Przed Wami Kreatywny Kalendarz na maj 2023! Uczniowie już powoli zaczynają odliczanie do wakacji. A może nie tylko uczniowie? Gdzie znajdziesz Kreatywny Kalendarz na maj 2023? >>> Kreatywny Kalendarz — maj 2023 <<< Powyżej umieszczamy…

Przerwa na Kaczkę i Kropka- Dziś opowiemy Wam o Faktach i mitach na temat uczenia się i zmiany. Przed przystąpieniem do przeczytanie artykułu lub odsłuchania go w poniżej dołączonym filmie zachęcamy Was do sprawdzenia się. Zapisz sobie na kartce numery od 1 do 8 i zaznacz, które stwierdzenia uznasz za fakt a które pachną Ci mitem.
Zanim jednak przystąpimy do rozwiania zagadki i ochrzcimy poniższe twierdzenia faktem lub mitem przyjrzyjmy się co ma uczenie się do procesu zmiany.
Uczenie się jest procesem zmiany. Uczenie się nie tylko jest procesem przyswajania wiedzy. Nauka czegoś nowego jest przetransformowanie czegoś na działanie. Czyli nabycie pewnych kompetencji. Od momentu przyswojenia wiedzy do samej umiejętności potrzebna jest zmiana.
1. Do nauki trzeba mieć talent.– Fakt czy Mit?
To, że ktoś posiada talent do uczenia się jest faktem. Natomiast to, że talent determinuje możliwość uczenia się jest absolutnym mitem. To sformułowanie jest furtką i wyjściem z niekomfortowej sytuacji, czyli trudności w nauczeniu się. Czy jesteśmy w stanie funkcjonować i nie uczyć się? No absolutnie nie! Dlatego też powyższe zdanie jest mitem. Wymówka dla naszego mózgu.
2. Jestem za stara, aby się nauczyć.– Fakt czy Mit? Dowiedź się na dzisiejszej Przerwa na Kaczkę i Kropka!
,,Mój mózg jest za stary lub jak już jestem za stara”. To zdania, które są absolutnie mitem i błędnym przekonaniem. Nasze ciało może się absolutnie zestarzeć jednak nasza kondycja uczenia się i sprawność mózgu zależy m.in. od:
- Jak się odżywiamy
- Jaką mamy higienę snu
- Jak często ćwiczymy mózg
- Jakie mamy rytuały
- Jakie monologi wewnętrzne –
- Czy karmimy nasz mózg nowymi informacjami i wymusza to na mózgu nowe połącznia neuronalne, czyli czy korzysta z neuroplastyczności.
I oczywiście tak. Może być nam ciężej niż komuś młodszego. Natomiast młodszym osobom ciężej jest w innych obszarach. To zdanie jest, więc absolutnym mitem. Czy potrzeba samodokształcenia jest uzależniające dla naszego mózgu? Tak! W układzie nagrody uwalniana jest podczas nauki serotonina i dopamina tzw. opioidy. A te hormony uwalniane w układzie nagrody są uzależnieniem. Chcesz się dowiedzieć jak uczy się mały i duży mózg? Dowiedź się więcej tutaj!
3. Dla wszystkich cisza jest potrzebna dla nauki–Fakt czy Mit?
W związku z tym, że w powyższym zdaniu znajduje się słowo ,,dla wszystkich” zadanie to jest mitem. Cisza i spokój może stanowić dogodne warunki dla nauki jednak nie musi.
Zarówno dzieci i dorośli mogą się nauczyć przy muzyce, dźwięków, melodii. Te bodźce powodują impuls neuronalny w mózgu a tym samym aktywują szlak neuronalny i zakotwiczenie się wiedzy. Wprowadzenie w szkołach jednej zasady dla wszystkich jest absolutnym kretynizmem! Powinniśmy dzieciom pokazywać różnorodność i różne mechanizmy uczenia się w mniejszych 4-6 osobowych zespołach. W większej grupie może się uruchomić proces próżniactwa społecznego. Chcesz dowiedzeć się więcej o tym jak pomóc dziecku w nauce? Kliknij i przeczytaj artykuł: ,, 10 Sposobów na to jak pomóc dziecku w nauce”
4. Zmiana robi się sama-Fakt czy Mit?
Sam impuls, informacja z szkolenia, zebrania czy przeczytanej książki nie spowoduje jeszcze zamiany. Owszem bez narzędzia nie mamy podstaw do zmiany, natomiast nie jest ono wystarczające do zaistnienia nowego procesu. Sama zmiana się nie wydarzy. Dlatego potrzebny jest utworzenie planu działania, jak dana zmiana ma zaistnieć, w jakich obszarach się objawiać i co spowodować. Ponadto każdy z nas ma dostęp do różnych swoich zasobów, czyli wiedzy, umiejętności i postawy. Do zmiany prócz planu i rozeznania czego już potrafimy a co powinniśmy uzupełnić potrzebna jest dźwignia. Dźwignia to element, umiejętność poprzez który uruchomimy proces zmiany. Działanie i weryfikowanie są ostatnimi elementami całego procesu zmiany. Zmiana to droga składająca się z wyżej wymienionych etapów. Warto pamiętać, że każdy etap powinien być indywidualnie dopasowany. Zmiana się sama nie podtrzymuje. Potrzebne jest systematyczne działanie i weryfikowanie swojej zmiany.
5. Uczę się tyle ile trwa szkolenie– Fakt czy Mit? Rozwiejemy wątpliwości podczas dzisiejszej Przerwy na Kaczkę i Kropka.
To absolutny mit. Przekaz treści może trwać. Po przekazaniu materiału dochodzi do procesu jego analizy. Następnie dochodzi do procesu zaplanowania zmiany i działania. Po czym powinniśmy przystąpić do weryfikacji czy moje założenia zostały spełnione. Jeżeli oczekiwania nie są spełnione powinniśmy wrócić do materiałów źródłowych i jeszcze raz zapoznać się z treścią. Tak tworzymy i utrwalamy ślad pamięciowy, który następnie przechodzi do pamięci krótkotrwałej. Powtarzając nowy materiał ma szansę zostać przechowany w pamięci długotrwałej, gdzie zmiana może zaistnieć i zagościć już na dobre w naszym życiu. Nauka powinna być oparta o cykl Kolba, czyli nie tylko o wiedzę, ale również o praktyczne, doświadczenie i refleksję.

