Co wpływa pozytywnie na rozwój dziecka?!

„Kto raz zakosztuje tańca, nigdy go nie zdradzi, bo taniec wciąga jak narkotyk i nie próbuj się z niego uwolnić”

Marice Bejart

Tę myśl wytatuowałam na swoim nadgarstku wiele lat temu. Jeszcze wtedy, kiedy sama byłam młodą tancerką zachłyśniętą tańcem po uszy. Dziś wypełniona nim jestem w całości, lecz w zupełnie innej niż dawniej perspektywie, formie i jakości. Odkąd zaczęłam dzielić się tańcem, uczyć go dzieci i bawić się nim z dorosłymi odkryłam tak bardzo niedoceniane wartości, które ze sobą niesie. Wartości, których każdy z Nas doświadcza i o których zapomina…

Oo oo o już widzę Twoją myśl „Nie każdy tańczy, lubi, potrafi”. Ano nie każdy, lecz nie znam osoby, która na brzmienie ulubionej muzyki nie dygnie nogą…a czasem tyko struną w swoim ciele… nie bujnie biodrem lub nie poruszy rytmicznie głową. Nie znam dziecka, które na rytm i melodie nie zareaguje tańcem, nawet te najmłodsze, dopiero co uczące się chodzić Szkraby, uginają żwawo kolana gdy tylko słyszą dźwięki muzyki. To jest tak naturalne jak oddychanie 🙂 A jednak… zapominamy o tym w dorosłym życiu. A przecież taniec uczy, bawi i rozwija równolegle! I to jest w nim najcudowniejsze!!! Uruchamia w naszych organizmach hormony odpowiedzialne za poczucie szczęścia. Uruchamia samoświadomy kontakt ze sobą i z drugim człowiekiem, ucząc otwarcia na relacje. Uruchamia rozwój wewnętrzny, często poprzez doświadczenie wyjścia ze strefy komfortu.

Pozytywny wpływ tańca na rozwój dziecka, na rozwój człowieka jest nieskończenie duży. Przekonałam się o tym będąc instruktorką, prowadzącą zajęcia taneczne dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych.

Co one takiego dają i co z nami robią? Odpowiedź dla uczestnika znajduje się poza sferą jego świadomości, i dobrze! Bo w pierwszym odczuciu dobrze się bawi, a przez tą zabawę uczy.

Dzieci uczą się tej dobrej dyscypliny, często współdziałania w grupie, co jest bardzo ważną nauką, bo przecież – co często podkreśla Ekspert Akademii Edukacji i Rozwoju dr Marek Kaczmarzyk żyjemy w kolektywie

Dzięki zajęciom tanecznym dzieci rozwijają się przede wszystkim pod względem motorycznym i emocjonalnym.

Wytrzymałość, koncentracja, koordynacja ruchowa, orientacja przestrzenna, szybka reakcja na bodźce, dobra pamięć – to cechy, które taniec niesamowicie wspiera w rozwoju.

Taniec wspiera również w aspekcie emocjonalnym budując poczucie własnej wartości i pewności siebie, a te dają odwagę. Odwagę do wystąpień w mniejszym i   większym audytorium. Odwagę do mierzenia się z trudami codzienności. Odwagę do życia.

Do tego wszystkiego taniec ma ogromne walory terapeutyczne, dzięki jego doświadczaniu i przeżywaniu jesteśmy w stanie rozładowywać napięcia nagromadzone w ciele, uwalniać głowę od niesprzyjających myśli i naładować się dobrą energią na to, co przed nami.

Zatem proszę… zaobserwuj reakcje Twojego ciała i ciał Twoich dzieci na muzykę. I zapraszam do tańca! 🙂

 

A jeśli potrzebujesz do tego tańca szczyptę inspiracji to zapraszam Cię do kursu Pedagogika Tańca dzieci.

Kliknij w zdjęcie!

 

Joanna Bąk

Jestem sercem całej Akademii. Jestem emocjami całej Akademii. A każda emocja ma w ciele swoje odpowiedniki, które reagują i odpowiadają na nasze myśli. Ruchem i tańcem łączę to, co niepołączone. Od lat uczę małych i dużych jak rozwijać się w pasji jaką jest taniec, jak godzić ją z obowiązkami szkolnymi i życiowymi. Sama też realizuje się w niej i dzielę doświadczeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *