇️⬇️⬇️Zapraszamy do odsłuchania trzeciego odcinek z cyklu: Emocji moc lub przeczytania poniższego artykułu.
Mamy emocje pozytywne i negatywne. Fakt ✅ czy Mit ❌ na dzisiejszej Przerwa na Kaczkę i Kropka?
Jeszcze 20 lat temu powyższe zdanie było prawdą. Wówczas w psychologii rozwoju dzieliliśmy emocje na pozytywne i negatywne. Złość, wstręt, wstyd, strach były emocjami klasyfikowane jako negatywne. Niestety to fałszywe zdanie wciąż pokutuje. Jeśli sięgamy do starych artykułów czy publikacji to możemy taki podział znaleźć. Dziś wiemy, że każda emocja jest dobra i ważna. Na przykład złość ma duży nośnik energetyczny, który pomaga nam w działaniu lub postawieniu granicy. Dziś posługujemy się nomenklatura emocje łatwiejsze do przeżycia i trudniejsze do przeżycia.
Każdy identycznie okazuje emocje. Fakt ✅ czy Mit ❌ ?
Poniekąd to jest prawa, ponieważ mózg zawsze działa na korzyść właściciela. Dlatego podpowiada nam, że inni powinni okazywać emocje w ten sam sposób lub czuć podobnie. Z racji tego, że jest to subiektywny odbiór wiemy, że każdy inaczej okazuje emocje ! Powyższe zdanie jest zatem fałszywe.
Każdy odczuwa emocje tak samo silnie. Fakt ✅ czy Mit ❌ ?
To zdanie to absolutny fałsz. Faktem jest, że podobne hormony będą się u nas wydzielać, natomiast jeśli podłączylibyśmy nasz mózg pod neuroobrazowanie i sprawdzalibyśmy jego reakcję i działanie pod wpływem endorfin, dzięki którym m.in. odczuwamy szczęście i radość, to każdemu z nas będą się osobniczo uruchamiać poszczególne partie w mózgu jak i poziom wydzielanej substancji na tą samą reakcję będzie inny.
Ponadto pomiędzy dendrytami (wypustkami komórki nerwowej) znajdują się synapsa, czyli szczelina pomiędzy jedną a drugą komórką nerwową (poniższa grafika ) W tym odcinku, w którym impuls elektryczny zamienia się w impuls biochemiczny dochodzi do depolaryzacji błony komórki pre i parasynaptycznej (jednej i drugiej komórki nerwowej). Tam poprzez wydzielanie się różnej ilości substancji oraz poprzez różną ilość receptorów, które mogą odbierać impuls chemiczny może dojść do osobniczego (czyli indywidualnej u każdego człowieka) odbioru poszczególnych emocji.

Trzecią przyczyną jest osobnicza zmiana w depolaryzacji błon neuronalnych. Jak widoczne jest w poniższym wykresie, komórka w stanie spoczynku znajduje się w progu pobudliwości ( -55mV) czyli w spoczynku. Poprzez depolaryzację błony komórkowej dochodzi do przekazania impulsu elektrycznego dalej. Również tutaj każdy człowiek może mieć delikatne wahania w napięciu komórkowym, które jest potrzebne do przekazania impulsu (koktajlu hormonowego jakim są emocje).
Kolejnym biologicznym faktem, który wyjaśnia nam, że absolutnie każdy z nas odczuwa inaczej emocje jest fakt, że osobniczo mamy rozmieszczone intero-, wiscero- i pioprioreceptory. Receptory rozmieszczone w naszym wnętrzu, które odpowiedzialne są za wewnętrzne czucie. Również te, które informują nas jak czuje się nasze ciało powoduje, że emocje odczuwamy inaczej.
Pozbywać należy się trudnych emocji a celebrować te milsze. Fakt ✅ czy Mit ❌ ?
