Nasz Kreatywny Kalendarz Nauczyciela i Mamy i Taty ma za zadanie urozmaicić Waszą domową/ przedszkolną/ szkolną codzienność 🙂 Każde z Was znajdzie tu święto i wyzwanie dla siebie!

1 listopada – Wszystkich Świętych                     

4 listopada

Kreatywny Kalendarz początek listopada widzi tak… Czas najwyższy pomyśleć o organizacji jasełek! Ba! To ostatni dzwonek. Z pomocą przychodzimy my :) UWIERZ W ŚWIĘTA to jasełka w których główną rolę grają ważne dla nas w dzisiejszym świecie wartości: rodzina, relacje i bliskość. A na cały pakiet składa się:

uwierz w święta jasełka w pakiecie

5 listopada – Dzień Postaci z Bajek   

jest to jednocześnie dzień urodzin Walta Disney’a. Ty dorosły człowieku przypomnij sobie bajki swojego dzieciństwa i opowiedz o ich bohaterach dzieciom. Czy dzieci je znają? Może macie jakieś wspólne typy?
Dzieciaczki mogą zaś zabrać ze sobą do szkoły lub przedszkola bajkową maskotkę lub książkę z ulubioną bajkową postacią, a mogą też się przebrać w strój jednej z nich.    

Zabawę z całą pewnością świetnie uzupełni muzyka z bajek: https://www.youtube.com/channel/UC11H-iV1wQ3s6bzb4RO_lkw

7 listopada Twój Kreatywny kalendarz mówi, że to podwójne święto:

Światowy Dzień Feministek 

Feminizm cytując za Wikipedią https://pl.wikipedia.org/wiki/Feminizm to szereg ruchów społecznych i politycznych oraz ideologii, które łączy wspólny cel, czyli zdefiniowanie, uzyskanie i utrzymywanie równości płci pod względem politycznym, ekonomicznym, osobistym i społecznym.
W skrócie feministki walczą o równość i zaprzestanie dyskryminacji, zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnych dziedzinach życia oraz dążą do zaniechania stereotypów dotyczących kobiet i mężczyzn.  Tylko jak o tym wszytki w przystępny sposób opowiedzieć kilkulatkowi? Jak najprościej J Np. sięgając po lekturę „Opowieści na dobranoc młodych buntowniczek” tom 1 i 2 Eleny Favilli i Francesci Cavallo,  wydawnictwa DEBIT https://wydawnictwo-debit.pl/  – lekturę, która jest zbiorem utrzymanych w konwencji bajek historii niezwykłych kobiet, kobiet z krwi i kości! Przyjrzyjcie się z bliska Fridzie, Marii Skłodowskiej Curie, J.K. Rowlling, Agacie Christie czy Beyoncé.

Dzień Kotleta Schabowego  

Pierwszy przepis na kotlet schabowy ukazał się w poradniku „365 obiadów za pięć złotych” Lucyny Ćwierczakiewiczowej w 1860 r, a brzmiał on nstępująco: „Wziąć część schabową, to jest kotletową: pokrajać tak, aby przy każdéj kostce było mięso, zbić dobrze, osolić, opieprzyć, maczać w jajku rozbitém, osypać bułką tartą i smażyć na rozpaloném maśle lub gorącym szmalcu. Szarlotki (cebule szalotki) usmażone osobno w maśle, wszelkie sosy cébulowe, musztardowe lub ostre służą do kotletów wieprzowych. Można również robić kotlety siekane wieprzowe, zupełnie tak jak baranie i dawać je z sosem lub użyć do obłożenia jarzyny.”
Dziś świętujcie, a na co dzień pamiętając o zasadach zdrowego żywienia korzystajcie z przepisu na wege schabowego http://www.wegujemy.pl/2017/10/jak-zweganizowac-schabowego-weganski.html
A już jutro Kreatywny Kalendarz przewiduje Kolejne smakowite święto!