6. Ja się nie zmieniam, bo środowisko, w którym jestem też się nie zmienia– Fakt czy Mit?
Absolutny mit! Zmiana może zaistnieć tylko w nas. Nawet jeśli nasze środowisko jest ,,oporne” na nowości ZAWSZE, ale to ZAWSZE warto! My postępując inaczej oddziałujemy i oni mogą podjąć decyzję, że z tym co doświadczyli nie chcą nic zrobić. Natomiast odczuwają naszą metamorfozę. Osoby, które będą chciały dołączyć do naszej zmiany, naszej zmiany sposobu myślenia czy działania w niej będą i do nasz dołączą.
7. Jak zorganizuje nauczycielom szkolenie to powinno wystarczyć do nauki lub zmiany– Fakt czy Mit?
Prawdą jest, że na początek wystarczy. Szkolenie, rada pedagogiczna może być iskrą do zmiany. Tak jak wspominaliśmy w micie piątym. Zmiana to proces, który składa się z wielu etapów. Nie jest wystarczający tylko przekaz informacji. Powyższe zmiana jest absolutną zmianę.Notabene świetną platformą edukacyjną, która może być początkiem zmiany jest nasza PLATFORMA ONLINE ODN im. Majki Jeżowskiej.
8. Istnieje taki moment, obszar, w którym wszystko już umiem i wiem. Fakt czy Mit?
W dzisiejszej Przerwa na Kaczkę i Kropka sama mitologia, więc aby ta mogła się zakończyć na koniec serwujemy Wam już ostatni mit. To tak jest to absolutny mit. Aby wyjaśnić na czym polega bycie ekspertem w danej dziedzinie posłużymy się wykresem Krugera Dunninga, którego możecie zobaczyć w poniższej grafice. W momencie startu znajdujemy się w stanie ,,0” wiem, że nic nie wiem i nie mam pewności siebie. Taki stan jest jak najbardziej pożądany i początkiem, który dzieciom i nam dorosłym towarzyszy przy okrywaniu nowych obszarów i zagadnień. Po pierwszym rekonesansie w danej dziedzinie wszyscy doświadczamy i doświadczyliśmy piku pewności siebie. To moment ,,wiem już wszystko”. Dopiero jak nabieramy wiedzę spada pewność siebie i nigdy już nie będziemy tak pewni siebie jak na samym początku. Eksperta podajemy po poziomie pewności siebie. Ekspert świadomy jest swojego ograniczenia na temat wiedzy. Pewność siebie oczywiście jest nam potrzebna do działania. Warto pamiętać o tym efekcie na początku uczenia się. Co zrobić jak motywacja do nauki spada? Tego możesz się dowiedzieć czytając artykuł: ,, Uczeń oporny”- czyli co robić gdy motywacja do nauki schodzi na dalszy plan?”

Cały odcinek Przerwa na Kaczkę i Kropka możecie zobaczyć w poniższym filmie.

This Post Has 0 Comments