Przed Wami Kreatywny Kalendarz na maj 2023! Uczniowie już powoli zaczynają odliczanie do wakacji. A może nie tylko uczniowie? Gdzie znajdziesz Kreatywny Kalendarz na maj 2023? >>> Kreatywny Kalendarz — maj 2023 <<< Powyżej umieszczamy…

Przerwa na Kaczkę i Kropka- Dziś opowiemy Wam o Faktach i mitach na temat stresu. Przed przystąpieniem do przeczytania artykułu lub odsłuchania go w poniżej dołączonym filmie zachęcamy Was do sprawdzenia się. Zapisz sobie na kartce numery od 1 do 7 i zaznacz, które według Ciebie jest absolutnym mitem.
- Stres jest zły
- Dzieci nie można stresować.
- Stres można kontrolować.
- Istnieją ludzie, którzy nie odczuwają stresu.
- Brak objawów = brak stresu.
- Stres może powodować choroby.
- Można zmierzyć poziom stresu.
Poniżej znajduje się 7 stwierdzeń, które są Faktem lub Mitem. Zabierz długopis i kawałek kartki i zapisz swoje odpowiedzi. Zachęcamy do sprawdzenia się przed zobaczeniem Przerwy na Kaczkę i Kropka.
🔆 Jesteś ciekawy odpowiedzi⁉️
Zapraszamy do odsłuchania odcinek z cyklu: TRENING MENTALNY W SPORCIE – stres. Na samym końcu tego artykuły znajdziesz film z całym odcinkiem #6 Przerwa na Kaczkę i Kropka.
1.Stres jest zły – Fakt czy Mit? W poniższej Przerwie na Kaczkę i Kropka znajdziesz odpowiedź?
Mit. Stres jest reakcją organizmu np. na zagrożenie lub kiedy nam na czymś bardzo zależy. W momentach stresowych wydzielany jest kortyzol, oksytocyna i adrenalina, która mobilizuje nasze ciało. To on nas zależy jakie mamy schematy i strategie radzenia sobie ze stresem. Intencją naszego organizmu jest pomóc nam w radzeniu sobie z trudnością, czymś nowym i dla nas istotnym. Same te reakcje jak: przyśpieszenie akcji serca, zawężenie się naczyń krwionośnych, zmniejszenie dopływu krwi do mózgu na rzecz mięśni i partii w naszym organizmie, w którym jest ona potrzebna, zwężenie źrenic oraz wiele innych reakcji nie są złe! Mamy też bardzo pozytywne efekty dla naszego organizmu. Podczas stresu wydzielana jest wspomniana oksytocyna, która naprawia m.in. mikrouszkodzenia naszego serca. To co zostało nam zamodelowane i przekazane w związku z stresem. Jeśli jako dorośli przekazujemy dzieciom: ,,Nie denerwuj się” , ,,Nic się nie dzieje” dziecko otrzymuje informacje, że z dzieckiem jest coś nie tak. Dzieci w ten sposób dochodzą do przekonania, że im jest ze stresem złe. Takie komunikaty mogą być podwaliną destrukcyjnych zachowań i przekonań dotyczących stresu. Ponadto to zakotwiczenie może prowadzić do destrukcyjnych objawów psychosomatycznych.
Zapraszamy do zobaczenia wystąpienia Kelly McGanigal – ,,How to make stres your friend”.
Dementowanie wszystkich nieprawidłowości na temat stresu i jak mamy zrozumieć najnowsze doniesienia na temat stresu znajdziecie we wspomnianym powyżej teście.
2️. Dzieci nie można stresować -Fakt czy Mit?
To zależy. Faktem jest i stanowcze NIE- mówimy o zamierzonym stresie, straszeniu i manipulowaniem dzieci. Takie działania są absolutnie destrukcyjnie. W żadnym wypadku nie można ,,hartować” dzieci w taki sposób! Krzyk, brak czułości, rygor i otępianie dzieci z ich wrażliwości jest przemocą psychiczną. I tak niestety, żyjemy jeszcze w takim społeczeństwie, w którym się takie rzeczy dzieją ,,dla dobra dzieci”, dla idei ,,podniesienia progu odporności na stres”.