Oraz DZIEŃ AKADEMIOWEGO WEBINARU

Dzisiaj o godz. 20.30 ponad godzinne szkolenie o tym „Jak uczy się mały i większy mózg”. Szkolenie dla nauczycieli, rodziców, trenerów, babć i cioć i wujków i dziadków. TUTAJ MOŻESZ SIĘ ZAPISAĆ:

8 listopada – Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania       

Celem święta jest promowanie dobrych nawyków żywieniowych, zdrowego jedzenia oraz spożywania regularnie posiłków. Przygotujcie dziś wspólny posiłek i zaplanujcie wspólnie z dziećmi zdrowy jadłospis na cały tydzień. Więcej o znaczeniu zdrowego jedzenia w życiu Waszym i Waszych dzieci dowiecie się tutaj: https://akademiamajkijezowskiej.com/moc-autorytetu/zdrowe-jedzenie-paliwo-do-zycia/

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

9 listopada – Europejski Dzień Wynalazcy  

Dzień Wynalazcy to święto upamiętniające Hedy Lamarr (aktorkę i wynalazczynię) oraz innych wynalazców. Jego celem jest zachęcić do kreatywnego myślenia i realizowani własnych, nawet najbardziej szalonych projektów! Cytując za Albertem Einsteinem „Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi.”
Na dzisiaj macie dwa zadania – każdy z Was opisuje jedną rzecz (wynalazek) bez którego nie wyobrażacie sobie życia i poszukanie z paniami historii tych przedmiotów. Hmm, ja (Agata) nie wyobrażam sobie życia bez słuchania podcastów czyli audycja dźwiękowych dostępnych przez internet. I tak się dowiedziałam między innymi, że pierwsze podcasty powstały w 2000 roku, a w pięć lat nabrały mocy i stały się popularne w internecie. Niestety nie znam nazwy i twórcy pierwszego podcastu :( Może kojarzycie?
A teraz niech każdy z Was wyobrazi sobie świat w 2030 roku… Co (czego na dziś dzień nie ma) w tym świecie Wam towarzyszy, wspiera Was, uprzyjemnia życie, pomaga dbać o świat i innych ludzi :) Opiszcie i zaprojektujcie ten przedmiot. A inspirujące mogą się okazać ten utwór:

Kreatywny Kalendarz poleca również książkę „Wielcy wynalazcy” wydawnictwa DWUKROPEK

10 listopada i tu ponownie Kreatywny Kalendarz przewiduje dwa święta

Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju   

Celem tego święta ustalonego przez ONZ  jest m.in. podniesienie świadomości na temat roli nauki w pokojowym społeczeństwie,solidarność we wspieraniu nauki oraz zaangażowanie w przekazywaniu zdobytej wiedzy na rzecz społeczeństwa.
Brzmi poważnie, ale nie ma nic prostszego by zaangażować dzieciaczki.  Twoja grupa łączy się w pary poprzez losowanie. Następnie w parach dzielą się opowieściami, o tym czego ostatnio się nauczyły, ale UWAGA poza przedszkolem czy szkołą. I tak na przykład Ania opowiada Tomkowi jak tato nauczył ją reperować obluzowane zawiasy w szafce; a Tomek Ani opowiada o tym, że ślimaki mają zęby! (Serio – mają) :)

Dzień Jeża             

Gdy gdzieś pod stertą liści i gałęzi jeże zwinięte w kuleczkę spokojnie zapadają w błogi zimowy sen my obchodzimy ich święto! Dziś zróbcie wielką prezentację na temat jeży. Piszcie, wyklejajcie, malujcie. Dowiedzcie się gdzie nocą tupta jeż. Gdzie mieszkają i czemu w rzeczywistości nie noszą jabłuszek na plecach. Sprawdźcie jak długo żyją; ile mogą mieć dzieci; ile ważą i mierzą. Dowiedzcie się co im zagraża.
Sprawdźcie jak pomóc jeżowi napotkanemu w zimie, albo takiemu, który uległ wypadkowi. O tym wszystkim dowiecie się tutaj http://www.naszejeze.org/abc.html na stronie Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Jeży – Nasze Jeże. A gdybyście chcieli przy pracy ponucić zapraszamy:

Gdzie nocą tupta jeż?

11 listopada     Święto Niepodległości

13 listopada – Dzień Placków Ziemniaczanych      

Z czym je jeść?! Oto jest pytanie! Z cukrem? Ze śmietaną? Z gulaszem? Z musztardą? Konfiturą? Wspólnie odpowiedzcie na to pytanie J Wiecie, że nasze placki znane są pod różnymi postaciami w całej Europie? Bierzcie do ręki mapę Europy, wspomóżcie się Google i zaznaczacie na niej kraje w których są jedzone. Nazywacie również odpowiedniki placków :) Taka kulinarna podróż po kontynencie. No i chyba nie musimy mówić co polecamy dziś na obiad.
PS. Wiecie że placków nie trzeba smażyć na patelni? Można je upiec w piekarniku.

