Jak uczy się mózg
Jak uczy się mózg

Czy wiesz, że…?
Komórką mózgową jest neuron, których średnio posiadamy 86 miliardów!!! I średnio tracimy ich 85 tysięcy dziennie!!! A pomiędzy nimi przebiega ponad 150 tysięcy miliardów synaps!!! Razem tworzą najlepszy system operacyjny we wszechświecie do którego nie mamy dostępu, mimo, że mamy go w naszych głowach ;) Na szczęście dzięki odkryciom naukowców i neurodydaktyce, o mózgu wiemy już coraz więcej. Wiemy jak rozwija i jak uczy się mózg na poszczególnych etapach rozwoju. Wiemy jaka musi wytworzyć się w mózgu biochemia niezbędna do nauki. Wiemy również jak funkcjonuje pamięć.

Pamięć u każdego działa tak samo, z małym wyjątkiem…a mianowicie, każdy gromadzi INNE informacje! Bo gromadzimy informacje na swoje własne potrzeby, a że potrzeby każdego z nas mogą się od siebie mniej lub bardziej różnić to to samo zdarzenie dwie osoby w nim uczestniczące mogą zapamiętać zupełnie inaczej. I zapamiętują zupełnie inaczej!

Na początku rozwoju pamięci, zapamiętywaliśmy zagrożenia,  aby się przed nimi chronić. Człowiek pierwotny mógł albo bać się tego czy co czaiło się za krzakiem, albo przechodzić obok niego obojętnie. Gdy się bał, i przez to był ostrożny, często uchodził z życiem. Był to mechanizm strachu.
Kto z Was wie, gdzie ten mechanizm w mózgu się mieści? I w ogóle gdzie mieści się cała pamięć? I jaka ona jest? Jak uczy się mózg?

Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo pamięć jest tworem złożonym i w tej swojej złożoności niesamowitym. Zdarzyło Wam się, że jakiś zapach, albo jakaś melodia odpaliła z Waszej pamięci wspomnienia, obrazy, zdarzenia, sytuacje, osoby? U mnie np. zapach gotowanego ryżu kojarzy się z babcią, która ryż uwielbiała i zawsze z masełkiem mi gotowała ;)

Pamięć działa min. krótkotrwale, długotrwale, deklaratywnie, proceduralnie, epizodycznie, semantycznie, przestrzennie, skojarzeniowo. I o tym więcej posłuchać możecie z naszego webinaru, w nim Kaczka z fascynacją duuużo o tym opowiada ;)
Opowiada też, co zrobić, aby skutecznie zapamiętywać!

Jak uczy się mózg
Jak uczy się mózg małego dziecka?

A czy Wy pamiętacie swoje życie, kiedy mieliście rok? Dwa? Trzy lata?

Mózg na poszczególnych etapach rozwoju rozwija się inaczej. Na początku odbywał się w naszych głowach proces neurogenezy, czyli tworzenia nowych neuronów, trwa on tylko w pierwszych miesiącach życia! Wtedy też powstaje najwięcej synaps czyli połączeń. Tworzą się one do 3 roku życia i jest ich ok miliona miliardów! Te niewykorzystane zaczynają się resetować pomiędzy 3 a 9 (+ – ) rokiem życia. I później u nastolatków, u nich resety są największe.

Od urodzenia do ok 3 miesiąca życia mózg dziecka powiększa się o 1% każdego dnia, jest to kluczowy moment dla naszego rozwoju. Dzieci, które były długotrwale zaniedbywane w tym czasie mają już na stałe uszkodzone obszary mózgu odpowiedzialne za pamięć, samokontrolę i emocje.

Powyżej 20 roku życia mózg jest już rozwinięty, a my rozwijać możemy jedynie (i aż) jego neuroplastyczność. Odbywa się to poprzez stymulację ruchem, aktywnością fizyczną, czytaniem, medytacją czy zabawą pamięciową.

Aby mózgowi chciało się chcieć, aby chciało mu się uczyć, niezbędna jest następująca biochemia : Dopamina, Acetylocholina, Noradrenalina, Oksytocyna… Jak ją wytworzyć i co ona robi dowiesz się z webinaru :)

Mózg do nauki zbiera informacje od zmysłów, od wzroku, słuchu, dotyku, węch, smaku…tworzy skojarzenia i szuka wzoru. Jak byliśmy mali i uczyliśmy się chodzić, to prób stawiania kroków i upadków było bardzo dużo. Musieliśmy wykonywać tą czynność po stokroć, żeby dziś poruszać się na dwóch nogach. Kiedy uczymy się czegoś nowego mózg musi wyznaczyć nową ścieżkę, a żeby ją wydeptać na stałe, nie wystarczy raz po niej przejść.

Mózg lubi uczyć się w ruchu, i musi być koniecznie ciekawie ale i zaskakująco. Aby się nauczył, dany materiał musi powtarzać na tyle często aż wydepcze ścieżkę (każdy ma inaczej i robi to w innej częstotliwości i czasie) Do nauki mózg potrzebuje angażować jak najwięcej zmysłów, potrzebuje też relaksu i snu. A nade wszystko, mózg ażeby się uczyć i nauczyć, potrzebuje RELACJI!

Czytaj dalej o „Bez relacji nie ma edukacji…czyli historia pewnego spotkania”

Nie ma edukacji bez relacji
https://akademiamajkijezowskiej.com/moc-autorytetu/nie-ma-edukacji-bez-relacji-czyli-historia-pewnego-spotkania/

A już teraz przedstawiamy Ci nasze spełnione marzenie!
Jedyny taki produkt na polskim rynku – zestaw gier o treningu mentalnym OdporniMentalnie.pl!
Pakiet zawiera 2 częściowy zestaw kart (2×65) z autorskimi rysunkami emocji oraz hasłami i instrukcją do pracy z uczuciem, ogromną planszę, pionki diamenciki, kostki, zakrywajki i wiele innych!

Pracuj poprzez zabawę, wzmocnij mentalność swoją, dziecka lub podopiecznych w każdym wieku!
Wykorzystaj wspólnie spędzony czas do niezwykle rozwojowej gry o absolutnie awangardowym charakterze. Buduj relacje i integracje w każdej grupie oraz wzmocnij indywidualną samoświadomość. Wystarczy, że klikniesz w zdjęcie poniżej, a dowiesz się jeszcze więcej i otrzymasz szansę zakupu produktu w przedsprzedaży!

Jestem sercem całej Akademii. Jestem emocjami całej Akademii. A każda emocja ma w ciele swoje odpowiedniki, które reagują i odpowiadają na nasze myśli. Ruchem i tańcem łączę to, co niepołączone. Od lat uczę małych i dużych jak rozwijać się w pasji jaką jest taniec, jak godzić ją z obowiązkami szkolnymi i życiowymi. Sama też realizuje się w niej i dzielę doświadczeniami.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *