akademia@majkijezowskiej.com +48 666 686 333
Kaczka i Kropka na podczas 13 odcinak Przerwy na Kaczkę i Kropka
Kaczka i Kropka na podczas 13 odcinak Przerwy na Kaczkę i Kropka

Fakty i Mity o wyciszeniu i koncentracji to o tym dzisiaj opowiemy w 13 odcinku Przerwa na Kaczkę i Kropka.

Cały odcinek Przerwa na Kaczkę i Kropka możecie znaleźć na samym końcu tego artykułu. Jeśli chcecie widzieć jak obalamy fakty i mity z 3 letnim dzieckiem na pokładzie podczas Transmisji na żywo to zdecydowanie zachęcamy do zobaczenia filmu.

Więcej na temat Wyciszenia się i koncentracji znajdziesz na naszym NAJNOWSZYM SZKOLENIU: : ZABAWY WYCISZAJĄCE dla Przedszkolaków i Dzieci w szkole 1-3 z wykorzystaniem muzyki, ruchu, ciała i przestrzeni SZKOLENIE Z CERTYFIKATEM.

Przerwa na Kaczkę i Kropka #13 fakty i mity na temat koncentracji i wyciszenia.

Przed Wami 7 zdań, które możecie uznać za fakt lub mit. Zachęcamy do wspólnej zabawy. Zabierz kartę długopis zapisz numery od 1-7 i obok nich napisz, czy poniższe zdanie to fakt czy mit. Oto 7 przekonań, które krążą w internecie. Czy są podstawne? Sprawdźmy !

1. Dziecko zmęczone samo się wyciszy.

2. Dzieci trzeba nauczyć umiejętności wyciszania się i samoregulacji. Z tą umiejętnością się nie rodzimy.

3. Jedne dzieci rodzą się z skoncentrowane a inne zdekoncentrowane.

4. Dziecko, które nie siedzi cicho = dziecko nieskoncentrowane.

5. Każde prawidłowe wyciszenie prowadzi do snu.

6. Przywołanie do wyciszania jest wtargnięciem w jego aktywność, emocje i wolną zabawę.

7. Bajki, dobranocki i audiobooki na dobranoc dla dziecko są dobre przed snem i wyciszają dziecko.

Sprawdź się sama/sam. Odpowiedzi na to czy owe przekonania są faktem czy mitem możesz przeczytać w poniższym artykule lub filmie dołączonym. Przerwę na Kaczkę i Kropkę możesz oglądać w każdy poniedziałek na naszym fanpage fb, IG czy kanale youtube. Jeszcze nie polubiłeś naszych Social Media?! Szybciutko polub lub kliknij subskrybuj kanał, a żadna darmowa wiedza z zakresu edukacji, pedagogiki i wychowania dzieci Ci już nie umknie!

Przerwa na Kaczkę i Kropka #13 Fakty i Mity na temat koncentracji i wyciszenia- ODPOWIEDZI

1. Dziecko zmęczone samo się wyciszy. Odpowiedź w Przerwa na Kaczkę i Kropka #13

To absolutny mit. Niestety w Internecie a zwłaszcza na forach dla Rodziców jest mnóstwo przekonań, że dzieci zmęczone same padną ze zmęczenia czy się wyciszą. Ten mit dotyczy nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Mamy przekonanie, że po dniu pracy, w którym wykonujemy mnóstwo telefonów, światło niebieskie emitowane przez komputer, wiele spraw i rozmów które załatwiamy w ciągu dnia nie mają na nas wpływu. Dziwimy się, jako dorośli, że mamy problem ze snem, koncentracją i nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wyciszenie powinniśmy świadomie wprowadzać w nasze wieczorne rytuały. Dlaczego tyle piszemy tu o nas dorosłych? Ponieważ to przekonanie, które na temat odpoczynku, wyciszenia i koncentracji mamy my dorośli przenoszone jest pośrednio (naszym zachowaniem, naszą samoregulacją i naszymi wieczornymi rytuałami) na dziecko. Modelując swoim pociechom odpowiednią postawę sami.

Uwaga! Jeśli zmęczymy się FIZYCZNIE to zdecydowanie łatwiej jest nam dorosłym się wyciszyć, kiedy nasze ciało jest zmęczone i dobrze natlenione. Również przy wyciszaniu wszelki dotyk w formie całowania, głaskania, przytulania uwalnia oksytocynę w naszym ciele i ciele dziecka, które pomaga nam się i dziecku wyciszyć.

2.Dzieci trzeba nauczyć umiejętności wyciszania się i samoregulacji. Z tą umiejętnością się nie rodzimy.

Fakt. Przy czym musimy rozdzielić umiejętność wyciszania się oraz samodzielne koncentrowanie się w wolnej zabawie. Faktycznie w swojej wolnej zabawie dziecko potrafi się nadzwyczajnie skoncentrować i tym samym tak zanurzyć się w zabawie, że nawet bodźce zewnętrzne (nasze wołanie mówienie do dziecka) do niego nie dociera. Z boku, z naszego punktu widzenia ta cisza może wyglądać jak wyciszenie się.

Natomiast umiejętność wyciszenia się z wysokich wibracji w wolniejsze musimy dzieci NAUCZYĆ nie WYMAGAĆ!

Omówić wyciszanie?

 Jak wygląda wyciszanie się?

Co jest wyciszanie?

 Jakie są techniki wyciszania się?

 I zacząć z dzieckiem praktykować wyciszanie?