W okresie niemowlęctwa pojawia się już mikro stres. W trakcie komunikowania się z rodzicem, opiekunem brak odpowiedzi na sygnały dziecka może doprowadzić do stresu, który w małym, naturalnym wymiarze jest dobry i potrzebny. Doprowadza to do różnicowania płaczu i stymuluje rozwój komunikowania się oraz umiejętności uczenia się. Ponadto dochodzi do wyrobienia sobie strategii radzenia sobie z stresem. Dla naszego rozwoju, mózg potrzebuje przeszkody. Mózg, aby się rozwijał wg. – Adel Diamnd.
Apelujemy jeszcze raz – Świadomie dzieci nie można stresować!
3️. Stres można kontrolować – Fakt czy Mit w przerwie na Kaczkę i Kropka znajdziesz odpowiedź?
Mit. Kontrolujemy strategie reagowania i swojego zachowania podczas odczuwania stresu. Impuls biochemiczny a tym samym emocje nie jesteśmy w stanie kontrolować. To swoista reakcja fizjologiczna. Prawdą jest natomiast, że możemy uczyć się być w stresie i obchodzić się z nim. Warto zapamiętać, że nie ma strategii na stres w takie sytuacjach jak:
– Śmieć bliskiej osoby
– Nagła sytuacja, nieoczekiwany zwrot wydarzeń. Np. bankructwo
– Informacja o rozpadzie związku, rozpadu małżeństwa
– Kontuzja, wypadki
W powyższych sytuacjach, nawet jak mamy wypracowaną strategię reagowania na stres i wiemy, że inne osoby poradziły sobie z podobną sytuacją.
4️. Istnieją ludzie, którzy nie odczuwają stresu – Fakt czy Mit?
Fakt. Psychicznie chore osoby nie odczuwają stresu. Psychopaci go nie odczuwają. Natomiast wszystkie zdrowe osoby odczuwają stres. Nasze organizmy rożnie go odczuwają, mamy różne progi wydzielania hormonów stresu, możemy różnić się strategiami radzenia sobie z nim.
5️. Brak objawów = brak stresu – Fakt czy Mit?
Mit. Amplituda stresu odczuwa każdy. To, że nie ma objawów zewnętrznych nie oznacza, że odczuwam. Owszem każdy człowiek może przesuwać swój próg odczuwania stresu.
6️. Stres może powodować choroby – Fakt czy Mit?
Kortyzol, który się wydziela w dłuższym czasie będzie powodował choroby. Brak odpowiedniej strategii w tym: brak dostatecznej ilości snu, brak ruchu, niezbilansowana dieta to wszystko czynniki sprzyjające rozszerzaniu się choroby i spustoszenia naszego organizmu przez stres. Z racji tego, że nie dochodzi do odpowiedniego metabolizowania tego koktajlu hormonowego, nieprzepracowane emocje akumulują się w ciele. Krótkotrwały stres i odpowiednie mechanizmy radzenia sobie z nim, nie powoduje chorób. Stres, jak już wspomniano przy pierwszym podpunkcie, nie jest zły. Jest naturalną, zdrową reakcją naszego ciała, która ma nam służyć i mobilizować nas do działania.
7️. Można zmierzyć poziom stresu – Fakt czy Mit w Przerwie na Kaczkę i Kropka znajdziesz odpowiedź?
Można zmierzyć poziom kortyzolu lub poziom zachowania związanego ze stresu. Natomiast sam w sobie zmierzyć stresu się nie da, więc to stwierdzenie jest mitem. Stres jest reakcją złożoną nie istnieje jedna miarka do zmierzenia stresu. Możemy zmierzyć poziom odczucia stresu, która powoduje większą świadomość i lepsze zarządzenie schematami radzenia sobie z nim.
Na samym końcu naszego filmu pokazujemy Wam praktyczne ćwiczenie jak można przesterować stres u dzieci. Aby oduczyć osoby, które mają trudne schematy radzenia sobie ze stresem lub nie miały okazji, aby świadomie zaplanować strategię radzenia sobie z nim zapraszamy do tego ćwiczenia. Uwalniające ćwiczenie dla dzieci i dorosłych.
Wszystkie ważne linki o których wspominałyśmy w dzisiejszej przerwy znajdziecie tutaj:
1) Zapisy na darmowy Webinar o Współpracy on-line z rodzicami.
5) Dodatkowe informacje o Andre Stern, wspomnianym podczas Przerwy na Kaczkę i Kropka.
6) Co Kropce wycięło kawałek mózgu i stała się przecinkiem, czyli webinar o tym: Jak z emocjami pracować za pomocą sztuki?
4) Odporni mentalnie – nasza gra, możecie kupić tutaj.

This Post Has 0 Comments