Przed Wami Kreatywny Kalendarz na maj 2023! Uczniowie już powoli zaczynają odliczanie do wakacji. A może nie tylko uczniowie? Gdzie znajdziesz Kreatywny Kalendarz na maj 2023? >>> Kreatywny Kalendarz — maj 2023 <<< Powyżej umieszczamy…
Czy wiesz, że drugie śniadanie do szkoły wcale nie musi być nudne!?
Rok szkolny ruszył już pełną parą. Jeśli znów co wieczór męczysz się z wymyślaniem co dać swojemu dziecku na drugie śniadanie, a na bułkę z serem i szynka maluch nie może już patrzeć, mam dla Ciebie kilka pomysłów! Zaraz dowiesz się jak zrewolucjonizować zawartość codziennego lunch boxa.
Drugie śniadanie do szkoły wcale nie musi być nudne! Zamiast wyciągać niezjedzone kanapki zza szafy, z torby czy, co gorsza, z kosza na śmieci, lepiej wprowadzić do menu kilka małych zmian lub powiew „nowości”. Będzie taniej, zdrowiej i o wiele przyjemniej!
Drożdżówka, chipsy i czekoladowy baton – czy są to produkty, które zaspokoją potrzeby żywieniowe Twojego dziecka? Przetworzone słodycze i słone przekąski nie są najlepszym pomysłem (tłuszcz, cukier, sól i mleko w proszku – smaczne, ale nic poza tym!).
Wciąż nie chodzi nam o szybkość tylko o jakość! Jakość, jakość,i jeszcze raz jakość! A nawet, gdyby i o szybkość chodziło, to naprawdę jesteś w stanie wybrać w sklepie mądrzej, kierując się prosta zasadą – ,,banan i garść orzechów są zawsze lepsze niż mleczna kanapka z Colą”!
Na szczęście dla Twojego dziecka w sklepikach szkolnych jest już coraz lepiej. Dając pociesze parę złotych kupi sobie bułeczkę i wodę. Nie znajdziesz tam typowo śmieciowego jedzenia, ale wciąż nie jest to najlepsze rozwiązanie. Oferta sklepików, choć bogata, gdy się przyjrzeć, pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Sprawdź więc czy w „kryzysowej sytuacji” asortyment Twojego sklepiku będzie najlepszym rozwiązaniem na dziecięcy posiłek.
Smuci fakt, że blisko 30% uczniów nie je w szkole posiłku, a to odbija się nie tylko burczącym brzuszkiem, ale także na poziomie energii, koncentracji czy też wynikach w nauce. Badania potwierdzają, że zdrowe posiłki są potrzebne do pracy nie tylko mięśni szkieletowych (dużo aktywności fizycznych), ale i dziecięcego mózgu, który zużywa mnóstwo energii podczas intensywnych zajęć szkolnych. Pamiętajmy, że regularnie spożywane posiłki pomagają nie tylko zachować prawidłowa masę ciała, ale wspierają zdrowy, kompletny rozwój. Zadbamy więc o dobre paliwo dla ciała oraz umysłu naszych dzieci.
Uwaga! Warto zainwestować w „fajne” pudełka śniadaniowe, do których schowasz różne produkty. Unikniemy tym samym wyjmowanej z plecaka z niesmakiem zgniecionej kanapki. Wybieranie swojego lunch boxa to fajna zabawa – zróbcie to razem. Nie bez znaczenia jest też termosik/ bidonik z wodą (woda musi być). Jeśli to możliwe w weekend ustalajcie z dzieckiem 5 dniowe menu drugośniadaniowe – niech maluch bierze udział w tym projekcie. Jestem głęboko przekonana, że na 99% zje to, co sam wybierze, zaakceptuje, przygotuje.
A OTO PRZYKŁADOWE MENU NA 5 DNIOWY TYDZIEŃ W SZKOLE:
PONIEDZIAŁEK i drugie śniadanie
Trzy miski
Pamiętaj – zawartość boxa lepiej smakuje, gdy sama „się wybierze”.
Postaw na stole trzy miski. Jedną napełnij owocami ( np. sałatka owocowa), drugą ulubionymi orzechami, rodzynkami, daktylami, jagodami, a trzecią jogurtem naturalnym (bez mleka w proszku) albo serkiem wiejskim. Możesz dodać 2 łyżki oleju lnianego. Dodaj do tego kanapkę – z pieczywa z mąki z pełnego przemiału- z masłem, sałatą, pomidorem, papryką, jajkiem na twardo i butelkę wody. Gotowe!
WTOREK
W poszukiwaniu nowego „pieczywa”
Klasyczną białą bułę zamień na wrapa, muffina, quiche, wytrawną tartę jaglaną, placki z jabłkami albo naleśnik. Do tego naleśnika (np. z maki orkiszowej) dodaj domowe masło orzechowe, legalną nutellę ze śliwek i daktyli lub dżem truskawkowy. Do tego przegotowana woda, herbatka roiboos lub owocowa (bez wzmacniaczy smaku). Palce lizać!
ŚRODA i drugie śniadanie
Śniadanie nabiera kształtu
Wykorzystaj Bożonarodzeniowe foremki do ciastek i nadaj kromce chleba nowy kształt! Poprzez przycięcie jej w atrakcyjny sposób, będzie ciekawa dla Twojego dziecka. Do tego fajne „smarowidło” w kolorze – pasta z avokado, smalczyk z fasoli jaś z gryczanymi skwarkami, pasta jajeczna lub z żółtego sera (z ogórkiem kiszonym i jogurtem greckim). Smarowidła są sycące i dłużej „trzymają” małe brzuszki. Plus jakieś jabłuszko i woda do tego.
Różnorodność zawsze nadaje życiu smak.
CZWARTEK
Ostatnia rozpacz kucharza
Ugotuj coś super ekstra na kolację poprzedniego wieczoru i zostaw trochę tego na lunch do szkoły. Takie super „resztki”. Idealnie sprawdza się: pieczony kurczak lub indyk (pałka) i do tego ogórek kiszony lub kapustka; sałatka z makaronu (z warzywami lub z jakimś mięskiem); tarta; mini domowa pizza; kiełbaski z ajwarem lub sosem pomidorowym; sałatka warzywna z jogurtem, jabłkiem i „jarzynką z rosołu” pokrojona w kosteczkę.
Niektóre potrawy jeszcze lepiej smakują dnia następnego. Do tego woda lub świeżo wyciskany sok. Gotowe!
PIĄTEK i drugie śniadanie
Specjały na zimno
Pokrój w słupki marchewkę, seler naciowy, ogóreczka, rzodkiew białą, kalarepkę i dodaj w pudełeczku ulubiony dip: oliwkowy, tzatziki, avokado i pomidory. Będzie imprezowo. Pokrój dobre mięsko pieczone lub kiełbaskę do tego. Dodatkowo możesz wybrać chlebek ryżowy z sola morską i czarnuszką zamiast tradycyjnego pieczywa.
Mniam!
WAŻNE!
Karteczka w kieszeni ( patent by Otylia Jędrzejczak)
Nic tak nie poprawia dziecięcego nastroju na cały dzień jak okazjonalny liścik od mamy i taty wciśnięty między jabłko, a jogurcik np. „Jesteś ważny”, „To będzie dobry dzień”, „Kocham”. Piszcie wszystko co dodaje skrzydeł! To działa, a w dobrej atmosferze jeszcze lepiej się je :)
WAŻNE 2!
Jeśli pewnego poranka zabraknie Ci ochoty, sił, czy inwencji (bo żeby się nam tak chciało jak nam się nie chce) daj dziecku na drugie śniadanie: owoc, budyń jaglany i kilka batoników zbożowo – ryżowych, sezamowych (polecam batony „zmiany zmiany” https://zmianyzmiany.pl/batony), mogą być także suszone owoce morele, figi, banany, daktyle jabłka, chipsy jabłkowe, orzechy z odrobiną karmelu, kawałek gorzkiej czekolady ( 80/90% kakao). Pyszne są czekolady firmy Cocoa http://rawcocoa.pl/ . Możesz dorzucić do tego własne lub „kupne” mleko migdałowe, kokosowe, ryżowe z wanilią ( dobra oferte ma np. Rossmann https://www.rossmann.pl/Produkt/enerBiO-napoj-ryzowy-1-l,118728,5563).
WAŻNE 3!
Woda/płyny. Codzienne nawadnianie jest tak samo ważne jak jedzenie. Eksperci zwracają uwagę na to, że pragnienie nie jest jedynym sygnałem, którym należy się kierować, chcąc zaspokoić potrzeby nawadniania organizmu. Należy pić, również wówczas gdy się pragnienia nie odczuwa. Dzieci w wieku szkolnym od 1,6-2,5 litra w ciągu dnia. Zadbajmy o to, by podawać dziecku płyny regularnie przez cały dzień. Mogą być to różnego rodzaju płyny, nie tylko woda. Można więc dziecku podać dobry sok czy domowy kompot, naturalna herbatkę owocową.
Według prof. Małgorzaty Kozłowskiej-Wojciechowskiej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego „należy także pamiętać o tym, że aż 20-30% zapotrzebowania na wodę pokrywa pokarm, dlatego warto zachęcać dzieci do jedzenia warzyw i owoców, które odznaczają się wysoką zawartością wody i tym samym także biorą udział w nawadnianiu organizmu”.
Zabrakło już dni tygodnia, a nasza głowa wciąż pełna pomysłów?
OTO BONUS
Kulki mocy (bo legalne słodycze są dobre na wszystko)!
Wpisz w komentarzu „KULKI” a my wyślemy Ci przepis – bazę do dowolnej modyfikacji. Kulki mocy możesz przygotować wspólnie z dzieckiem, ba – przygotuje je sobie prawie samo!!! Będą doskonałą chrupawką i uzupełnieniem codziennego II śniadaniowego lunch boxa.
Chcesz przeczytać, jak spędzić z dziećmi w kuchni dobry i smaczny czas?

KULKI
Kulki 😊
Kulki 🙂
Kulki:D