akademia@majkijezowskiej.com +48 666 686 333

12 Filarów Akademii Edukacji i Rozwoju Majki Jeżowskiej

To nasze Fundamenty, które budują relacje z dzieckiem, prowadzą je prze życie i wspierają, aby urosło i było szczęśliwym i mądrym człowiekiem!!!!!

Ciało w Ruch

Nasze działo od czasów pierwotnych było w ciągłym ruchu. Za nim rozwinęliśmy cała cywilizację cały czas spędzaliśmy na dworze, wszędzie chodziliśmy pieszo – czytaj na własnych nogach. Także jedzenie sami zdobywaliśmy. Nasze ciało w ruchu wytwarza niezbędne do jego prawidłowego , szczęśliwego i zdrowego działania hormony. Wytwarza dopaminę, serotoninę, adrenalinę i endorfiny. I to one, te hormony, powodują, że Twojemu dziecku się chce chcieć. To one powodują, że lepiej zapamiętują, że lepiej się koncentrują, że są bardziej zadowolone na co dzień i szczęśliwsze. Pozwólcie więc Waszym dzieciom, aby ich ciała były w ruchu. Pomóżmy im w budowaniu ich szczęścia i zdrowia. Nasze wszystkie programy oparte są na ruchu i wytwarzaniu na wciąż tych wspaniałych – magicznych substancji – hormonów!

Festiwal Emocji

Emocje są naszą podstawową naturą. Emocje są od zawsze w nas pierwsze. Dzięki emocjom wiemy, że żyjemy, dzięki emocjom wiemy, co jest dla nas dobre a co nie. Dzięki emocjom rozpoznajemy i wiemy. Radość, smutek, gniew, wstręt, wstyd, strach, nadzieja, miłość, duma  i wiele, wiele innych.  Nasze emocje, ich odczuwanie, ich zrozumienie i oswojenie jest podstawą do naszego rozwoju i w pełni szczęśliwego życia. Dlatego też emocje są jednym z filarów naszej akademii.  Są kluczem do naszych ciał, naszych serc i naszych umysłów. Emocje pozwalają nami naszych dzieciom budować zdrowe i autentyczne relacje z innymi, a także wyrażać siebie w sposób świadomy, szczery i bezpośredni?

 

Kompletne dziecko

A gdyby tak założyć, że jak dziecko się rodzi to jest w całości kompletne..…

My dorośli zakładamy, że to My jesteśmy tą skończoną formą. Że dopiero jak urośniemy, dojrzejemy i nauczymy się dużo, a nawet bardzo dużo, to wtedy jesteśmy skończoną formą i jesteśmy kompletni. W całości.  To jest fajne spojrzenie z pozycji siły.

Gdyby jednak – przewrotnie, założyć, że dziecko, które się rodzi JEST JUŻ KOMPLETNE.  Jest kompletną bazą, która będzie dokonywać podczas swojego całego życia zapisu na swoim twardym dysku. Twardym dysku, który już jest  i jest kompletny. Niczego mu nie brakuje. Nie jest ułomny. Nie jest wybrakowany. Nie jest mniej ważny czy wręcz nie ważny.

A na najważniejszy dla siebie czas – pozwala nam sobie towarzyszyć i daje nam swój czas, abyśmy mogli się od niego uczyć. Abyśmy mogli się od niego uczyć jak wzrastać, jak się rozwijać i zmieniać po to, aby szczęśliwie żyć! Uczymy się od dzieci jak doceniać chwile tu i teraz, uczymy się jak się bezgranicznie i nieskrępowanie cieszyć i zachwycać. Uczymy się od dzieci jak uczyć się przez zabawę. Uczymy się od dzieci czułości, troski i bliskości. Uczymy się od dzieci odkrywania, poszukiwania i niezłomności.

Kompletne dziecko  ma w sobie ogromne pokłady ufności , swoją własną autonomię i swoje własne skrzydła by latać. Naszą rola jest pomóc mu dobudowywać kolejne struktury zaufania, rozwijać autonomię i wesprzeć w pierwszych lotach. Tylko tyle i aż tyle!

