akademia@majkijezowskiej.com +48 666 686 333
adaptacja dziecka w przedszkolu

Bywa, że adaptacja jest procesem niezwykle długim, trudnym w praktyce i nie dającym swobody zachowania. To, co prowokuje ciało i umysł do powstrzymywania się przed wejściem do nowego środowiska to dziecięcy brak poczucia przynależności i brak poczucia bezpieczeństwa. Ważne jest, by w trakcie oswajania się nowego przedszkolaka jako rodzic, pedagog i nauczyciel stworzyć zespół wspierający się nawzajem i zjednoczony komunikacyjnie. Tak, aby wykreować możliwie najlepszą przestrzeń do wdrażania się i zbudować w dziecku samodzielną chęć.  

Na samym początku pomoże Ci zrozumienie, czy czym jest adaptacja i jak rozumie ją mały człowiek – czyli Twoje dziecko. Przeniesienie codziennego rozwoju z domowych zakątków lub ze – znanych już – żłobkowych prerii, wzbudza poniekąd ekscytację, z drugiej strony zaś niepokój i niewiedzę. 

A przecież dziecko, jak każdy z nas, ma chęć zyskania informacji – gdzie idziemy? Na jak długo? Po co, tak właściwie? 

I najlepsze, co może zrobić rodzic, to rozmowa u źródła, jeszcze zanim wszystko zacznie się wydarzać. Taka konwersacja powinna być jak najbardziej szczegółowa, ale i dostępna. Wyjaśnienie musi obejmować deklarację etapowości w życiu, opis istoty czyli właśnie odpowiedź na pytanie „po co?” oraz wizualizację. 

wsparcie dziecka w adaptacji

Jakie narzędzia stosować w pracy z adaptacją?

1) To maluch musi chcieć

Wymuszanie zmiany podejścia u dziecka jest bezcelowe i jeżeli może cokolwiek zrobić dla procesu adaptacyjnego to go zaburzyć. Zanim jeszcze udacie się w nowe miejsce – usiądźcie razem i porozmawiajcie o tym. Zapytaj o obawy i wyjaśnij je. Pokaż plusy tego nowego etapu, ale nie kłam i nie stwarzaj złudnych nadziei. Prawda jest dużo bardziej atrakcyjna i buduje dużo większe poczucie zaufania u dziecka, co przekłada się na stan bezpieczeństwa. Szczerość i zapewnienie o naturalności tego przejścia powinno wzbudzać samodzielną chęć, co jest wspaniałą podwaliną.  

2) Współpracę z rodzicami/ z nauczycielami zacznij szybciej

Źródłem poczucia bezpieczeństwa jest znajomość. Z natury, człowiekowi bliżej do tego, co zna. 

Daj więc też taką możliwość przedszkolaczkowi. Jako rodzic – skontaktuj się z kadrą, poproś o przygotowanie materiałów wideo z dokładnym pokazaniem przestrzeni w której dzieci będą się bawić, jeść czy leżakować. Dodatkowo, możesz wystosować zapytanie o to aby przedszkolanki i nauczyciele przedstawili siebie na filmiku, w ten sposób dziecko ma już wizję tego co, gdzie, jak i z kim będzie robił, do kogo może się zwrócić w razie problemu. To jest piękny, pierwszy impuls do nawiązania relacji.  
Jako kadra zaś – poproś rodziców, by wysłali zdjęcia dzieci wraz z opisem co lubią robić. 

I uwaga! Zaznacz, iż prosisz aby dzieci przygotowały opisy same. To znaczy, niech dyktują rodzicom co chcą aby Ci zapisali. W ten sposób lepiej poznasz swoich podopiecznych i łatwiej będzie Ci nawiązać z nimi kontakt już od pierwszych dni.  

3) Zapewnij dziecku kawałek przedszkola w domu i kawałek domu w przedszkolu

Razem wybierzcie rzecz, którą maluch codziennie będzie mógł zabierać z domu do przedszkola. W jego przestrzeni osobistej wykreuje się wtedy maksymalne bezpieczeństwo, bo rzecz którą zna, kocha i z którą wiąże dobre wspomnienia będzie blisko niego. W dobie pandemii dobrze, aby ta rzecz była plastikowa, bowiem jest łatwiejsza w dezynfekcji.

I jeśli jest taka możliwość – zadbaj o to, aby rzeczy stworzone w przedszkolu, rysunki, wyklejanki, malowanki dziecko mogło zabierać do domu, dzięki temu stworzy tam kolekcję, która będzie symbolizować miejsce, z którym się oswaja. Wiemy, wiemy krzyczy teraz w Tobie wszystko, że przecież w czasie pandemii Covid 19 ten punk jest niemożliwy do realizacji. Ja jednak wierzę, że przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, przy wykorzystaniu środków dezynfekujących, możliwe jest stworzenie takiego pomostu. I może nie będzie to branie codziennie jednej rzeczy w każdą stronę (z przedszkola do domu i z domu do przedszkola). Ale na pewno można taką jedną rzecz wziąć i zostawić już na stałe (oczywiście po wcześniejszej dezynfekcji). 

jak pomóc dziecku w adaptacji?

4) Znajdź sposób na zmianę czegoś, co poszło nie tak.

Pamiętaj, że nie każda przykra sytuacja w przedszkolu jest czyjąś winą. W ciągu jednego dnia, może wydarzyć się tyle sytuacji z udziałem wielu osób, że na marne szukać winnego. Co natomiast należy zrobić to podejść do całego wydarzenia z otwartością. Nie ma sensu obwiniać „Jasia” i nie ma sensu obwiniać Pani przedszkolanki, w momencie w którym nie znamy przebiegu problemu. Generowanie poczucia winy osłabia relacje między rówieśnikami, ale zaburza także linię wychowawca-podopieczny i rodzic-nauczyciel.  

Porozmawiajcie zatem o tym co się stało, co poszło nie tak, czego należy unikać. Poszukajcie razem rozwiązania. I co najważniejsze – nie pozwól temu obrazowi zawładnąć Tobą. To, że nastąpiło nieporozumienie między Twoim dzieckiem/podpiecznym a „Kasią”, nie znaczy że „Kasia” jest zła. 

5) Niedokładny plan adaptacji to żaden plan adaptacji. 

Jeżeli czujesz potrzebę stwarzania takowego planu, wyznaczającego Twoje cele bezpośrednie i pośrednie w pomocy dziecku przy adaptacji to musi być on dokładny. W przeciwnym razie wszystko tak czy siak potoczy się własnym życiem. Przy tworzeniu planu pamiętaj o przestrzeni na regularność i powtarzalność, to zawsze pomaga się w oswojeniu z nową sytuacją. Nie należy zasypywać podopiecznych nagłą, ogromną ilością nowych aktywności.  

6) Stosuj zabawy adaptacyjne. 

Podczas naszego webinaru mówiłyśmy o wartościowych zabawach, które pomagają w procesie adaptacji maluchów, wśród nich znajduje się tak urocza i ciekawa gra jak „Odkrywajki” dowiedz się więcej oglądając nasze spotkanie online!  

7) Praca z autorskim arkuszem adaptacyjnym.  

Nasza trenerka mentalna – Beata Kaczor – stworzyła arkusz adaptacyjny, którego wypełnienie sprawi, że jeszcze lepiej zrozumiesz malucha, a on ciebie. Wspólnie rozwiążecie kłopoty i rozwiejecie wątpliwości dotyczące adaptacji. Produkt ten dostępny jest w pakiecie wraz z webinarem:

Adaptacja dziecka w przedszkolu – jak zrobić to dobrze?  
I certyfikatem potwierdzającym uczestnictwo. 

adaptacja dziecka w przedszkolu

Nauczycielu, Pedagogu, Instruktorze, Wychowawco!

Zapraszamy Cię do sprawdzenia naszego Kursu Online Rytm i Melodia.

Tylko teraz w niższej, promocyjnej cenie!

Autorska metoda pedagogiki tańca kształtowana z uwagi na dziecięcą kreatywność, wrażliwość i chęć rozwoju, wzbogaci Twoje zajęcia i podniesie kwalifikacje!

Cały pakiet to aż 8 bloków dydaktycznych, 5 gotowych scenariuszy tanecznych, 5 modułów nauczania, nagrania audio, dodatkowe materiały i dużo więcej!

Zobacz jak wygląda nasz wyjątkowy Kurs, przeczytaj opinie i spełniaj marzenia!
KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ!

Kurs online rytm i melodia

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top