akademia@majkijezowskiej.com +48 666 686 333

Czy wiesz przez jaki czas Twoje dziecko potrafi się skupić na jednym zadaniu? Czyli jak długo jest w stanie być skoncentrowane? Bo wbrew temu, co nam dorosłym się wydaje, dzieci nie potrafią koncentrować się przez tak długi czas, jak my dorośli. My potrafimy złapać swoją uważność i koncentrację w jednym zadaniu przez np. 50 minut, i chcielibyśmy, aby nasze dzieci w tym czasie dały nam chwilę na oddech i np. wypicie ciepłej kawy. Marzymy o takich 30 minutach dla siebie.

Czy te marzenia mogą się spełnić? I kiedy? Ile lat będzie miało moje dziecko, jak dane mi będzie posiedzieć w wannie 30 minut i po odpoczywać?

To przez ile Twoje dziecko potrafi się skupić na jednej rzeczy zależą od jego wieku, ale także od stopnia rozwoju jego układu nerwowego. I tak:

Dzieci w wieku od 2 do 4 lat są w stanie skoncentrować się na jednej rzeczy od 5 do 15 minut.

Dzieci w wieku od 4 do 7 lat mogą skupić swoją uwagę przez 15 do 20 minut.

Dzieci w wieku od 8 do 10 lat, są w stanie się skoncentrować przez okres od 25 do 35 minut.

Dzieci w wieku 11 do 13 lat potrafią skupić swoją uwagę na jednej rzeczy, czynności przez okres 35 do 45 minut.

A jak to jest u starszych nastolatków?

Starsze nastolatki, czyli dzieci w wieku od 14 do 16 lat potrafią si skupić w czasie od 45 do 55 minut.

Natomiast czas pandemii i zamknięcia, ora edukacji online wpłynął na pogorszenie się umiejętności koncentracji u naszych dzieci. i dane te będą oscylować w tych dolnych granicach. A nawet poza nimi, niestety.

I wiesz co, zapisz sobie te ilości. Pomogą Ci one w chwili wciekłości. I w chwili bezsilności. Mnie Kaczce zawsze bardzo pomaga.

Dobrego czwartku.

Buziaki

P.S. Im więcej czasu poświecisz teraz, dzisiaj na wyciszanie i budowanie koncentracji u Twojego dziecka, tym szybciej przyniesie Ci to korzyści. Tym szybciej odetchniesz i będziesz spokojna. O tym, jak pracować z dzieckiem nad wyciszaniem i koncentracją opowiadamy w szkoleniu „Zabawy wyciszające u dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych – przy wykorzystaniu muzyki, ciała, ruchu i przestrzeni”. Do którego Cię zapraszam osobiście!

Jestem mózgiem całej Akademii - dosłownie i w przenośni. Od lat pasjonuję się nauką o tym, jak funkcjonuje i uczy i rozwija się nasz mózg. Od lat uczę nauczycieli jak uruchamiać i modelować u uczniów kompetencje psychospołeczne. Pomagam też rodzicom w sesjach indywidualnych. Teraz przyszedł czas na realizację mojego największego marzenia – szkoły dla rodziców i nauczycieli na skalę ogólnopolską i w postaci narzędzi dostosowanych do Waszych potrzeb i możliwości.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top