Twoje dziecko krzyczy, gryzie, bije i jest agresywne?

Może panicznie się boi czegoś?

A może biega po domu nakręcone jak katarynka?

Poniżej znajdziesz 5 praktycznych wskazówek Jak przetrwać trudne emocje dziecka?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat trudnych emocji z dzieckiem zapisz się na nasz newsletter a otrzymasz darmowy Webinar: Jak przetrwać trudne emocje dziecka i na nie reagować? – Webinar dla rodziców.

Poniżej 5 rzeczy, które musisz wiedzieć, aby przetrwać trudne emocje dziecka:

1. Pracę nad emocjami zacznij od CIEBIE.

Nie da się ,,ogarnąć” emocje dziecka, jeśli sami jesteśmy w silnych emocjach. I chodź odpowiedź ta może być niewygodna i chcielibyśmy uniknąć odpowiedzialności, to samoregulacja i zarządzanie emocjami zaczynamy od SIEBIE. Nie da się zarządzić odpowiednio i przetrwać trudne emocje dziecka samemu krzycząc na dziecko. Jeśli nas zalewają emocje to w pierwszej kolejności powinniśmy przystąpić do samoregulacji.

 Jak to zrobić? To technik możemy zaliczyć:

– Zatrzymanie się i zastanowienie co się we mnie (dorosłym) teraz dzieje i ujawnienie, czyli zakomunikowanie dziecku jakie ja (rodzic, nauczyciel, dorosły) teraz czuję w związku z tym jak się dziecko zachowuje ( tzw. Komunikat Ja). Np. Ja czuję smutek, kiedy Ty krzyczysz na mnie.

Uwaga! Ujawniamy tylko AUTENTYCZNE przeżyte emocje w danej chwili. Nie manipulujemy emocjami poprzez komunikat typu: ,, Jak uderzysz swojego brata to mama się zasmuci/ nie będzie Cię kochać” to jest absolutnie manipulacyjne. Poza tym takim komunikatem przerzucamy na dziecko odpowiedzialność za nasze (dorosłe) stany emocjonalne a to nie jest w porządku.

Chcesz dowiedzieć się więcej zapraszamy Cię na szkolenie: Jak będąc Rodzicem radzić sobie z emocjami i stresem, Odporność psychiczna rodziców.

Przyjrzenie się swoim emocjom, swoim schematom i strategiom radzenia sobie z:

złością, smutkiem, wstydem, strachem.Jest absolutnie źródłem i początkiem pracy z dzieckiem. Niestety nie ma drogi na skróty i magicznej tabletki, która pomoże nam w samoregulacji siebie i w nauce regulowania emocji swojego dziecka. Wszystkie porady, które są prostą odpowiedzią na dany temat mogą pomóc krótkofalowo. Na dłuższą metę praca nad sobą jest prawdziwym panaceum. Dzieci nie słuchają tego co im mówimy a przede wszystkim obserwują co robimy my sami.

2. Wszystkie emocje są ok.

Jeszcze kilkanaście lat temu dzieliliśmy emocje na dobre i złe. Niestety to przekonanie dalej pokutuje. Takie komunikaty jak:

,, Złość Piękności szkodzi”

,, Taki ładny chłopak a tyle płacze”

,, Ogarnij się „

,, Taki chłopak  duża a się boi…”

Są absolutnie destrukcyjnie i niewspierające dzieci w przeżywaniu trudnych emocji. Etykietowanie dzieci, przypisywanie emocjom negatywny wydźwięk czy ignorowanie emocji dziecka poprzez wyjście z pokoju jest równoznaczne z komunikatem skierowanym do dziecko ,, To ty jesteś nie wporządku”. Dziecko nie odkleja sytuacji, czy emocji od siebie. Wszystkie nasze oceniające i niewpierające zdania trafiają go bezpośrednio. Naszą rolą jest pokazanie dziecku, że wszystkie przeżywane emocje nawet złość, strach, wstręt smutek i pozostałe trudne emocje są DOBRE POTRZEBNE I NAS O CZYMŚ ISTOTNYM INFORMUJĄ.

Dlaczego natomiast blokujemy emocje? O tym możecie więcej przeczytać w artykule i wywiadzie przeprowadzonym z artykuł z Miłoszem Brzezińskim: Dlaczego boimy się strachu? Dlaczego wstydzimy się emocji? – Rozmowa Beaty Kaczor z Miłoszem Brzezińskim.

A może zastanawiacie się czy, niektóre rzeczy są mitem czy faktem na temat emocji, to zapraszamy Was na naszego artykułu o właśnie takiej tematyce.

3. Dzieci nas obserwują.

Możemy dzieciom powtarzać w mantrę pewne rzeczy, jednak najsilniejszy przekaz mamy wówczas, gdy sami stosujemy pewne metody, techniki, komunikaty. Oczywiście słowa mają moc i nasze komunikaty skierowane do dziecka lub innych osób skierowane w obecności dziecka ma ogromne znaczenie czy dziecko będzie agresywne, uległe czy asertywne. Dzieci są doskonałymi obserwatorami i nie tylko nastolatki przeżywają kryzys autorytetu. Już małe dzieci doskonale rozróżniają to czy mama jest spójna z tym co mówi czy nie. Jeśli natomiast martwi Was zbyt duża ekspresja złości Waszego dziecka, agresja w stosunku do rówieśników i nie wiecie, czy to jest normalne i zgodne z etapem rozwojowym lub już nawet niepokojące zachęcamy Was do zobaczenia naszego Webinaru: Jak reagować na złość dziecka- Praktyczny przewodnik.

4. Po prostu bądź.

Chodź ta rada wydaje się prosta i krótka wcale nie jest taka oczywista. Kiedy już naprawdę nie wiemy co powiedzieć, co zrobić lub jak się zachować bądź obecny. Nie każ swojemu dziecku wyjść, nie zostawiaj go w trudnych emocjach samemu, nie manipuluj strachem (przez komunikat typu ,,Jak zaraz nie przestaniesz krzyczeć to…”-tu wstaw dowolną bzdurę, którą dorośli mówią). Sama cisza i obecność pomogą dziecku w samoregulacji. Uwaga, jeśli dziecko chce samemu pobyć w pokoju daj mu przestrzeń i prawo do samotności. Oczywiście co jakiś czas możesz kontrolować co się u niego dzieje i zaproponować mu pomóc w formie rozmowy, aby sobie poradzić w trudnym przeżywaniu.

5. Odkrywaj emocje i pozwalaj sobie na błędy.

To, że małe dziecko (0-3) nie rozpoznaje swoje emocje jest absolutnie normalne. Musi doświadczyć przeżyć i zidentyfikować co się w nim działo. Nazwanie tego co się wydarzyło i nadanie temu znaczenia jest podwaliną osobistych doświadczeń. Fundamenty osobowości małego człowiek biorą się z doświadczeń zbudowanych z mieszanki emocji oraz zwanej sytuacji sytuacji jak i relacji w jakiej jesteśmy. Pięknie tłumaczy to Bajka ,,W głowie się nie mieści”, którą gorąco polecamy w tym miejscu. Jednak co jeśli jako rodzic dopiero odkrywam swój świat emocji i świat emocji dziecka? Oddychaj, luz …

To piękne i jesteś na dobrej drodze. Powinnaś/ Powinieneś sobie pogratulować, że przeczytałaś/ łeś ten artykuł. Jako rodzice jesteśmy często zbyt surowi i oceniający wobec samych siebie. Pamiętaj jesteś dobrym rodzicem w innym wypadku nie szukałabyś/ nie szukałbyś informacji w Internecie i nie przeczytałbyś tego artykułu 😉

Jeśli zaciekawił Cię ten artykuł i chciałałbyś/ chciałbyś  więcej informacji na temat:

Avatar

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *