akademia@majkijezowskiej.com +48 666 686 333
Kreatywny Kalendarz Nauczyciela i Mamy

Nasz Kreatywny Kalendarz Nauczyciela i Mamy ma za zadanie urozmaicić Waszą domową/ przedszkolną/ szkolną codzienność 🙂 Każde z Was znajdzie tu święto i wyzwanie dla siebie!

02 września – Pierwszy Dzień Roku Szkolnego

Co mówi nasz kreatywny kalendarz?

Zacznijcie go z dobrym nastawieniem, a jak prosto! Słuchając, śpiewając, spontanicznie tańcząc do piosenki Majki Jeżowskiej Od rana mam dobry humor 
„Od rana mam dobry humor
Do przechodniów na ulicy śmieję się
I choćby deszcz z nieba lunął
To radości nie przesłoni żaden cień”

Cały tekst piosenki znajdziesz klikając tutaj

03 września – Dzień Wieżowców          

Dzisiejsza data  upamiętnia urodziny amerykańskiego architekta – wizjonera Louisa Sullivana. Jak wykorzystać dzisiejsze święto? Mamy na to kilka sposobów:

  • idźcie na spacer i policzcie  piętra w budynkach,  a po powrocie namalujcie te budynki z odpowiednią ilością pięter , a następnie zróbcie ranking najwyższych budynków w okolicy,
  • rysujecie, a w zasadzie zaprojektujecie swoje wymarzone drapacze chmur,
  • następnie możecie je zbudować na przykład z kartonu albo klocków,
  • możecie przeprowadzić również lekcję o niezwykłych czy najwyższych
  • dla starszych klas – niech dzieci znajdą w Internecie najwyższe budynki w każdym z państw w Europie. Najlepiej niech pracują w parach i każda para losuje inny kraj w Europie. Następnie mają znaleźć najważniejsze informacje o wieżowcu i przedstawić je klasie.

05 września – Międzynarodowy Dzień Dobroczynności 

Co mówi nasz kreatywny kalendarz?     

Dzisiejsze święto ma zwrócić naszą uwagę na znaczenie pomocy humanitarnej oraz organizacji charytatywnych my jednak wiemy, że dobro zaczyna się tu i teraz wśród najbliższych. Jak pokazać to w prosty sposób dzieciom? W praktyce. Rozsiądźcie się wygodnie w kręgu, każdy z Was dla osoby po lewej stronie zostaje Aniołem. Najpierw wspólnie omawiacie co robi Anioł – pomaga swojemu podopiecznemu, dba i troszczy się o niego, itp.   Następnie, każdy z Was dla swojego podopiecznego rysuje laurkę. Można zabawę w anioła rozszerzyć na Anielenie przez cały dzień. W tej wersji Anioł dba o swojego podopiecznego przez calutki dzień.    

08 września – Dzień Marzyciela     

Marzenia są ważne, a zdolność do marzenia jest nie ocenia! Nie bójcie się marzyć, nie bójcie się rozmawiać z dziećmi o Waszych marzeniach i fantazjach… bez  nich świat stałby w miejscu. Niech dzieci swoje marzenia namalują, narysują, zobrazują w  formie kolażu. Gotowe prace mogą stanowić zgadywankę Jakie to marzenie dla rodziców. Pamiętajcie – bułka z masłem,  sterowane auto, zdrowie Dziadka czy podróż na inne planety – to też są dziecięce marzenia.

A piosenką przewodnią w tym dniu – do słuchania, śpiewania i tańczenia  oczywiście może być  piosenka Majki Jeżowskiej – Marzenia się spełniają.

Tutaj znajdziesz słowa piosenki:

09 września – Międzynarodowy Dzień Urody    

Co mówi nasz kreatywny kalendarz?               

Tak sobie myślimy, że nie ma urody bez zdrowia, dlatego możecie porozmawiać z dziećmi o zdrowych nawykach wspierających naszą urodę – np. odpowiednia ilość wypitej wody, zdrowe odżywianie, sen. Żeby był do tego aktywnie i wesoło wykonajcie własne kosmetyki – peeling do ciała czy maseczkę na twarz lub dłonie. Dopieszczajcie się dziś – róbcie ekstra fryzury, przynieście albo stwórzcie fantazyjną biżuterię, zorganizujcie mini SPA. Do dzieła – pięknego dnia!                 