 

Muzyka duszy

„Muzyka to dusza Wszechświata, 
Skrzydła Umysłu, lot wyobraźni
i wszelkie Życie”
Platon

Dźwięki i muzyka towarzyszą nam już od początków życia płodowego, szum wód koi nas swym spokojnym brzmieniem, a rytmiczne bicie serca Mamy nadaje jednostajny rytm i energetyczny stukot. Muzyka jest w życiu każdego człowieka ważnym elementem min. kulturowym, społecznym czy terapeutycznym. Od najmłodszych lat otulają nas melodie kołysanek, które są niezastąpionym budulcem więzi łączących dziecko z rodzicem. W późniejszym czasie wychowanie przedszkolne dostarcza dzieciom kontaktu z piosenką i muzyką, a mnogość śpiewnych wyliczanek i rymowanek znacząco wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Muzyka towarzyszy nam każdego dnia, słychać ją w każdym sklepie, słuchamy jej podczas jazdy samochodem, często w pracy i w domu. Dlaczego jest tak wszechobecna? Dlatego ponieważ ma niekwestionowany i niewyobrażalnie duży wpływ na nasz nastrój i na nasze emocje.Potrafi ukoić zmysły, zrelaksować  i wyciszyć ale też dodać skrzydeł, zmotywować i doenergetyzować. Muzyka łączy pokolenia, ale przede wszystkim łączy ludzi. Potrafi niesamowicie zbliżyć i zjednoczyć np podczas świąt gdy wspólnie śpiewamy kolędy, podczas meczów i imprez sportowych czy w trakcie koncertów. Muzyka niesie ogromną wartość i potęgę przekazu, dlatego tak istotny jest jej dobór, szczególnie gdy odbiorcami są dzieci. W dbałości o ich dobro, radość i szczęśliwe wzrastanie budować akademię będziemy w oparci o filar muzyki Majki Jeżowskiej, której twórczość i repertuar jest najpiękniejszy i najmądrzejszy jaki tylko nasze uszy i dusza słyszały.

 

Kurs OnLine o tym, jak wykorzystać wewnętrzne zainteresowania dziecka,
by odniosło sukces w szkole i w życiu!

Miłość do Dziecka

Miłość do dziecka – BO JEST.
Tak po prostu i tak OGROMNIE.
KOCHAJ SWOJE DZIECKO BO JEST!

Jeśli tak bezwarunkowo, zawsze, bezkreśnie, wypełniająco kochasz swoje dziecko to budujesz jego siłę wewnętrzną. Budujesz najważniejszą podstawę jego szczęśliwego bycia i życia. Miłość – bo jesteś – jest  najsilniejszym paliwem dla serca, ciała i mózgu Twojego dziecka. Twoje dziecko – skapane w takiej bezgranicznej i bezwarunkowej miłości możemy tworzyć więcej, lepiej i dojdzie dalej. I to dzięki takiej miłości nie będzie dla niego granic ani przeszkód!

 

Odpoczynek

Sen i odpoczynek jest elementem nierozerwalnie związanym z mechanizmem uczenia się i rozwoju. Nasz mózg podczas snu i odpoczynku segreguje miliony informacji, które docierają do nas każdego dnia ze świata zewnętrznego, tak aby wyselekcjonować te najbardziej wartościowe dla nas. Kiedy pozwalamy sobie na nicnierobienie nasz mózg nadal pracuje, analizuje, wyciąga wnioski z przeżytych doświadczeń, robi porządki. Genialne pomysły najczęściej wpadają do głowy podczas chwil odpoczynku, kiedy pozwolimy myślom przepływać, ulatniać się lub osadzać. Wolny od zadań, ekranów i bodźców mózg działa efektywniej i wydajniej, ponieważ zdobyta wiedza ma szanse utrwalenia. Dajmy więc sobie i dzieciom prawo do odpoczynku, bo tylko w ten sposób dopełnimy istoty kształcenia.

 

Życie to zabawa

„Jaka jest pierwsza rzecz, którą robi dziecko, gdy się je zostawia w spokoju? Bawi się. Wiemy  o tym, nie musimy się nawet zastanawiać nad odpowiedzią.
A gdyby dziecku w tym nie przeszkadzać, wówczas…już zawsze by się bawiło!
Dlaczego więc ciągle przeszkadzamy bawiącemu się dziecku?”
Andree Stern

Zabawa daje nam radość i przynosi szczęście. Od najmłodszych lat, dzięki zabawie uczymy się świata i poznajemy życie. Zabawa jest naturalna dla nas i naszych dzieci. Nie zamieniajmy więc im życia w koszmar, ciężką prace i mozolny trud. Pokażmy im, że życie to zabawa i pozwólmy im się bawić. Zabawa, która uczy, rozwija i przynosi szczęście.

„Zabawa jest nauką, nauka zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki” Glenn Doman

Prawa uwalniają duszę

Naturalne prawa dziecka, człowieka, uruchamiające mechanizm uczenia się nie prawa tradycyjnego szkolnictwa pomijające wiedzę o rozwoju i potencjale istoty ludzkiej. Tak długo, jak długo dzieci będą uczestniczyły w systemie nie uwzględniającym naturalnych dźwigni ich umysłu, narazimy je na cierpienie, a nauczyciele mierzyć się będą ze zniechęceniem i brakiem motywacji  uczniów. Dając możliwość eksploracji naturalnym prawom człowieka uwolnimy nie tylko duszę ale i radość oraz inteligencję. Naturalne uczenie się to przede wszystkim aktywne doświadczanie, to bezpieczna przestrzeń do popełniania błędów, to klasa zróżnicowana wiekowo,  to kontakt z naturą, swobodna zabawa, czasem nic nierobienie, to życzliwość i spokojny sen.

Paliwo do życia. ŻYWNOŚĆ.

Mamo, Tato, jestem tym co jem. Funkcjonuję, myślę, żyję i czuję się tak, jak jem. Jedzenie i  picie tworzy biochemię organizmie Twojego dziecka. Tworzy biochemię w całym jego organizmie przez żołądek, cały układ krwionośny, serce, krwionośny, układ nerwowy czy mózg. Jeśli Twoje dziecko je biały cukier, pije słodzone białym cukrem napije, pije i je produkty przetworzone, z dużą ilością barwników i chemii to jest ZALANE TRUCIZNĄ. I nie może, nie może zdrowo i szczęśliwie się rozwijać. Dlatego w naszej akademii pokarzemy Ci i pomożemy w wyborze tego co dziecko ma jeść i pić. Pracując na co dzień z naszymi dziećmi sami przestrzegamy podstaw zdrowego i mądrego jedzenia i mamy tego ogromne efekty.

 

 

Trening mentalny

„Umysł widzi tę sytuację tak dokładnie, że komórki nerwowe reagują tak, jakby to się wszystko działo fizycznie. Niematerialna myśl wpływa na materialne ciało”
Jakub B.Bączek

Trening mentalny to proces ,relacja i strategia oddziaływania na nasz umysł za pomocą sprawdzonych metod i narzędzi. To połączenie przestrzeni i korzystanie z dobrodziejstw: socjologii, endokrynologii, filozofii, psychologii, fizjologii, mindfulness.

Czy zdarza Ci się czasem robić porządki w pokoju? A zdarza Ci się czasem, że wchodzisz do pokoju i masz nieodpartą potrzebę przestawienia fotela czy komody. I chociaż wczoraj takie ustawienie mebli Ci pasowało, to dzisiaj, z jakiegoś powodu, to ustawienie Ci przeszkadza. A bałagan – aż atakuje. I czy czasem zdarza Ci się odczuwać potrzebę przemalowania ścian bo wydają się lub wręcz są – brudne? A czy zdarza Ci się układać stare rzeczy na nowych półkach i regałach. A czasem układać nowe rzeczy na starych, odrestaurowanych meblach. 🙂 Wiesz zatem już czym jest trening mentalny. To takie sprzątanie w myślach, układanie myśli w odpowiedniej kolejności. Malowanie na nowo, dobieranie kolorów i ustawianie myśli tak, aby było nam lepiej i aby te myśli nam pomagały. Aby nasze myśli i nasze ciała komunikowały się ze sobą, współgrały i uwalniały schowany potencjał. Nasze myśli czasem nam przeszkadzają. Czasem zdarza się, że chcemy zrobić coś inaczej niż do tej pory, bo nauczyliśmy się już lepiej . I trening mentalny pomaga nam uzyskać inną reakcję. Czasem wystarczy zmienić tylko słowa, którym nazywamy to – co robimy. I za chwilę zmieniamy już właśnie to, co robimy. Zobacz jak za chwilę zmieni Ci się postawa gdy tylko inaczej niż do tej pory, coś nazwiesz. Gotowy? Gotowa?

„Stres to mój przyjaciel . Podczas trudnej sytuacji, takiej która mnie mega stresuje już nie jestem sam, jest ze mną mój stres. Jest tam ze mną po to, aby mi pomóc. Jest moim przyjacielem.”

Powtórz to sobie powoli trzy razy w myślach.

I jak tam Twoje nastawienie do stresu i sytuacji stresujących? Uległo minimalnej zmianie?

Trening mentalny pomaga nam przyjrzeć się myślom i połączyć je z naszym ciałem. A czasem przyjrzeć się ciału i połączyć je z myślami.

Sportowcy, którzy korzystali lub korzystają z efektów treningu mentalnego i dzięki niemu zwiększyli swoją efektywność i osiągnięcia sportowe to: Małgorzata Glinka, Katarzyna Furmanek, Adam Małysz, Mariusz Wiktorowicz, Krzysztof Igła Ignaczak, Roger Bannister, Billy Mills, Piotr Bętkowski, Olga Chmielewska, Bogumił Głuszkowski, Marcin Kamiński, Tomasz Kryk, Natalia Madaj, , Ewelina Matuła, Anna Mądrzak, Monika Sadowy-Naumienia, Anna Witczak oraz mistrz nad mistrzami Michael Phelps!

Trening mentalny dla dzieci to budowanie ich sprawności i siły psychicznej 🙂

To magiczne spotkanie Twojego dziecka z tańcem, teatrem, językiem angielskim, sportem, treningiem mentalny i muzyką Majki Jeżowskiej w jednym miejscu i czasie!

 

Odkrywanie

„Mózg ludzki nie rozumie tego czego nie doświadczył. Dlatego żaden opis i żaden obraz nie zastąpią żywego doświadczenia zmysłami”

Naturalną potrzebą ludzi, a w szczególności dzieci jest odkrywać i doświadczać świat. Natura wyposażyła nas w ciekawość, najsilniejszy z możliwych bodźców wewnętrznych impuls sprawiający, że mamy ochotę na zdobywanie wiedzy sami z siebie. To nasz naturalny motywator. Ciekawość zatem jest podwaliną i podstawowym elementem mechanizmu uczenia się. Zaspokojona ciekawość aktywizuje w mózgu wydzielanie się dopaminy, a to z kolei uaktywnia układ pamięci. Kiedy zatem dziecko przejawia ciekawość, zadaje pytania, wykazuje entuzjazm poznawczy, fascynują się jakąś rzeczą – wspierajmy je w byciu wytrwałym i podtrzymujmy owy zapał, bo nie ma skuteczniejszej metody nauki niż ciekawość i eksploracja. Ta jednak musi dotyczyć świata rzeczywistego, otaczającej nas natury i środowiska. Konficjusz powiedział „Doświadczenie jest jak płomień świecy, który oświetla drogę tego, kto ją niesie” W związku z tym najwybitniejsi mówcy i nauczyciele nie są w stanie dotrzeć do dzieci przez samo tylko mówienie, aby poznawać, doświadczać i uczyć się, potrzebna nam jest aktywność, działanie i uruchamianie ciała. Człowiek uczy się nie poprzez słuchanie, a poprzez robienie.

Uważna obecność

Zatrzymanie. Bycie z Twoim dzieckiem tu i teraz.  Patrzenie w oczy, słuchanie i słyszenie. Czucie każdej mikro zmiany mimicznej na twarzy Twojego dziecka. Słuchanie i słyszenie bicia jego serca. Słuchanie i słyszenie jego potrzeb. Słuchanie i słyszenie jego obecności. Słuchanie i słyszenie jego każdego wypowiadanego do Ciebie słowa. Słuchanie i słyszenie ciszy pomiędzy wypowiadanymi przez Twoje dziecko słowami.  Jesteś Ty i Twoje dziecko. Jesteście razem uważni na siebie nawzajem.

Mamy zaraz krzykną, tak wiem, pamiętam, to były takie momenty kiedy się urodził/urodziła i kiedy jak na nią/niego patrzyłam to czas się zatrzymywał i słyszałam więcej i widziałam więcej. To było dawno i nie wiem, czy tak naprawdę, kiedykolwiek istniało.!

Istniało, było i jest możliwe do powtórzenia. Tak to będą momenty. Nie mamy szansy na uważna obecność na wciąż. Równolegle do tego, ta uważna obecność, tak jak była potrzebna Tobie i twojemu dziecku jak było małe, tak i teraz jest mu potrzebna, kiedy jest duże. Bo jest. Uważna obecność jest podstawą naszej relacji i bycia ze sobą i dla siebie! P prostu. Zwyczajnie.

„Czasami trzeba usiąść obok i czyjąś dłoń zam­knąć w swo­jej dłoni, wtedy nawet łzy będą smakować jak szczęście.”
Wacław Buryła

Back To Top