Mamy takie przekonanie, aby szybko, krótko przeżywać trudne emocje. Tak aby strach, wstręt, złość, smutek trwały jak najkrócej natomiast przyjemne emocje miały trwać najlepiej wiecznie. Skoro każda emocja jest nam potrzebna a naszą intencją jest życie w zdrowiu zarówno fizycznym jak i psychicznym jest potrzebne przeżywanie emocji. Nie da się pozbyć z ciała emocje trudne, ale można przyjąć różne strategię, można wypierać, unikać, ,,objeżdżać bokiem”. Niektórzy z nas żyją świadomie lub nie z mechanizmów i strategiami radzenia sobie z emocjami w sposób destrukcyjny. Pamiętajcie, że biochemicznie nie możliwe jest, aby emocji było za dużo. Człowiek nie ma w sobie autodestrukcyjnego mechanizmu wydzielania emocji.
Inni mnie denerwują. Fakt ✅ czy Mit ❌ ?
Często słyszymy: ,, To Ty mnie denerwujesz” , ,, On mnie wyprowadził z równowagi”. Jest to powiedzenie w którym odbieramy sobie odpowiedzialnośc za własne stany i emocje a przerzucamy ją na innego człowieka. Impuls emocjonalny a następnie cała kaskada radzenia sobie z daną emocją jest zawsze po stronie osoby, u której akurat emocja się pojawiła. W związku z tym powyższe zdanie ,, inni mnie denerwują” nie ma absolutnego sensu. Komunikaty typu:
– ,, Nie rób (…) bo ja będę zła”
– ,, Jak zrobisz (…) to się zdenerwuję”
– ,, Zjedz bo będę smutna”
– ,, Usiądź ładnie bo mnie zawstydzasz”
– ,, Bądź grzeczna bo mamusi będzie przykro”
Powyższe teksty są absolutnie manipulacyjne i destrukcyjnie wpływają na dzieci. Niestety w naszej kulturze
Proponujemy tu zamienny komunikat FUKO

Kiedy Ty robisz (…) Przykład: Kiedy Ty głośno krzyczysz ..
Ja czuję (…): Przykład: ..ja czuję, złość …
W konsekwencji ja (…) Przykład: …bo zaczyna boleć mnie głowa…
Proszę Cię … Przykład: ..proszę Cię przestań krzyczeć.
Emocje zaburzają odbiór rzeczywistości. Fakt ✅ czy Mit ❌ Zobacz Przerwa na Kaczkę i Kropka lub przeczytaj poniższą odpowiedź?
Absolutnie emocje zaburzają odbiór rzeczywistości. Mózg każdej z osób działa wybiórczo i już w przy odbieraniu bodźców z świata dokonuje pewnej selekcji. Jakie informacje przeważać a jakie może pominąć. W związku z tym już na samym wstępie mamy zaburzoną rzeczywistość, ponadto emocje dodatkowo będą działały na korzyść wściela. Czy są emocje czy nie nasz mózg działa w 2 systemach przetwarzania informacji. Polecamy bardzo gorąco pozycję ,, Pułapki Mózgu” Daniela Kahneman’a, w której opisane są heurystyki, czyli różne pułapki naszego mózgu.
Jednym z ćwiczeń, o których pisze wyżej wymieniony Noblista, możecie zrobić nawet teraz:
- Rozejrzyjcie się po sali i zauważcie oraz zanotujcie jak najwięcej przedmiotów koloru czerwonego.
- Nie rozglądając się po waszym pokoju zanotujcie wszystkie rzeczy, które mają kolor czerwony.
- Zrobione? Świetnie!
- Teraz odwrótcie kartkę i już nie przyglądając się po pokoju zapiszcie wszystko co jest niebieskie?
- I jak? Czy tutaj poszło Wam równie łatwo?
W większości przypadków ćwiczenie pokazuje, że poprzez wybiórczość obserwacji nadane nam na samym początku zadania (zaobserwuj kolor czerwony), bardzo trudno nam jest zaobserwować i przypomnieć sobie przedmioty innego koloru. Tak działa nasz mózg. Przyjmuje do wiadomości tylko te informacji, które chcemy widzieć lub jesteśmy przekonani, że nastąpią. Gdyby mózg przyjmował wszystkie informacje bylibyśmy permanentnie przebodźcowani.
W związku z tym, że sam mózg w sobie zmienia odbiór informacji, emocje, które wydzielamy również. Powyższe zdanie to Fakt.
Nieprzepracowane emocje kumulują się w ciele. Fakt ✅ czy Mit ❌ ?
Zarówno przepracowane emocje jak i nieprzepracowane emocje kumulują się w ciele. Powyższe zdanie jest prawdziwe. W związku z tym, że mamy pamięć komórkową emocje kumulują się w ciele. Poniżej dołączamy obraz, w którym najczęściej akumulują się w nas nieprzepracowane emocje. Pamiętajcie jednak, że każdy z nas może akumulować je w innym miejscu.
Rodzimy się z inteligencją emocjonalną. Fakt ✅ czy Mit ❌ ?
Absolutny fałsz! Pod pojęciem inteligencja emocjonalna kryje się: analizowanie, formułowanie, asymilowanie i współodczuwanie, zarządzanie i współbycie z kimś w emocjach. Wysoko inteligentne osoby często bywają trudności z inteligencją emocjonalną. Pięknie by było gdybyśmy zostali wyposażeni w takie narzędzie zaraz po narodzinach. Rodzimy się z potencjałem rozwoju do przyswojenia i wytworzenia prawidłowego schematu inteligencji emocjonalnej. Natomiast nie mamy takich schematów i nie rodzimy się nimi.
Decyzje powinniśmy podejmować bez emocji ,,na chłodno”. Fakt ✅ czy Mit ❌ w Przerwa na Kaczkę i Kropka znajdziesz odpowiedź?
Zawsze mamy emocje w sobie. Więc nie da się podjąć decyzji bez nich. Natomiast prawdą jest, że powinniśmy podejmować emocje w wyrównanym stanie emocjonalnym, nie w silnych emocjach. Jedyny stan fizjologiczny, w którym emocji nie mamy to śmierć, a jak wiadomo w tym stanie trudno podejmować jakiekolwiek dezycje 😉 Mamy podejmować decyzję w emocjach. Natomiast dajmy sobie czas przeżyć emocje. Niech impuls, emocja jako hormon dotrze do naszego organizmu, odczujmy je na poziomie ciała. A następnie po impulsie z ciała do mózgu, przeanalizujmy daną emocję i zaistniałą sytuację, aby podjąć właściwą dla nas decyzję.
Powinienem/ Powinnam czuć się inaczej. Fakt ✅ czy Mit ❌? W Przerwa na Kaczkę i Kropka dowiesz się prawdy.
Mit! Nie da się czuć inaczej. To są moje emocje! Emocje każdego z nas są i dobrze, że się pojawiły. Mówiąc tak dziecku czy innym osobą, mówimy im, że odczuwają coś nieprawidłowo, tym samym one same są nieprawidłowo. Poprzez takie komunikaty poczucie własnej wartości i pewność siebie jest niszczona. Mało tego inteligencja emocjonala i prawidłowe schematy nie mogą się rozwinąć aby w prawidłowy sposób móc przeżywać emocje ponieważ na samym początku pojawienia się emocji są blokowa. Absolutny mit ! W tym miejscu zapraszamy Was do poniższego ćwiczenia – do treningu Autogennego Schutza. To jedynie 13 minut, które mogą zmienić Twoje życie jeśli tylko systematycznie będziesz do niego wracał.
Medytacja Prowadzona przez Klaudia Pingot :
Inne informacje:
Podczas przerwy na Kaczkę i Kropka mówiłyśmy o wydarzeniach i nowościach w naszym sklepie. Linki do wszystkich wymienione podczas dzisiejszego odcinka rzeczy znajdziecie poniżej.
DARMOWY WEBINAR DLA RODZICÓW: Jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach by się lepiej rozumieć?
WEBINAR DLA NUCZYCIELI: Neurodydaktyczna rola wolnej zabawy w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej
NAKLEJKI TO JEST KOSMOS
NAKLEJKI ZMIENIAM ŚWIAT

This Post Has 0 Comments