Przed Wami Kreatywny Kalendarz na maj 2023! Uczniowie już powoli zaczynają odliczanie do wakacji. A może nie tylko uczniowie? Gdzie znajdziesz Kreatywny Kalendarz na maj 2023? >>> Kreatywny Kalendarz — maj 2023 <<< Powyżej umieszczamy…

Bywa, że adaptacja jest procesem niezwykle długim, trudnym w praktyce i nie dającym swobody zachowania. To, co prowokuje ciało i umysł do powstrzymywania się przed wejściem do nowego środowiska to dziecięcy brak poczucia przynależności i brak poczucia bezpieczeństwa. Ważne jest, by w trakcie oswajania się nowego przedszkolaka jako rodzic, pedagog i nauczyciel stworzyć zespół wspierający się nawzajem i zjednoczony komunikacyjnie. Tak, aby wykreować możliwie najlepszą przestrzeń do wdrażania się i zbudować w dziecku samodzielną chęć.
Na samym początku pomoże Ci zrozumienie, czy czym jest adaptacja i jak rozumie ją mały człowiek – czyli Twoje dziecko. Przeniesienie codziennego rozwoju z domowych zakątków lub ze – znanych już – żłobkowych prerii, wzbudza poniekąd ekscytację, z drugiej strony zaś niepokój i niewiedzę.
A przecież dziecko, jak każdy z nas, ma chęć zyskania informacji – gdzie idziemy? Na jak długo? Po co, tak właściwie?
I najlepsze, co może zrobić rodzic, to rozmowa u źródła, jeszcze zanim wszystko zacznie się wydarzać. Taka konwersacja powinna być jak najbardziej szczegółowa, ale i dostępna. Wyjaśnienie musi obejmować deklarację etapowości w życiu, opis istoty czyli właśnie odpowiedź na pytanie „po co?” oraz wizualizację.

Jakie narzędzia stosować w pracy z adaptacją?
1) To maluch musi chcieć
Wymuszanie zmiany podejścia u dziecka jest bezcelowe i jeżeli może cokolwiek zrobić dla procesu adaptacyjnego to go zaburzyć. Zanim jeszcze udacie się w nowe miejsce – usiądźcie razem i porozmawiajcie o tym. Zapytaj o obawy i wyjaśnij je. Pokaż plusy tego nowego etapu, ale nie kłam i nie stwarzaj złudnych nadziei. Prawda jest dużo bardziej atrakcyjna i buduje dużo większe poczucie zaufania u dziecka, co przekłada się na stan bezpieczeństwa. Szczerość i zapewnienie o naturalności tego przejścia powinno wzbudzać samodzielną chęć, co jest wspaniałą podwaliną.
2) Współpracę z rodzicami/ z nauczycielami zacznij szybciej
Źródłem poczucia bezpieczeństwa jest znajomość. Z natury, człowiekowi bliżej do tego, co zna.
Daj więc też taką możliwość przedszkolaczkowi. Jako rodzic – skontaktuj się z kadrą, poproś o przygotowanie materiałów wideo z dokładnym pokazaniem przestrzeni w której dzieci będą się bawić, jeść czy leżakować. Dodatkowo, możesz wystosować zapytanie o to aby przedszkolanki i nauczyciele przedstawili siebie na filmiku, w ten sposób dziecko ma już wizję tego co, gdzie, jak i z kim będzie robił, do kogo może się zwrócić w razie problemu. To jest piękny, pierwszy impuls do nawiązania relacji.
Jako kadra zaś – poproś rodziców, by wysłali zdjęcia dzieci wraz z opisem co lubią robić.
I uwaga! Zaznacz, iż prosisz aby dzieci przygotowały opisy same. To znaczy, niech dyktują rodzicom co chcą aby Ci zapisali. W ten sposób lepiej poznasz swoich podopiecznych i łatwiej będzie Ci nawiązać z nimi kontakt już od pierwszych dni.
3) Zapewnij dziecku kawałek przedszkola w domu i kawałek domu w przedszkolu
Razem wybierzcie rzecz, którą maluch codziennie będzie mógł zabierać z domu do przedszkola. W jego przestrzeni osobistej wykreuje się wtedy maksymalne bezpieczeństwo, bo rzecz którą zna, kocha i z którą wiąże dobre wspomnienia będzie blisko niego. W dobie pandemii dobrze, aby ta rzecz była plastikowa, bowiem jest łatwiejsza w dezynfekcji.
I jeśli jest taka możliwość – zadbaj o to, aby rzeczy stworzone w przedszkolu, rysunki, wyklejanki, malowanki dziecko mogło zabierać do domu, dzięki temu stworzy tam kolekcję, która będzie symbolizować miejsce, z którym się oswaja. Wiemy, wiemy krzyczy teraz w Tobie wszystko, że przecież w czasie pandemii Covid 19 ten punk jest niemożliwy do realizacji. Ja jednak wierzę, że przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, przy wykorzystaniu środków dezynfekujących, możliwe jest stworzenie takiego pomostu. I może nie będzie to branie codziennie jednej rzeczy w każdą stronę (z przedszkola do domu i z domu do przedszkola). Ale na pewno można taką jedną rzecz wziąć i zostawić już na stałe (oczywiście po wcześniejszej dezynfekcji).

4) Znajdź sposób na zmianę czegoś, co poszło nie tak.
Pamiętaj, że nie każda przykra sytuacja w przedszkolu jest czyjąś winą. W ciągu jednego dnia, może wydarzyć się tyle sytuacji z udziałem wielu osób, że na marne szukać winnego. Co natomiast należy zrobić to podejść do całego wydarzenia z otwartością. Nie ma sensu obwiniać „Jasia” i nie ma sensu obwiniać Pani przedszkolanki, w momencie w którym nie znamy przebiegu problemu. Generowanie poczucia winy osłabia relacje między rówieśnikami, ale zaburza także linię wychowawca-podopieczny i rodzic-nauczyciel.
Porozmawiajcie zatem o tym co się stało, co poszło nie tak, czego należy unikać. Poszukajcie razem rozwiązania. I co najważniejsze – nie pozwól temu obrazowi zawładnąć Tobą. To, że nastąpiło nieporozumienie między Twoim dzieckiem/podpiecznym a „Kasią”, nie znaczy że „Kasia” jest zła.
5) Niedokładny plan adaptacji to żaden plan adaptacji.
Jeżeli czujesz potrzebę stwarzania takowego planu, wyznaczającego Twoje cele bezpośrednie i pośrednie w pomocy dziecku przy adaptacji to musi być on dokładny. W przeciwnym razie wszystko tak czy siak potoczy się własnym życiem. Przy tworzeniu planu pamiętaj o przestrzeni na regularność i powtarzalność, to zawsze pomaga się w oswojeniu z nową sytuacją. Nie należy zasypywać podopiecznych nagłą, ogromną ilością nowych aktywności.
6) Stosuj zabawy adaptacyjne.
Podczas naszego webinaru mówiłyśmy o wartościowych zabawach, które pomagają w procesie adaptacji maluchów, wśród nich znajduje się tak urocza i ciekawa gra jak „Odkrywajki” dowiedz się więcej oglądając nasze spotkanie online!
7) Praca z autorskim arkuszem adaptacyjnym.
Nasza trenerka mentalna – Beata Kaczor – stworzyła arkusz adaptacyjny, którego wypełnienie sprawi, że jeszcze lepiej zrozumiesz malucha, a on ciebie. Wspólnie rozwiążecie kłopoty i rozwiejecie wątpliwości dotyczące adaptacji. Produkt ten dostępny jest w pakiecie wraz z webinarem:
Adaptacja dziecka w przedszkolu – jak zrobić to dobrze?
I certyfikatem potwierdzającym uczestnictwo.

Nauczycielu, Pedagogu, Instruktorze, Wychowawco!
Zapraszamy Cię do sprawdzenia naszego Kursu Online Rytm i Melodia.
Tylko teraz w niższej, promocyjnej cenie!
Autorska metoda pedagogiki tańca kształtowana z uwagi na dziecięcą kreatywność, wrażliwość i chęć rozwoju, wzbogaci Twoje zajęcia i podniesie kwalifikacje!
Cały pakiet to aż 8 bloków dydaktycznych, 5 gotowych scenariuszy tanecznych, 5 modułów nauczania, nagrania audio, dodatkowe materiały i dużo więcej!
Zobacz jak wygląda nasz wyjątkowy Kurs, przeczytaj opinie i spełniaj marzenia!
KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ!


This Post Has 0 Comments