Przed Wami Kreatywny Kalendarz na maj 2023! Uczniowie już powoli zaczynają odliczanie do wakacji. A może nie tylko uczniowie? Gdzie znajdziesz Kreatywny Kalendarz na maj 2023? >>> Kreatywny Kalendarz — maj 2023 <<< Powyżej umieszczamy…
10 wskazówek na najlepszy czas – RAZEM.
Bo wspólne jedzenie to ważny czas!
Kariera, praca, trzymanie pieczy nad ogniskiem domowym, poranne zabieganie, pomoc w odrabianiu lekcji i wiele innych zadań może przysłonić radość z bycia razem, przeżywania wspólnych, rodzinnych chwil. Jak znaleźć i przytrzymać ten uciekający, nie wiadomo gdzie, czas?
Podam Ci proste rozwiązanie – receptą jest wspólny, rodziny posiłek! To doskonały pomysł na bycie każdego dnia – razem:)
Tak naprawdę nie ma znaczenia czy będzie to śniadanie, obiad, wakacyjny piknik, czy czas kolacji. Jeśli uda się Wam zatrzymać te szczęśliwe chwile – wspólne spożywanie posiłków, zostanie zapamiętane jako radosny, niezwykły czas odkrywania siebie i nowych smaków.
Pomyślisz zapewne… to ciężkie zadanie! Co przygotować, by młodzi chcieli jeść ? Jak znajdę na to czas?, itd. ….i po raz kolejny odczuwasz stres…
Oto 10 skutecznych wskazówek na przyjemne spędzenie czasu RAZEM:
1.Staraj się biesiadować w przyjaznej, spokojnej atmosferze. Niech będzie Wam miło przebywać ze sobą. Niech ten czas będzie ważny. Przeznacz, zarezerwuj (początkowo wystarczy nawet 30 minut bycia razem)
2.Stwórzcie wspólną listę zakupów ( plus mini lista dla dziecka) i planujcie zakupy razem. Ucz dziecko, już od najmłodszych lat, dokonywania właściwych wyborów żywieniowych. Daj dziecku swobodę i decyzyjność w sprawie jedzenia ( wybór, opcja) i zachęcaj je do próbowania nowych smaków poprzez negocjacje. Pamiętaj wszystko pod Twoim bacznym okiem:)
3.Zachęcaj dziecko do pomocy przy stole – to świetna zabawa! Nakrywanie do stołu, mieszanie, rwanie, ugniatanie, odmierzanie, dekorowanie – dzieci to uwielbiają, a przy okazji czują się potrzebne.
4.Planujcie posiłki i to co zjecie razem, dbając o dostęp do dobrych produktów.
5.Zwróć uwagę, by przygotowane dania były ciepłe lub chłodne, ale nie gorące czy zimne. Smaki łagodne – nie ostre (doznania smakowe dzieci będą bardziej wyraziste, z uwagi na większą ilość kubków smakowych). Unikniesz też protestów:)
6.Nakładaj mniejsze porcje – unikniesz marnotrawstwa, przejadania się ( skutkuje nadwagą i otyłością w starszym wieku). Czasami mniej, znaczy więcej:)
7.Nie zmuszaj, by dziecko zjadło wszystko co jest na talerzu – szanuj jego sygnały głodu i sytości . Samokontrola + samoregulacja ( dziecko powoli uczy się odczytywać sygnały swojego organizmu). Będzie głodne – samo poprosi Cię o jedzenie. Zadbaj by ,,odczekało,, do kolejnego posiłku.
8.Dawaj dobry przykład – dzieci uczą się poprzez obserwację rodziców ( tzw.,modelowanie)
9.Eliminuj niezdrowe posiłki, ale nie całkowicie. Unikaj restrykcyjnych zakazów, gdyż efekt będzie odwrotny do zamierzonego i ucz malucha jak radzić sobie z pokusami ( uwaga na reklamy!)
10.Bądź cierpliwy i wyrozumiały. Nie za pierwszym razem wszystko się udaje. Świętuj małe sukcesy i śmiej się z ,,niepowodzeń,,. Baw się, rozmawiaj, a wspólne chwile przy stole staną się Waszym rytuałem, wspólnie wyczekiwaną aktywnością i przyjemnością:)
Niezapomnianych chwil przy stole (bo RAZEM) i najlepiej zainwestowanego czasu pod słońcem Wam życzę 🙂
A jeśli interesujesz się wychowaniem i rozwojem dziecka, to zapraszamy Cię na nasze webinary, w których dajemy najnowsze, praktyczne narzędzia!
Kliknij w zdjęcie!
Przeczytaj więcej i wzrastaj w świadomym rodzicielstwie

This Post Has 0 Comments