Konflikt dzieci, szkolenia online dla nauczycieli

Konflikt na lekcji i w domu i 10 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć:

 

„Krzykiem trudno rozwiązać konflikt. Natomiast łatwo przyciągnie tych, którzy chętnie się do niego dołączą”

 

  1. Konflikt na lekcji czy w domu, to zderzenie się dwóch stron. To zderzenie się naszych myśli, poglądów, sposobów patrzenia na świat, odczuwania świata. Zderzenia się także naszych różnych uczuć.
  2. Konflikt – pochłania ogrom naszej energii. I wymaga rekonwalescencji – czyli czasem odpoczynku. Także od siebie.
  3. Szukanie winnych początku konfliktu eskaluje go, czyli rozbudza i rozjusza nasze emocje. I absolutnie nie pomaga się dogadać.
  4. Osadzanie się na własnych stanowiskach także eskaluje konflikt i skutecznie oddala od siebie osoby w konflikcie – bez względu na to, czy są to dzieci czy osoby dorosłe. Moje zawsze będzie „mojsze”, a Twoje „Twojsze”. Na tej płaszczyźnie nie znajdziemy porozumienia.
  5. Kłócenie się o to, kto ma rację to jest właśnie osadzanie się na własnych stanowiskach. Pokazujmy dzieciom, że nie o racje to chodzi.
  6. A chodzi o relacje. Pokazujmy dzieciom, że możemy się różnić i zderzać ze sobą, nadal trwając w relacji. I że właśnie relacja jest ważna.
  7. Nauczmy dzieci słuchać się nawzajem i słyszeć.
  8. Nauczmy dzieci, że oddzielamy osobę od zachowania. Osobę akceptuję, a zachowanie modelują, i jak jest dla mnie nie ok. to o tym mówię wprost i stawiam granice.
  9. Pokażmy dzieciom jak stosować zasadę „miękko do ludzi, a twardo do problemu”
  10. Rozmawiajmy podczas konfliktu „co jest problemem” i pytajmy o to każdą ze stron. I tłumaczmy i pokazujmy i pytajmy o różne sposoby rozwiązania problemu.

A czym dla Ciebie jest konflikt?

……………………………………………………………………………………………..

„Zauważyłem, że im jestem starszy, tym mniej lubię mówić. Zwłaszcza, że ludzie dużo mówią, ale nie rozmawiają, nie wymieniają myśli, tylko paplają. To męczące….Każdy jest gdzieś w sobie….” Robert Więckiewicz

Pokażmy dzieciom, jak podczas konfliktu mogą ze sobą rozmawiać, słyszeć się nawzajem. Słyszeć swoje myśli i uczucia i poznawać wzajemnie swój odmienny świat.

A jeśli chcesz budować z dziećmi głębokie i trwałe relacje, to zobacz jak to możesz zrobić w praktyce z naszym Niezbędnika Rodzica

Niezbędnika Rodzica

A jeśli chcesz jeszcze bardziej zgłębić temat samego konfliktu, i chcesz poznać sposoby,  jak można go rozłożyć na części pierwsze, skąd wynika i jak sobie z nim radzić  – skorzystaj z naszego godzinnego szkolenia online dla nauczycieli i rodziców „A teraz się przeproście”  – Czyli jak sobie w praktyce radzić z konfliktami dzieci.

konflikt dzieci, szkolenia online dla nauczyilei

Zobacz też Akademię dla Pedagogów i sprawdź jak może Ci pomóc!

Jestem mózgiem całej Akademii - dosłownie i w przenośni. Od lat pasjonuję się nauką o tym, jak funkcjonuje i uczy i rozwija się nasz mózg. Od lat uczę nauczycieli jak uruchamiać i modelować u uczniów kompetencje psychospołeczne. Pomagam też rodzicom w sesjach indywidualnych. Teraz przyszedł czas na realizację mojego największego marzenia – szkoły dla rodziców i nauczycieli na skalę ogólnopolską i w postaci narzędzi dostosowanych do Waszych potrzeb i możliwości.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *