Przed Wami Kreatywny Kalendarz na maj 2023! Uczniowie już powoli zaczynają odliczanie do wakacji. A może nie tylko uczniowie? Gdzie znajdziesz Kreatywny Kalendarz na maj 2023? >>> Kreatywny Kalendarz — maj 2023 <<< Powyżej umieszczamy…

Edukacja dla przyszłości, czyli Kongres Freblowski 2020 – relacja z wydarzenia
10 października 2020 uczestniczyłyśmy w wyjątkowym wydarzeniu. Kongres Freblowski był organizowany po raz pierwszy i zderzył się z ogromnym wyzwaniem przeprowadzenia tej edycji zdalnie. Z powodzeniem jednak zrzeszył nauczycieli, pedagogów, studentów pedagogiki, rodziców i wszystkich tych, którzy realnie chcieli i chcą wspomagać rozwój najmłodszych.
Organizatorzy wydarzenia promują filozofię wychowania według Froebla, która jest składową trzech rzeczy:
- jedności wszechświata
- szacunku dla dziecka i jego indywidualności
- znaczenia zabawy w rozwoju.
Całej reprezentacji ogólnopolskiego kongresu niewątpliwie przyświecała idea łącząca te czynniki i kreująca to, co w ludziach najpiękniejsze. W spotkaniu online uczestniczyło łącznie ponad 400 odbiorców, którzy mieli pełen dostęp do platformy i materiałów.
Cały event trwał 7 godzin i zawierał atrakcyjne elementy zapewniające uczestnikom wiedzę i przyjemność w odbiorze.

Harmonogram kongresu obejmował między innymi oficjalne rozpoczęcie oraz poranny panel z trenerkami pedagogiki freblowskiej :
Katarzyną Małek, Sylwią Kustosz, Gabrielą Fejkiel, Agnieszką Kwapiszewską-Wolską i Dorotą Heldt.
Rozmowa, będąca równolegle niesamowicie ciekawym wykładem nosiła tytuł:
„Kończy się wrzesień, nadeszła jesień – zabawy matematyczne z darami”
Kompetentne trenerki przekazywały konieczność i zyskowność nauki po przez zabawę, mówiły o jej istotności w zakresie kształcenie się indywidualności i kreatywności dziecka. Motyw przewodni stanowiła pozytywna motywacja do zmiany oraz zaciekawienie podopiecznego.
Po przerwie kawowej wystąpiła charyzmatyczna Aleksandra Piotrowska, doktor psychologii, były doradca społeczny Komitetu Praw Dziecka i Rzecznikiem Praw Dziecka. Autorka wielu publikacji naukowych mówiła o tym „Czego potrzebują dziś od nas nasze dzieci?”, czyli o wpływie relacji na rozwój emocjonalny i aktywność dziecka.

Kolejnym gościem był Marek Kaczmarzyk – biolog, neurodydaktyk, profesor Uniwersytetu Śląskiego. Tematem jego wystąpienia była „Niepewność, zmiany a możliwości adaptacji. O tym jak mózgi radzą sobie w swoim towarzystwie”.
Popularyzator nauki poruszał kwestie granic naszych możliwości w zakresie adaptacji do nietypowych warunków społecznych. Odpowiadał także na pytania dotyczące zaburzenia rozwoju przez silny stres adaptacyjny. Jego rozległa wiedza na temat funkcjonowania mózgu i zależności między jego działaniem a emocjami dziecka okazała się zaskakująca i niezwykle przydatna.
Prelegentem Kongresu była także Maria Rotkiel – psycholog, terapeutka. Temat, który poruszała był bezpośrednio związany z zarządzeniem stresem i emocjami oraz energią psychofizyczną. Ten wykład zapewnił widzów o tym jak istotna jest dbałość o samego siebie i własny komfort psychiczny.

Wspaniałe wystąpienia wszystkich naszych przedmówców jeszcze lepiej pozwoliły nam poznać wielość punktów widzenia. Jako Akademia Edukacji i Rozwoju Majki Jeżowskiej postanowiłyśmy w pełni rozwinąć skrzydła na pierwszym Kongresie Freblowskim. Dobór tematu nie należał do najłatwiejszych, zdecydowałyśmy się więc połączyć to, co wszystkie trzy potrafimy najlepiej.
Wybrałyśmy „Słowa, muzyka i ruch narzędziami zmiany nowoczesnej edukacji przedszkolnej”.
Temat doskonały, temat rzeka, który wypada przekazać jak najobszerniej.
Poruszyłyśmy zagadnienie wpływu słowa na kształtowanie się myśli, a myśli na strukturę psychologiczną dziecka, czyli to, że przekaz mówiony ma niezwykłą moc budowania lub rujnowania dziecięcych wyobrażeń na temat świata i samego siebie. Na przykładach omówiłyśmy tworzenie się wzorów myślowych u dziecka, za ciosem tego, o czym mówi do nich dorosły.
Nie mogło obyć się bez przedstawienia tego, jak muzyka wpływa na rozwój mózgu dziecka. Wszelkie sfery mózgu pobudzane do pracy przez dźwięki są odpowiedzialne za rozmaite funkcje, dzięki którym jesteśmy w stanie być kreatywni, wrażliwi i myśleć logicznie. Dzięki możliwości poruszenia tej kwestii mogliśmy uwrażliwić naszych odbiorców na szersze bodźcowanie dzieci sztuką.
Kolejnym punktem, który dla Nas stanowił ogromną wartość merytoryczną był ruch i budowanie – za jego pomocą – siły mentalnej i psychicznej. Jednostki w ciele, hormony, energia działająca i współgrająca przy pomocy tańca czy ogólnej aktywności fizycznej niesamowicie silnie oddziałują na funkcjonowanie naszego układu nerwowego i nie tylko.

Całość naszej prelekcji – ruch, muzyka i trening mentalny to esencja tego jak na swój sposób łączymy naszą wiedzę, aby zmieniać dziecięcy świat na lepsze. A komentarze do naszego wystąpienia utwierdziły nas w tym, że nie jesteśmy same. Wybrane z nich mówią „Dziękuję za ten wykład, pełen otuchy i serca, to był czarujące i niesamowite doświadczenie. Dziękuję z całego SERCA, dziękuję!!!”, „Dziękuję za spotkanie, warto było! Do zobaczenia już mam nadzieję w lepszym, zmienionym edukacyjnie świecie”.
Oprócz podziękowań, odbiorcy wtrącali także potwierdzenia, że to, co mówimy jest dla nich ważne i istotne. „Dokładnie. Racja. Dzieci rozumieją więcej niż nam się wydaje!”, „Bardzo istotne kwestie, o których trzeba rozmawiać”. Taki feedback ułatwił stworzenie relacji z widzami i możliwość jeszcze lepszej komunikacji! Komentarzy było w sumie około 400, więc sam/a rozumiesz, że nie mamy możliwości przytoczyć ich wszystkich, ale każdy z nich był dla nas równie ważny!

Tuż po naszym wystąpieniu odbyła się Gala Wręczenia Certyfikatów, a następnie konkursy i niespodzianki w których my także wzięliśmy udział rozdając wspaniałe produkty z naszego sklepu, między innymi szkolenia ze scenariuszami zajęć!
Czy – w naszym mniemaniu – to wydarzenie było potrzebne? TAK!
Czy było piękne i wartościowe? TAK
Czy powinnaś/powinieneś dołączyć do kolejnej edycji? ZDECYDOWANIE
Wspaniali ludzie, ogromna dawka wiedzy i edukacja dla każdego, kto tylko chce zmian na lepsze.

This Post Has 0 Comments