12 września – Święto Wojsk Lądowych                 

Wojska Lądowe są największym rodzajem Sił Zbrojnych w naszym kraju. Dziś macie doskonałą okazję by wspólnie porozmawiać o wojsku, o tym  po co i do czego jest stworzone, jakie są jego cele.  Można zaprosić przedstawicieli z wojska, aby opowiedzieli o sowiej pracy. Można iść do najbliższej jednostki wojskowej aby obejrzeć albo z zewnątrz, a jeśli Was wpuszczą – to w wewnątrz. Możecie też porozmawiać o tym, jak wojsko ćwiczy i zorganizować wojskowe zawody sprawnościowe.

13 września – Dzień Dobrego Słowa   

Dziś mówimy do siebie dobre rzeczy! Wspólnymi siłami stwórzcie dziś plakat, na którym zapiszecie jak najwięcej dobrych słów o Waszej grupie czy klasie. Przecież jesteście ważni, mądrzy, pomysłowi, uśmiechnięci…

14 września – Światowy Dzień Pierwszej Pomocy  

Co mówi nasz kreatywny kalendarz?       

Obchodzimy go z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża w drugą sobotę września. Ten dzień ma na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, a także promowanie akcji edukacyjnych szczególnie wśród dzieci i młodzieży, tak by wykształcić w nich właściwe postawy. Ten fragment Pytania na Śniadanie jest najlepszym dowodem, że nigdy nie jest za wcześnie, żeby uczyć się udzielać pierwszej pomocy

15 września – Międzynarodowy Dzień Kropki

Bohaterką książki “The Dot” autorstwa Petera H. Reynolds jest mała Vashti, która dzięki jednej namalowanej kropce i wspaniałej nauczycielce uwierzyła w swoje możliwości. Przeczytajcie z dziećmi tę krótką opowiastkę, a następnie świętujcie wraz z uczniami i nauczycielami w 168 krajach! Porozmawiajcie o talentach – o tym czym są, o tym, że każdy z nich je ma… i to pewnie nie jeden. Pobudźcie dziecięcą kreatywność i pomysłowość, zachęćcie swoich podopiecznych do tworzenia.

16 września – Dzień Bluesa      

Dzisiejsze święto, zainicjowane zostało przez Polskie Stowarzyszenie Bluesowe i jest obchodzone od 2005 roku w dzień urodzin legendarnego B.B. Kinga. Czy Wasze dzieci wiedzą kim była ta legenda muzyki? A Ray Charles czy Billie Holiday? Bo jeśli nie, to koniecznie muszą się dowiedzieć! Dziś z tej okazji w całym kraju organizowane są koncerty i imprezy  promujące ten gatunek muzyki i całą kulturę z nim związaną. Może i wy zorganizujecie taki mini koncert – w sumie wystarczy YouTube J Przy okazji porozmawiajcie z dziećmi o korzeniach bluesa, jego legendach i polskich przedstawicielach.  Nie zapomnijcie zanucić piosenki Majki Jeżowskiej Blues Bujany

A tekst do tego utworu znajdziecie tutaj:  https://akademiamajkijezowskiej.com/aktualnosci/blues-bujany-tekst-piosenki/

Jeśli ten twór porwie Cię do tańca, to do niego mamy piękny układ podczas szkolenia stacjonarnego Rytm i Melodia.

19 września – Dzień Dzikiej Flory, Fauny, Naturalnych Siedlisk

Co mówi nasz kreatywny kalendarz?

Każdego dnia, znikają kolejne gatunki dzikiej fauny i flory. Dzisiejsze święto jest tak ważne, ponieważ ma na celu chronienie przyrody. Data 19 września odnosi się do Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, podpisanej w 1979 roku w Bernie. Oto wyzwanie na dziś:

  • odszukajcie ostoje dzikiej przyrody w Waszej okolicy jeśli możecie – odwiedźcie je i uważnie obserwujcie. Jeśli taka podróż nie jest możliwa, pójdźcie na spacer, na którym odszukacie i nazwiecie rośliny i zwierzęta jakie napotkacie.

20 września – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Halo Halo nadajemy z ptasiego gaju:) Od początku września trwa akcja „Śpiewamy nowego Przedszkolaczka” czyli nowy – wspierający hymn.

Koniecznie Przeczytaj i Posłuchaj nowej wersji i dołącz się do naszej Akcji!!!!

Choć to młode święto znają je już chyba wszyscy! Obok tradycyjnego świętowania proponujemy Ci także zamianę ról: niech Twoje przedszkolaki wcielą się w rolę nauczycieli i pracowników Twojego przedszkola i opowiedzą jak by nim pokierowały… To  może być bardzo inspirujące dla Was doświadczenie 🙂

PS. W Opolu idziemy na całość i dzieciaki na jeden dzień przejmują władzę w mieście otrzymując z rąk Prezydenta Klucze do Miasta!                   

21 września – Światowy Dzień Orderu Uśmiechu                      

Order Uśmiechu to pierwsza realizacja testamentu wielkiego Janusza Korczaka, który apelował o podmiotowe traktowanie dzieci. 50 lat temu postanowiono dać dzieciom głos i pozwolić oceniać dorosłych. Trwa to nieprzerwanie do dnia dzisiejszego” czytamy na oficjalnej stronie Orderu Uśmiechu  Te międzynarodowe odznaczenie nadawane od 1968 roku za działania przynoszące dzieciom radość. Waszym zadaniem na dziś jest poznać choć części z Kawalerów http://orderusmiechu.pl/kawalerowie/ i wybranie tego, który jest najbliższy Waszemu sercu. Dla nas oczywiście to Majka Jeżowska J A może stworzycie z dziećmi własne odznaczenie i własną kapitułę? To cudowny sposób na to, by dowiedzieć się co cenią w nas dzieci                                 

23 września – Dzień Spadającego Liścia                   

Dziś zamiast z żalem żegnać lato z radością powitajcie jesień! Dzień spadającego liścia to cudowna ku temu okazja! Zacznijcie od burzy mózgów – niech dzieci w formie pracy plastycznej pokażą, za co lubią tę porę roku. Następnie lecicie do parku, zbierać piękne kolorowe liście. Nie zapomnijcie dowiedzieć się jak nazywają się drzewa z których one spadły.                                                          

26 września – Światowy Dzień Królika   

Co mówi nasz kreatywny kalendarz?                 

Puszysty przyjaciel, o którym marzy tak wiele dzieci jest tak naprawdę bardzo wymagającym stworzeniem, a dzisiejsze święto ma zwrócić uwagę na jego potrzeby i warunki ich życia. Zadaniem dzieci na dziś jest przyniesienie maskotek i zabawek z królikami. Omówcie również znane Wam bajki i książki w których występują króliki.  Następnie po zapoznaniu się z materiałami na stornie polskiego inicjatora święta –  Stowarzyszenia Pomocy Królikom https://kroliki.net/pl/ – omówcie wspólnie jakie potrzeby mają króliki, jak się o nie troszczyć i pielęgnować, jak ważne są domy tymczasowe i adopcje.  To świetna okazja by pokazać dzieciom jaką odpowiedzialnością jest posiadanie zwierząt domowych. Ważne jest, abyś opowiedziała dzieciom, że królikom najlepiej żyje się poza klatką, dlatego nasz do jest dla nich nie odpowiedni.                                   

29 września – Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania                  

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” Wisława Szymborska                                                                 

Wasze zadanie na dziś: każde dziecko przynosi jedną książkę, której wybrany fragment będziecie czytać na głos. Poznacie w ten sposób swoje ulubione książki. 🙂

30 września – Dzień Chłopaka          

Oprócz tradycyjnych obchodów proponujemy wziąć wieeeelką kartkę i zrobić burzę mózgów! Niech dzieci napiszą lub narysują. Co jest fajnego w byciu chłopakiem 🙂

POBIERZ KREATYWNY KALENDARZ DO DRUKU TUTAJ W WERSJI JPG

Jeśli masz taką samą korbę na rozwój rodzicielski i pedagogiczny jak my, to zobacz ile wiedzy spakowałyśmy dla Ciebie do:

Niezbędnika Nauczyciela

Niezbędnik Nauczyciela
Niezbędnik Nauczyciela dla Ciebie

Niezbędnik Rodzica

Niezbędnik Rodzica
Niezbędnik Rodzica dla Ciebie

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top