akademia@majkijezowskiej.com +48 666 686 333
KSIĄŻKI O EMOCJACH DLA DZIECI  - TOP 7
Top 7 książek o emocjach dla dzieci

Jeśli jesteś ciekaw jakie książki o emocjach dla dzieci są wartościowe i wesprą twoją pracę rodzica czy nauczyciela koniecznie sprawdź nasz TOP 7!

Z naszych poprzednich artykułów dowiedzieliście się już, że badanie swoich emocji to proces trwający od maleńkości, angażujący wszystkie zmysły i wolę poznawczą.

Jak się dziś czujesz? Dlaczego właśnie tak? Czy możesz to nazwać? Odpowiedzi na te pytania pozwalają dzieciom na swobodniejsze odkrywanie oraz zagłębianie się w wartość uczuć i ich skutków. Komunikowanie się z emocjami sprawia, że każda zajmuje swoją odrębną przestrzeń, jest doceniona, a ciało, umysł i dusza współgrają w harmonii.

Istnieją pomoce dydaktyczne, które wspierają eksplorowanie doświadczeń emocjonalnych, zachowując atrakcyjną formę. Uważność dzieci często przyciągają ilustracje, opowieści o ich rówieśnikach, przykłady przyjaznych bohaterów. A wszystkie te składowe zawierają książki, czyli materiały, które można dotknąć, zobaczyć, nierzadko nawet usłyszeć (dodatki audio). Wspaniali, kompetentni autorzy tworzą niesamowite dzieła przepełnione ogromną dawką łatwo przyswajalnej dla najmłodszych wiedzy, a my wyszukaliśmy, sprawdziliśmy i ułożyliśmy dla Was ranking 7 książek, które polecamy najbardziej!

SUBIEKTYWNY TOP 7 KSIĄŻKI O EMOCJACH DLA DZIECI  WG AKADEMII MAJKI JEŻOWSKIEJ

SUBIEKTYWNY TOP 7 KSIĄŻKI O EMOCJACH DLA DZIECI  WG AKADEMII MAJKI JEŻOWSKIEJ

„Wszystko o emocjach” Brooks Felicity, Allen Frankie

To lektura o tym, jak pomóc dziecku wyrazić siebie. Wspaniałe ilustracje i historie bliskie sercom maluchów pokazują, jak i dlaczego emocje pojawiają się oraz zmieniają w zależności od tego, co nas spotyka. Materiały uczą także o empatii względem czyichś uczuć i obchodzeniu się z nimi.

„Uczucia” Walden Libby

W tym przypadku opisowi emocji towarzyszą rymy, dzięki którym dziecko chętniej zapamiętuje i rozumie tekst. Dzieło odkrywa poszczególne uczucia, ukazuje ich stadia, rozwój i poziom intensywności. Pozwala ułatwić wyobrażenie i nazwanie myśli, które towarzyszą nam podczas wykonywania codziennych czynności.

„Co robić, gdy się złościsz. Techniki zarządzania złością” Dr Dawn Huebner

Radzenie sobie ze złością nie jest tożsame z „uporaniem się” z tym uczuciem. Ta emocja, jak każda inna jest potrzebna, by zobaczyć więcej. Nie należy jej więc zaduszać, stłumiać czy wyciszać, bo to zdrowe i naturalne uczucie. Książka, której tytuł widzicie powyżej, właśnie o tym mówi. Zawiera materiały, które zachęcają pociechę do pracy nad samokontrolą, znajdowaniem kompromisu, właściwym rozpoznawaniem złości i obchodzeniem się z nią.

„Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami” Grzegorz Kasdepke, Paulina Daniluk

Lekka, humorystyczna opowieść o pięknych (czyli każdych!) emocjach na przykładzie przeżyć rówieśników Twojego dziecka. Zazdrość? Tęsknota? Wstyd? Żadne z tych uczuć nie będzie straszne po przeczytaniu i zastosowaniu rad zawartych w książce! Bohaterowie akcji staną się bliscy a uczucia bardziej zrozumiałe i oswojone. A do tego przybliżamy trudniejsze dla niektórych do oswojenia tematy.

„Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach!” Grzegorz Kasdepke

To kolejne dzieło Grzegorza Kasdepke o formie podobnej do pozycji wyżej, traktujące jednak o troszkę innych emocjach. Ta część poświęcona jest między innymi miłości, nienawiści i poczuciu winy, a każda z przedstawionych historii zwieńczona jest fantastycznymi wnioskami, które pomogą dziecku swobodnie czytać ze swoich uczuć.

Seria „Świat emocji” Hachette Polska

Zbiór składający się z mini książeczek, w którym każda stanowi o odrębnej emocji, dzięki czemu dziecko poszczególnie i dogłębnie poznaje je wszystkie. Rozpoznawanie, wyrażanie i czytanie uczuć jest fundamentem szczęśliwego życia, a każda wskazówka i ciekawostka zawarta w książeczkach, przybliża do niego czytelników.

Seria „Uczucia Gucia” Aurélie Chien Chow Chine

Ostatnia pozycja to propozycja dla najmłodszych, bowiem bohaterem tych opowieści jest jednorożec Gucio, którego kolor grzywy zmienia się w zależności od tego, co w danej chwili czuje. Ta barwna postać uczęszcza do przedszkola, ma wielu przyjaciół i uwielbia się bawić, co sprawia, że dziecko utożsamia się z przeżyciami Gucia. W każdej z książek jednorożec proponuje swoim czytelnikom rozwiązanie na poradzenie sobie z trudną emocją.

Mamy nadzieję, że nasze propozycje zaciekawiły Was na tyle, że postanowicie sięgnąć po którąś z tych lektur, a książki o emocjach dla dzieci na stałe zagoszczą w Waszych domowych biblioteczkach.  A może już to zrobiliście imacie swoje ukochane książki o emocjach dla dzieci? Jeśli tak, to koniecznie dajcie nam znać, co myślicie i czy potwierdzacie naszą opinię. Jeżeli nie umieściliśmy tutaj książki, która jest Waszym zdaniem pozycją obowiązkową, to podzielcie się, proszę, niech idzie w świat i niech się szerzy, bo to właśnie rozwój emocjonalny najmłodszych w głównej mierze stanowi o teraźniejszym i przyszłym budowaniu relacji ze sobą i innymi.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top