Dzień Dobrego Słowa

Jest 13 dzień miesiąca wiec jest to #DzieńDobregoSłowa:
Dobre słowo gdy go słuchamy, tworzy sobie w naszej głowie rowek przekonania. I wielokrotnie powtarzane staje się naszym wewnętrznym monologiem.
Dorzućmy więc dzisiaj kochani dużo dobrych słów do monologów wewnętrznych naszych dzieci. W przyszłości staną się one ich „płaszczem przeciwdeszczowym” na pochmurne dni.
A dzisiaj, dzisiaj staną się nawozem do rozwoju mózgów naszych dzieci i rozwoju ich niepowtarzalnej osobowości!
Dobrych słów do koloru do wyboru:
💚 Kocham Cię bo jesteś,
💛 Jesteś moim skarbem,
💜 Jesteś mim szczęściem,
🧡 Jesteś dla mnie ważna/y,
💙 Kocham Cię takim jakim jesteś/taką jaka jesteś,
❤️ Uwielbiam cię takiego, jakim jesteś,
💙 Jestem Ci wdzięczna, że jesteś,
🧡 Jesteś jedyna/y i niepowtarzalna/y,
💜 Jesteś dobry i mądry,
💛 Jesteś wartościową, wspaniałą istotą,
💚 Widzę cię i akceptuję takim, jakim jesteś w pełni,
❤️ Cudownie, że jesteś!
UWAGA! trzeba ich używać, by zadziałały

14 listopada – Światowy Dzień Bicia Rekordów       

To jest świetny dzień na szalone przedsięwzięcia! Pomysłodawcą Księgi Rekordów był sir Hugh Beaver, dyrektor generalny browaru Guinness. Pierwszy egzemplarz ukazał się w 1955 r. Kochani dowiedzcie są co nieco na temat Księgi Rekordów Guinessa https://biurorekordow.pl/ksiega-rekordow-guinessa/, sprawdźcie jakie rekordy były bite do tej pory, wybierzcie jeden z nich i pobijcie go na swoją skalę!!! Zacznijcie od swojego przedszkola czy podwórka, a dale nie ma już granic :)
I wiecie co? W graficznej wersji kalendarza zaznaczyłyśmy datę 12 listopada. Skąd ta pomyłka? Dowiecie się tutaj: https://biurorekordow.pl/swiatowy-dzien-bicia-rekordow-guinnessa/ a panu Pawłowi z Biura Rekordów dziękujemy za czujność! :)

14 listopada – Światowy Dzień Cukrzycy        

Obchodzony jest w dzień urodziny Fredericka Bantinga – odkrywcy insuliny. Jego celem jest nagłośnienie problemu cukrzycy oraz  zwiększenie społecznej świadomość na jej temat oraz  promowanie profilaktyki. Na świecie choruje ok. 285 milionów ludzi, z czego 90% cierpi na cukrzycę typu 2, do której przyczynia się otyłość i niezdrowy styl życia. Kolejne miliony nie wiedzą o tym, że chorują, a nieleczona cukrzyca wyniszcza organizm.       
Dziś porozmawiajcie o cukrze! Cukrze, który jest w czekoladzie i batonikach, ale też w sokach, keczupie i słonych paluszkach… Zabawcie się w tropicieli cukru! Niech każde dziecko przyniesie z domu swój ulubiony kupny przysmak (sok/ napój/ chrupki/ baton/ rogalik itp.) i sprawdźcie ile jest w nim ZBĘDNEGO cukru. By łatwiej to zobrazować i przełożyć te gramy na coś namacalnego możesz posłużyć się cukrem w kostkach lub saszetkach. To doskonała okazja by pokazać dzieciom jak zgubne bywa dosładzanie życia.

16 listopada – Dzień Tolerancji  

Święto ustanowione przez UNESCO w 1995 roku ma na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Wszyscy jesteśmy RÓWNI, a jednocześnie RÓŻNI. I to jest PIĘKNE!!! To jest sens i radość współistnienia. Zgodnie z zapisami Deklaracji Zasad Tolerancji tolerancja to: szacunek; akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur; wartość, która czyni możliwym pokój; respektowanie cudzych praw i własności; uznanie i akceptacja różnic indywidualnych; umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych; docenianie rozmaitości kultur; otwarcie na cudze myśli i nie odrzucanie nieznanego; uznanie, że nikt nie ma monopolu naprawdę. Tolerancja jest harmonią w różnorodności.  Dziś koniecznie podyskutujcie z dziećmi o niej, czym dla nich jest, co oznacza.
Dzień zacznijcie od piosenki „Wszystkie Dzieci Nasze Są” Majki Jeżowskiej https://akademiamajkijezowskiej.com/piosenkimajki/wszystkie-dzieci-nasze-sa/” A później zapytaj dzieci: Czym różnią się między sobą i czym w ogóle ludzie mogą różnić? Pokaż, że te wszystkie różnice są OK.
A my z okazji dzisiejszego święta mamy dla Was wyjątkowe plakaty, z pięknym cytatem do pobrania Dzień Tolerancji TUTAJ

Dzień Tolerancji

17 listopada Kreatywny Kalendarz przewiduje dwa święta :

Światowy Dzień Wcześniaka  

Celem dzisiejszego święta jest podnoszenie świadomość społecznej na temat dzieci urodzonych przed planowanym terminem oraz ich wyjątkowych potrzeb. Okażcie wsparcie dla rodzin wcześniaków w walce o ich zdrowie i życie, bo dla wielu rodziców wcześniaków to święto ważniejsze niż Dzień Dziecka. Co możecie zrobić? Poproście Wasze dzieciaczki by dziś założyły na siebie coś fioletowego (ten kolor to symbol wcześniaków). Możecie też wspólnymi siłami stworzyć kompozycje z 10 dziecięcych skarpet w tym jednej na prawdę  malutkiej (w Europie 1 na 10 dzieci rodzi się przedwcześnie). Więcej na temat Dnia Wcześniaka dowiecie się tutaj: https://wczesniak.pl

Dzień Studenta   

ustanowiony został na pamiątkę krwawo stłumionego protestu studentów w Pradze przeciwko inwazji nazistów 1939 roku. Dziś niestety obchodzony jest nie dość hucznie, a szkoda…. Wy za to możecie o studiach i studentach trochę podyskutować. Poproście dzieciaczki by powiedziały kim ich zdaniem jest  student –myślę, że część odpowiedzi zagwarantuje Wam dobrą zabawę ;) A może znajomy student jakiegoś ciekawego kierunku skusi się odwiedzić Waszą placówkę i opowiedzieć co nieco o życiu żaka?

19 listopada – Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci       

20 listopad – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka      

Święto upamiętnia uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku a także Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku. Celem Deklaracji i Konwencji jest zapewnienie j najlepszej ochrony i opieki najmłodszym. Wiecie, że to właśnie święto było tematem naszego pierwszego wpisu na blogu Akademii? https://akademiamajkijezowskiej.com/rosnementalnie/czwarty-ogolnopolski-dzien-praw-dziecka/ Dziś tworzycie OGROMNY, e tam PRZEOGROMNY PLAKAT, który zawiśnie w centralnym punkcie Waszej szkoły/ przedszkola/ klasy. Co na plakacie? Hasła:

  • Mam prawo wychowywać się  w rodzinie
  • Mam prawo wychowywać się w milości
  • Mam prawo do ochrony przed przemocą
  • Mam prawo chodzić do przedszkola/ szkoły
  • Mam prawo odpoczywać
  • Mam prawo prosić o pomoc i wsparcie
  • Mam prawo pytać
  • Mam prawo nie rozumieć
  • Mam prawo do wyrażania własnego zdania
  • Mam prawo mieć odmienne zdanie niż dorośli
  • Mam prawo mówić: NIE!
  • Mam prawo do wyrażania własnych emocji
  • Mam prawo mieć bardzo zły dzień
  • Mam prawo do prywatności
  • Mam prawo do ochrony przed używkami
  • Mam prawo do ochrony mojego zdrowia
  • WSZYSCY MAMY TAKIE PRAWA!

Prace zacznijcie od wspólnego omówienia z dziećmi każdego z tych praw.

21 listopada – Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień 

Hallo World Day powstało z inicjatywy braci Briana i Michaela McCormacków, którzy w 1973 roku zaprotestowali przeciwko konfliktowi zbrojnemu pomiędzy Egiptem a Izraelem. Ideą święta jest bycie życzliwym oraz pokojowe rozwiązywanie problemów.      Bądźcie dziś dla siebie jeszcze bardziej przyjaźni, dobrzy i serdeczni. I wyraźcie to w namacalny sposób… hmmm może wzajemne pisanie liścików lub rysowanie laurek? A taki list mógłby zaczynać się od słów „Dziękuję, że jesteś…” Może to Ty kochany Rodzicu, drogi Nauczycielu napiszesz po kilka ciepłych słów dla swoich Dzieciaczków <3

