Przed Wami Kreatywny Kalendarz na maj 2023! Uczniowie już powoli zaczynają odliczanie do wakacji. A może nie tylko uczniowie? Gdzie znajdziesz Kreatywny Kalendarz na maj 2023? >>> Kreatywny Kalendarz — maj 2023 <<< Powyżej umieszczamy…
Czy rozmawiać z dzieckiem o seksie i seksualności to pytanie prędzej czy później zadaje sobie każdy rodzic. Nasze ekspertki pomogą Ci na nie odpowiedzieć!
Miłka: No i mamy kolejną część 🙂
Justyna: Tak. Spotykamy się dzisiaj, żeby odpowiedzieć na pytanie „KIEDY rozmawiać z dziećmi o seksie?”
No właśnie.. Kiedy? Bo to, że trzeba rozmawiać już ustaliłyśmy.
Każdy moment w życiu dziecka jest dobry, żeby podjąć ten trudny, przede wszystkim dla nas dorosłych, temat. Dzieci kwestie seksualności, cielesności, własnego ciała traktują bardzo naturalnie, nie jest to coś, co je jakoś bardzo dziwi albo na co reagują z przesadnym zainteresowaniem.
To raczej dorośli mają problem, „jak zacząć rozmowę?”, „jak to powiedzieć?”, „jakich słów używać?”. Jak wspominałyśmy już ostatnio, większość osób dorosłych ma trudności w rozmawianiu o sferze seksualności. Tego trzeba się nauczyć, oswoić się i traktować ten temat, jak każdy inny.
Ale wracając do tego, kiedy rozmawiać..
Są trzy etapy rozwojowe w życiu każdego dziecka, kiedy powinno się z nim o seksualności rozmawiać, kiedy o tą sferę pyta.
Pierwszy etap to wiek przedszkolny. Jest to moment, gdy dziecko zaczyna odkrywać własne ciało, obserwuje świat i widzi, że albo jest chłopcem, albo dziewczynką, pyta o różnice. Często ogląda koleżanki i kolegów, ale również eksploruje własne ciało. Jest to również moment, kiedy zaczyna zadawać pytania o to, skąd się biorą dzieci.
Musimy pamiętać o tym, że fukncjonując w grupie społecznej, w przedszkolu, w domu, w rodzinie, dziecko ma niejednokrotnie okazję widzieć kobietę w ciąży, chociażby w mamę kolegi lub koleżanki w szatni, w przedszkolu albo w rodzinie, kiedy ciocia albo mama spodziewa się dziecka. Wykorzystujmy takie naturalne sytuacje, żeby wyjaśnić, czym się różnimy, jak się rodzimy.
Drugi ważny moment, to czas przed okresem dojrzewania…
A mogłoby sie wydawać, że sam okres dojrzewania będzie momentem do rozmowy, a nie przed, prawda?
Tak, a jednak powinniśmy porozmawiać przed tym czasem. Dlaczego? Bo dziecko musi być gotowe na zmiany, którę będą je czekać. Musi wiedzieć, co się stanie z jego ciałem. Jak się zmieni, jak zmieni się jego nastój i nastawienie do całego świata, że urośnie, zmieni mu się głos, urosną biodra i piersi, pojawią się włosy łonowe, narządy płciowe staną się większe, niż do tej pory, pojawią się pryszcze, a potem miesiączka.
Jeśli dziecko będzie o tym wiedziało, będzie czuło się bezpiecznie. Dlatego nie zbywajmy dzieci odpowiedziami typu „później się dowiesz” lub „nie interesuj się”..
Ostatni etap, kiedy powinniśmy z dzieckiem porozmawiać, to czas przed inicjacją seksualną. Kiedy młody człowiek już przeszedł wszystkie zmiany związane z dorastaniem, burza hormonalna już zdążyła się trochę uspokoić i zaczyna wchodzić w pierwsze młodzieńcze związki.
Pewnie znowu ktoś może pomyśleć, że to jakieś namawianie do seksu..
Tak, a przecież to nie o to chodzi..
Pamiętajmy, że każdy z nas dokonuje własnych wyborów. Młodzież też ma do nich prawo, jednak to, czy zdecydują się na ten krok, czy nie ,będzie zależało również od stanu ich wiedzy, od świadomości konsekwencji własnych decyzji.
Tu nie chodzi tylko o informacje na temat antykoncepcji, które są ważne, ale również o to jak zbudować relację z chłopakiem, dziewczyną, jak świadomie podjąć decyzję o tym ważnym kroku, nie pozostawiając go przypadkowi albo postawie „chcę to mieć za sobą” lub „bo jestem ostatni/a, który/a tego nie zrobiła”.
I znowu pojawia się pytanie.. Jak to zrobić? Jak rozmawiać?
Wszystkim osobom zainteresowanym, rodzicom, pedagogom, młodym ludziom – odpowiemy na to pytanie.. W kolejnych częściach 🙂

This Post Has 0 Comments