Zastanawiasz się jak to zrobić: Odpowiedź znajdziesz w naszym najnowszym szkoleniu: ZABAWY WYCISZAJĄCE dla Przedszkolaków i Dzieci w szkole 1-3 z wykorzystaniem muzyki, ruchu, ciała i przestrzeni SZKOLENIE Z CERTYFIKATEM.

3. Jedne dzieci rodzą się z skoncentrowane a inne zdekoncentrowane. Zobacz cały odcinek i odpowiedź w Przerwa na Kaczkę i Kropka #13.

Mit! Tak każdy z nas potrafi się skoncentrować. Natomiast nieprawdą jest, że rodzą się skoncentrowana albo zdekoncentrowane. Dziecko bardzo spokojne nie musi być koniecznie skoncentrowane. Może nam się wydawać, że ktoś z mniejszą wibracją emocjonalną jest automatycznie bardziej spokojny a tym samym łatwiej mu jest skupić swoją uwagę na jakieś rzeczy. Zdecydowanie nie istnieje taka sytuacja, w której ktoś jest wiecznie rozproszony. Wyjątkiem są dzieci w wielka dekoncentracja w wieku nastoletnim. Z racji tego, że przemeblowuje im się umysł, często się przełączają i dekoncentrują. To jest naturalny etap rozwoju i pomóc wyciszać się jak i pozwolić mu się być w tej dekoncentracji.

4. Dziecko, które nie siedzi cicho = dziecko nieskoncentrowane.

To bardzo wielki MIT. Szczególnie widoczne jest to u nastolatków, który poprzez dodatkowe bodźce podbija sobie aktywności mózgu dla utrzymania koncentracji. Wówczas muzyka, stukanie, gibanie się na krześle i inne aktywności mogą powodować zwiększoną koncentrację.

5. Każde prawidłowe wyciszenie prowadzi do snu.

Zdecydowanie mit. Natomiast dla dorosłej osoby, aby dla osoby przemęczonej lub której brakuje snu czy wypoczynku wówczas wyciszanie naturalnie będzie prowadziło do snu. Mózg dzieci, który tworzy nowe połączenia neuronalne wówczas nie zaśnie.

Trening autogenny Schultza jest jedną z metod wyciszania się, który może, ale nie musi prowadzić do snu. Jeśli zastanawiasz się jakie są inne techniki koncentracji lub wyciszenia się.

Zastanawiasz się jakie są inne techniki i narzędzia do wyciszania i koncentracji dziecka

Zastanawiasz się jak to zrobić: Odpowiedź znajdziesz w naszym najnowszym szkoleniu: ZABAWY WYCISZAJĄCE dla przedszkolaków i Dzieci w szkole 1-3 z wykorzystaniem muzyki, ruchu, ciała i przestrzeni SZKOLENIE Z CERTYFIKATEM.

6. Przywołanie do wyciszania jest wtargnięciem w jego aktywność, emocje i wolną zabawę. Przerwa na Kaczkę i Kropka w każdy poniedziałek o 14:00!

Zastanawiacie się czy wieczorem, kiedy teoretycznie powinien już następować etap i proces wyciszania dziecka przerwać zabawę dziecku? Czy może ważne jest, aby przeżywała radość, wolną zabawę i pozostawić dziecko? Przecież jego uwaga koncentracja i wolna zabawa są zbyt cenna, aby przystąpić do wyciszania dziecka?

Mit. To my dorośli jesteśmy odpowiedzialni za zarządzenie czasem swoim i swoich dzieci. Ważne jest, aby nie przegapić momentu, w którym proces wyciszania się powinien już nastąpić. Dziecko pozostawione zbyt długo w wolnej zabawie, absolutnie nie odnotowuje zmęczenia, głód, a niekiedy nawet potrzeby fizjologiczne jakim jest pójście do toalety. To normalne u dzieci przedszkolnych a nawet dzieci wczesnoszkolnych. Kiedy natomiast euforia jest zbyt wielka lub czas jest zbyt przeciągnięty wieczorem możemy użyć muzyczny buforem, który nie jest przerwaniem zabawy, ale zaproszeniem i przywołaniem do przejścia w inną aktywność.

W przypadku amoku, zbyt dużych emocji i nakręcenia się dziecka dla dwustronnego dobra mówimy asertywne STOP. Wówczas przerwanie jest wskazane.

7. Bajki, dobranocki i audiobooki na dobranoc dla dziecko są dobre przed snem i wyciszają dziecko.

To absolutny Mit, który jest bardzo, ale to bardzo powszechny. Wszystkie te aktywności przed snem pobudzają fantację i emocje dzieci. Wszystko co jest związane z story tellingiem i zanurzaniem się w kreatywną przestrzeń podbija fale mózgowe dzieci i następuje przezywanie. Co zatem robić z dzieckiem?

-Oddychać

-Głaskać

-Masować się

-Przytrzymać dziecko

Uwaga powyższe praktyki należy wprowadzać systematycznie i dopiero po tygodniu lub 2 może następować zmiana i prawidłowe wyciszanie się dziecka. Szukasz dobrych książek na temat emocji dla dzieci? Przeczytaj nasz artykuł: ,, Książki o emocjach dla Dzieci – top 7″ .

Na koniec zapraszamy Was do zobaczenia pełnego odcinka Przerwa na Kaczkę i Kropka #13 Fakty i Mity na temat wyciszenia i koncentracji Oraz na nasze szkolenie dla Rodziców i Nauczycieli z ZABAW WYCISZAJĄCYCH.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top