akademia@majkijezowskiej.com +48 666 686 333

Zastanawiasz się jak wyciszyć dziecko? Czy wyciszanie, to to samo, co uciszanie?

Poniżej zapraszamy Cię do przeczytania fragmentu rozmowy Beaty Kaczor, z naszej Akademii im. Majki Jeżowskiej Oraz Kasi Zaniat muzykoterapeutki z Muzykat::Muzykalnie dla dzieci.

Kasia: To ja Wam opowiem, co dla mnie nie jest wyciszaniem. A na co napotykam się w mojej praktyce w przedszkolach i wiem Beata, że Ty też się na to napotykasz i że dla Ciebie to także nie jest wyciszaniem dzieci. Znacie zabawę „Cisza na morzu bałwan śpi”? To często nauczyciele stosują do wyciszania, ale ta zabawa tak naprawdę nie jest wyciszeniem.

Beata: To najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie czym jest w ogóle wyciszanie, koncentracja a czym uważność?

Beata: No to czym jest ta zabawa?

Kasia: Ta zabawa jest uciszaniem dzieci. To to samo, co wejść do sali lub do klasy i powiedzieć, a teraz się uciszcie, albo bądźcie teraz cicho. Dodatkowo zabawa ta powoduje, że dzieci zaczynają nielubieć ciszy. Bo w warunkach tej zabawy to cisza jest trudna do wytrzymania. I prawie nie możliwa do osiągnięcia. Bo każdy potrzebuje się powiercić, stuknąć nogą, wzdychać i wtedy zostaje kim „bałwanem”?. To jest nieodpowiednia zabawa dla małych dzieci i dzieci wczesnoszkolnych na początku przygody z wyciszaniem i koncentracją. A cisza potrafi być piękna i bezpieczna i przyjemna. I taka jest w naszej piosence „Absolutna cisza”.

Beata: Czyli ta zabawa nie jest wyciszaniem, to co jest wyciszaniem?

Kasia: Dla mnie wyciszanie i tak też uczono mnie podczas muzykoterapii, to aktywność. To nie tylko cisza, nie tylko leżenie na dywanie. To aktywność.

Jak wyciszyć dziecko?

Beata: Czyli wyciszanie dziecka, to jest aktywność, która wycisza układ nerwowy dziecka. A koncentracja to będzie skupienie dziecka na jednej czynności, jednej rzeczy. To czym w takim razie będzie uważność?

Kasia: Uważność to doświadczenie tu i teraz. To wyciszenie i koncentracja razem wzięta z głębokim czuciem siebie teraz.

Beata: No to teraz powiedzmy, co jest niezbędne do uruchomienia wyciszania. Co robić, aby wyciszyć dziecko? Dziecko 2 letnie, dziecko 3 letnie i starsze?

Kasia: Wiesz co, dla mnie podstawą do tego, aby dzieci zaczęły się wyciszać jest absolutnie relacja z dziećmi. Bycie z nimi, bycie uważne z nimi w wielkim kontakcie. To nie jest tak, że ja zwyczajnie robię zabawę na wyciszanie i dzieci się same podczas tej zabawy wyciszą. Nie. Ja jestem z nimi, w głębokiej relacji, w uważności na nie i zanurzam się z nimi w tę zabawę i my razem się wyciszamy. Ja razem z nimi. Ja jestem z nimi. A nie robię im zabawę do wyciszenia ich.

Beata: To mi się pojawił taki obraz. Że jak robię zabawę, aby dzieci się wyciszyły (no i to nie działa), to to jest energii skierowana do zewnątrz. Na „ONI”. Jest to bez czucia, bez kontaktu, bez relacji. A jak jestem w głębokiej relacji z dziećmi, w kontakcie z nimi. I zanurzam się z nimi w tej zabawie. Ja jestem z nimi w tej zabawie (nie musze robić wszystkiego tak jak oni, to nie o to chodzi), ale jestem z nimi. To wtedy oni w tej relacji ze mną i w tej aktywności się wyciszą. Dzieci nie wyciszają się same. My – dorośli, jesteśmy takim katalizatorem do ich wewnętrznej regulacji.

Kasia: No dokładnie tak. To co Kaczka, teraz powiedzmy, co jest podstawą do uruchamiania koncentracji u dzieci?. Czy też wystarczy obecność – aż OBECNOŚĆ i RELACJA? Czy do uruchomienia koncentracji potrzeba jeszcze czegoś?

Beata: To zostawmy na następny odcinek?

Rozmawiają Beata Kaczor i Katarzyna Zaniat

Kochani do jutra.

A jak już dzisiaj chcecie dostać narzędzia do wyciszania dziecka to zapisujcie się na szkolenie, w którym dostaniecie narzędzia i pomoce do wyciszania własnych dzieci, swoich przedszkolnych dzieci i swoich szkolnych dzieci. Zapisy na szkolenie: Zabawy wyciszające dla Przedszkolaków i Dzieci w szkole 1-3 z wykorzystaniem, muzyki, ciała i przestrzeni.

Zabawy wyciszające dla dzieci!

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Wyciszania i Koncentracji? Dowiedź się więcej z naszego artykułu: ,, Przerwa na Kaczkę i Kropka #13 Fakty i mity na temat wyciszania i koncentracji.

Jestem mózgiem całej Akademii - dosłownie i w przenośni. Od lat pasjonuję się nauką o tym, jak funkcjonuje i uczy i rozwija się nasz mózg. Od lat uczę nauczycieli jak uruchamiać i modelować u uczniów kompetencje psychospołeczne. Pomagam też rodzicom w sesjach indywidualnych. Teraz przyszedł czas na realizację mojego największego marzenia – szkoły dla rodziców i nauczycieli na skalę ogólnopolską i w postaci narzędzi dostosowanych do Waszych potrzeb i możliwości.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top