Co wpływa pozytywnie na rozwój dziecka?!

Pozytywny wpływ tańca na dziecko i rozwój

„Kto raz zakosztuje tańca, nigdy go nie zdradzi, bo taniec wciąga jak narkotyk i nie próbuj się z niego uwolnić”
Marice Bejart

Tę myśl wytatuowałam na swoim nadgarstku wiele lat temu. Jeszcze wtedy, kiedy sama byłam młodą tancerką zachłyśniętą tańcem po uszy. Dziś wypełniona nim jestem w całości, lecz w zupełnie innej niż dawniej perspektywie, formie i jakości. Odkąd zaczęłam dzielić się tańcem, uczyć go dzieci i bawić się nim z dorosłymi odkryłam tak bardzo niedoceniane wartości, które ze sobą niesie. Wartości, których każdy z Nas doświadcza i o których zapomina…

Oo oo o już widzę Twoją myśl „Nie każdy tańczy, lubi, potrafi”. Ano nie każdy, lecz nie znam osoby, która na brzmienie ulubionej muzyki nie dygnie nogą…a czasem tyko struną w swoim ciele… nie bujnie biodrem lub nie poruszy rytmicznie głową. Nie znam dziecka, które na rytm i melodie nie zareaguje tańcem, nawet te najmłodsze, dopiero co uczące się chodzić Szkraby, uginają żwawo kolana gdy tylko słyszą dźwięki muzyki. To jest tak naturalne jak oddychanie 🙂 A jednak… zapominamy o tym w dorosłym życiu. A przecież taniec uczy, bawi i rozwija równolegle! I to jest w nim najcudowniejsze!!! Uruchamia w naszych organizmach hormony odpowiedzialne za poczucie szczęścia. Uruchamia samoświadomy kontakt ze sobą i z drugim człowiekiem, ucząc otwarcia na relacje. Uruchamia rozwój wewnętrzny, często poprzez doświadczenie wyjścia ze strefy komfortu.

Pozytywny wpływ tańca na dziecko

Pozytywny wpływ tańca na rozwój dziecka, na rozwój człowieka jest nieskończenie duży. Przekonałam się o tym będąc instruktorką, prowadzącą zajęcia taneczne dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych.

Co one takiego dają i co z nami robią? Odpowiedź dla uczestnika znajduje się poza sferą jego świadomości, i dobrze! Bo w pierwszym odczuciu dobrze się bawi, a przez tą zabawę uczy.

Dzieci uczą się tej dobrej dyscypliny, często współdziałania w grupie, co jest bardzo ważną nauką, bo przecież – co często podkreśla Ekspert Akademii Edukacji i Rozwoju dr Marek Kaczmarzyk żyjemy w kolektywie

Dzięki zajęciom tanecznym dzieci rozwijają się przede wszystkim pod względem motorycznym i emocjonalnym.

Same pozytywy dla dziecka

Wytrzymałość, koncentracja, koordynacja ruchowa, orientacja przestrzenna, szybka reakcja na bodźce, dobra pamięć – to cechy, które taniec niesamowicie wspiera w rozwoju.

Taniec wspiera również w aspekcie emocjonalnym budując poczucie własnej wartości i pewności siebie, a te dają odwagę. Odwagę do wystąpień w mniejszym i   większym audytorium. Odwagę do mierzenia się z trudami codzienności. Odwagę do życia.

Do tego wszystkiego taniec ma ogromne walory terapeutyczne, dzięki jego doświadczaniu i przeżywaniu jesteśmy w stanie rozładowywać napięcia nagromadzone w ciele, uwalniać głowę od niesprzyjających myśli i naładować się dobrą energią na to, co przed nami.

Zatem proszę… zaobserwuj reakcje Twojego ciała i ciał Twoich dzieci na muzykę. I zapraszam do tańca! 🙂

 

A jeśli potrzebujesz do tego tańca szczyptę inspiracji to zapraszam Cię do kursu Pedagogika Tańca dzieci.

Kliknij w zdjęcie!

Szkolenie dla Nauczycieli Online

 

Joanna Bąk

Jestem sercem całej Akademii. Jestem emocjami całej Akademii. A każda emocja ma w ciele swoje odpowiedniki, które reagują i odpowiadają na nasze myśli. Ruchem i tańcem łączę to, co niepołączone. Od lat uczę małych i dużych jak rozwijać się w pasji jaką jest taniec, jak godzić ją z obowiązkami szkolnymi i życiowymi. Sama też realizuje się w niej i dzielę doświadczeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *