akademia@majkijezowskiej.com +48 666 686 333

Pierwszy dzień

Pierwszy dzień dziecka w przedszkolu

Droga Mamo, Drogi Tato!

A więc to dziś! Dziś jest mój pierwszy dzień w przedszkolu! Dużo rozmawialiśmy o tym jak będzie, co się zmieni. Wiem Rodzice, że dla Was to też bardzo trudny dzień, przecież kochacie mnie najmocniej na świecie! Chcecie dla mnie jak najlepiej, troszczycie się o mnie każdego dnia. Wiem, że będzie Wam ciężko zostawić mnie z nieznanymi jeszcze dla mnie Paniami i dziećmi. Ale spokojnie, damy radę.  Panie mają już mnóstwo planów jak sprawić żebym wracał do nich z uśmiechem! Mam dla Was kilka rad na dobry początek, tak żeby było nam łatwiej.

Jesteście moimi oczami na świat

Pamiętajcie proszę, że jesteście dla mnie oczami na świat. Patrzę na Was i widzę kiedy jesteście radośni, dumni z moich osiągnięć. Widzę też, kiedy na Waszej twarzy maluje się niepokój i strach. To bardzo ważne, bo to właśnie Wasze emocje działają na mnie najmocniej. Będę potrzebował Waszego wsparcia i otuchy, kiedy będę przekraczać próg nowej sali przedszkolnej. Może się zdarzyć, że mój entuzjazm z wczorajszego popołudnia, kiedy pakowaliśmy kapcie do woreczka nieco ostygł.. Mogę zacząć się buntować, mówiąc że wracam z Wami do domu. Istnieje możliwość, że będę płakać. Właściwie to z całą pewnością zapłaczę! Przecież zawsze w ten sposób pokazuje Wam, że coś jest nie tak. W taki właśnie sposób przekazuję moje obawy. Nie martwcie się proszę za mocno. Płacz jest tutaj reakcją na zmianę, ona po chwili minie. Proszę jednak POZWÓLCIE MI na ten moment słabości. Pozwólcie wyrazić swoje emocje. Nie mówcie, że jestem duży i dam radę, że będę się świetnie bawić. Płaczę bo coś się zmienia, czeka mnie teraz okres dużych zmian i ciężkiej pracy. Tak drodzy Rodzice, nauka nowych rzeczy to dla mnie ciężka praca. Pamiętasz mamusiu jak pierwszy dzień szłaś do nowej pracy? A Ty tatusiu pamiętasz dzień kiedy przywiozłeś mnie i mamusię ze szpitala, po tym jak się urodziłem? Wy też odczuwaliście strach i niepewność. Potrzebowaliście wtedy czasu, aby przywyknąć do nowej sytuacji. Teraz kolej na mnie!

Będę za wami tęsknić

Będziemy za sobą tęsknić, przecież dotychczas spędzaliśmy większość czasu razem. Myślę, że jakoś sobie z tym poradzicie Kochani. O mnie zatroszczą się Panie, które będą starały się zająć mój czas i uwagę tak, że czas będzie płynął zdecydowanie szybciej niż Wam w pracy! Pewnie teraz ciężko Wam to sobie wyobrazić, ale przyjdzie dzień, w którym przyjdziecie mnie odebrać i usłyszycie: „Dlaczego tak szybko? Nie zdążyłem się pobawić!”.

Nowi koledzy i koleżanki w przedszkolu

Zyskam też wielu nowych kolegów i koleżanek. Przecież wiecie, jak lubię chodzić na plac zabaw, gdzie zawsze jest dużo dzieci! Teraz będę mógł uczyć się wspólnych zabaw, rozwijać swoje umiejętności i naśladować moich kolegów i koleżanki. Pozwólcie mi proszę na stawanie się coraz bardziej samodzielnym. Czuję się taki dumny kiedy uczę się nowych rzeczy i gdy poprzez próby zdobywam nowe umiejętności! Pani będzie dbała o naszą zgodną zabawę, ucząc nas przy tym, jak współpracować, rozmawiać i rozwiązywać problemy. Tatusiu wiem jak lubisz grać ze mną w gry, ale wiem też, że czasem dajesz mi wygrywać ponieważ bardzo mnie kochasz i lubisz kiedy cieszę się z wygranej. Grając z kolegami będę mieć prawdziwe „dorosłe” rozgrywki! Czasem będę wygrywał, a czasem nie. Na początku mogę się trochę złościć, nikt nie lubi przegrywać! Na szczęście Pani nauczy nas, że nie zawsze musimy wygrywać żeby zabawa była udana. To trudna lekcja, być może będę chciał czasem wyżalić się wieczorem przed snem, że coś mi się nie udało, coś było niesprawiedliwe, albo że mój dzień był kiepski. Pamiętajcie, to nie tak, że od razu nie lubię przedszkola, nawet jeśli akurat w tym momencie tak mówię. Zresztą, nie muszę Wam tego chyba tłumaczyć, sam widzę, że czasami miewacie gorsze dni w pracy.

Dalej będę robił Wam niespodzianki

Mamusiu, pamiętasz jak ostatnio rysując dla Ciebie słoneczko zamalowałem przy okazji cały stół? Nie mogę się doczekać, kiedy będę pokazywać Ci moje dzieła sztuki i skomplikowane konstrukcje z przeróżnych materiałów! Myślę, że nie raz zadziwię Was moją widzą, znajomością wierszyków i rozbudowanym repertuarem piosenek na każdą okazję! Jeśli zechcecie, chętnie nauczę Was też kilku zabaw, w które będziemy grać z kolegami czekając na obiadek.

Jedzenie w przedszkolu nie równa się Twojej kuchni

Jeśli mówimy o jedzeniu.. Mamusiu wiesz jak uwielbiam Twoje naleśniczki z serem, albo pyszne placuszki, które tylko Ty potrafisz zrobić tak, jak lubię. Nie ukrywam, że przed paniami kucharkami niełatwe zadanie! No bo jak ugotować tak dobrze jak Mama? Będę musiał przełamać się do próbowania nowych smaków.. Kolejne zadanie na mojej liście! No i te leżaczki! Lubiłem nasze drzemkowe rytuały, moje łóżeczko pachnące Tobą. Tutaj też będę musiał włożyć troszkę pracy, żeby przekonać się, że w przedszkolu też śpi się całkiem przyjemnie. Wygląda na to, że będę bardzo zmęczony po całym dniu uczenia się tych wszystkich nowych rzeczy! To może wpływać na mój humorek i moje zachowanie po powrocie do domu, nie straszę.. tylko uprzedzam na wszelki wypadek.

Mój pierwszy dzień  w przedszkolu

Jak widzicie Rodzice, dużo pracy przed nami! Nie martwcie się, w rodzinie siła! Wiecie, że kiedy widzę Wasz uśmiech, kiedy dajecie mi buziaka czuję się spokojniej. Tak wiem.. być może ta uparta łezka, co spływa po policzku próbuje pokazać, że dzieje się coś niedobrego, ale to nieprawda! Wiem że muszę na Was troszkę poczekać i zobaczymy się znów niebawem, jak każdego dnia! Kiedy uśmiechniecie się do mnie i zachowacie spokój, poczuje się pewnie i bezpiecznie. Każdego dnia patrzę na Was i staram się naśladować wasze zachowania i działania. Zaraz kiedy zamkną się drzwi, rozejrzę się po sali, zobaczę kolegę który już czeka z wozem strażackim i pobiegnę do niego. Nie będę tu przecież płakał cały dzień, trzymaj się Mamusiu i Ty Tatusiu, nie tęsknij za mocno, widzimy się niebawem!

Wasz Przedszkolak

P.S. Od Redakcji:

Jeśli ten artykuł choć trochę Ci pomógł, jeśli jest dla Ciebie wartością, to prosimy podziel się nim i UDOSTĘPNIJ GO DALEJ!

Dziękujemy!
Zespół Akademii

P.S.2

A jeśli interesujesz się wychowaniem i rozwojem dziecka, to zapraszamy Cię na nasze webinary, w których dajemy najnowsze, praktyczne narzędzia!

Kliknij w zdjęcie!

Ukończyłam studia psychologiczne oraz pedagogiczne na kierunku pedagogika małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym. Jestem Certyfikowanym Trenerem Biznesu, Animatorem Zabaw ze stajni Stageman - firmy Jakuba B. Bączka, oraz czynnym nauczycielem w Przedszkolu. Pracowałam jako opiekunka do dzieci w wieku od 1 roku do 3 lat, prowadziłam warsztaty w fundacji „Superfundacja”, udzielałam się jako wolontariuszka w Akademii Przyszłości oraz ukończyłam kursy taneczne i zabawy dla dzieci – ANIMA Akademia Rozwoju Osobistego. Jestem zafascynowana pracą z dziećmi, odkrywaniem ich natury, zależności i indywidualności. Mam w sobie olbrzymie pokłady dziecięcej radości dającej mi powera i pęd do ciągłego pogłębiana wiedzy na temat ludzkich zachowań i relacji.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top