22 listopada – Dzień Kredki         

Kredki są multizadaniowe: rozwijają wyobraźnie, pomagają wyrazić emocje i przelać na papier myśli Uniwersalne przyjaciółki większości dzieci są towarzyszkami ich życia domowego, przedszkolnego i szkolnego. Dziś oprócz wielkiego rysowania zastanówcie się do czego jeszcze  mogą służyć kredki?! Może można z nich coś zbudować?  A po zabawie koniecznie je dopieścicie- wszystkie na strugajcie i pięknie ułóżcie :)

Nasz Kreatywny kalendarz proponuje zanucić w trakcie pracy Kolorowe Kreki

24 listopad – Dzień Buraka         

Jeżeli szukacie jadła małokalorycznego, sycącego i bogatego  w to co najzdrowsze dobrze trafiliście! Dziś swoje święto ma burak! A o jego wartościach dowiesz się tutaj: http://www.portalspozywczy.pl/owoce-warzywa/wiadomosci/24-listopada-obchodzimy-dzien-buraka,152018.html
Czas na burzę mózgów! Odpowiadacie sobie na pytanie co można przygotować z buraków i do czego je dodać :) Możecie podzielić się na kilka grup. Zwycięża ta, która wymieni więcej dań.
Ps. Podpowiadamy i polecamy (na obiad) buraczane frytki

„Mój buraku, mój czerwony,
Czybyś nie chciał takiej żony?”

25 listopada – Dzień Pluszowego Misia

Historia pluszowego ma dwie wersje. W pierwszej mowa jest o żyjącej w XIX wiecznych Niemczech Margarete Steiff, jej siostrzeńcu i targach w Lipsku.  W drugiej głównym bohaterami są niedźwiadek, prezydent Stanów Zjednoczonych Teodora „Teddy” Roosevelt, rysownik Clifford Berryman oraz  rosyjski imigrant Morris Mitchom. Która jest prawdziwa? Ta która jest bliższa Waszemu sercu :)
Dziś obowiązkowo wszyscy (włącznie z Ciociami i Paniami) do przedszkola, szkoły, pracy wędrują z misiem. Usiądźcie w kręgu i opowiedzcie historie Waszych ukochanych przytulanek. Zacznijcie od tego jak znalazły się w Waszym życiu, opowiedzcie również historie jakie wspólnie przeżyliście.

A może tych misi, misiów i miśków jest już za dużo w Waszych domach? Jeśli tak koniecznie poszukajcie w swoim pobliżu jakiejś inicjatywy, fundacji lub stowarzyszenia, które przyjmą Wasz nadmiar i podzielą się nimi z potrzebującymi :) A może sami coś zorganizujecie?          

29 listopada  – Andrzejki

30 listopada – Dzień bez Zakupów         

W Europie przypada w ostatnią sobotę listopada i ma za zadanie zwrócić uwagę na nadmierne przywiązanie do rzeczy materialnych. Rzeczy zbędnych. Rzeczy, które są często produkowane w niegodnych dla ich twórców warunkach. Rzeczy, które ostatecznie stają się odpadami i zaśmiecają naszą planetę. Dziś jest świetny dzień by uświadomić to dzieciom. I pokazać, że konsumpcje naprawdę można ograniczyć. Jak? Na przykład kupując zabawki z drugiej ręki albo wymieniając się!
Pomysł na dziś. Zorganizujcie w przedszkolu/ szkole WYMIANKI niech rodzice z dziećmi wybiorą wspólnie ciuszki, zabawki, książki z których już nie korzystają (Wspólnie! Nic na siłę!!!). Przyniosą je do sali/ klasy i rozłożą w jednym miejscu i w zamian wybiorą coś innego co wpadnie im w oko :) Przynosicie ile chcecie, wynosicie ile chcecie J Dobra zabawa gwarantowana, a to co zostanie możecie spakować i podarować okolicznej instytucji wspierającej dzieci. A może jakaś część książek czy gier zostanie w Waszej szkole lub przedszkolu?
UWAGA: rzeczy muszą być zadbane, czyste, w dobrym stanie.

I tak oto zamykamy nasz Kreatywny Kalendarz na listopad.

KLIKNIJ i POBIERZ SWÓJ KREATYWNY KALENDARZ W WERSJI DO DRUKU pdf

KLIKNIJ i POBIERZ SWÓJ PUSTY KREATYWNY KALENDARZ W WERSJI DO DRUKU

KLIKNIJ i POBIERZ SWÓJ KALENDARZ W FORMACJE PNG.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *