Przed Wami Kreatywny Kalendarz na maj 2023! Uczniowie już powoli zaczynają odliczanie do wakacji. A może nie tylko uczniowie? Gdzie znajdziesz Kreatywny Kalendarz na maj 2023? >>> Kreatywny Kalendarz — maj 2023 <<< Powyżej umieszczamy…
Czasem najtrudniejszych rzeczy uczymy się sprawnie, bez kontroli, bez ocen, lekcji i nauczycieli. Dlaczego? To proste, motywuje nas pasja i ciekawość. Tu nie zastanawiamy się: jak się uczyć?
Ciekawość poznawcza jest najmocniejszym motywatorem doświadczania tego, co wokół nas, dostępna dla każdego i nic nie kosztuje. Jest naturalną, dziecięcą właściwością. Pozwala małym dzieciom poruszać się w całkowicie nieznanym świecie, poznawać „obcy” język, uczyć się wszystkiego najszybciej, najintensywniej i z nieukrywaną przyjemnością. A co dalej? Dzieci trafiają w tryby systemu edukacji i powoli acz systematycznie tracą naturalną ciekawość.
W zamian za to pojawiają się potrzeby sprostania oczekiwaniom dorosłych, nauczycieli, rodziców. Słabnie naturalna kreatywność. Rodzi się tak oczekiwana przez szkołę odtwórczość, wchodzenie w schemat. Przychodzą kolejne progi edukacyjne, trzeba zdawać egzaminy, żeby je zdać, trzeba być przygotowanym. A jak tu się uczyć, gdy ani motywacji, ani ciekawości, ani poczucia sensu?
Chcesz pomóc dziecku przejść przez system?
Chcesz mu pomóc nauczyć się wielu treści – bardziej lub mnie potrzebnych?
Chcesz je chronić przed emocjonalnym i fizycznym wyczerpaniem?
To co możesz zrobić, to wspierać dziecko w tym, aby poznało jego własną, osobistą technologię uczenia się. Możesz mu pomóc poznać i umieć zastosować atrakcyjne metody – jak się uczyć?
Drogi rodzicu i – wierzę też – nauczycielu oto kilka z nich:
- Mózg ludzki jest doskonały, ale każdego człowieka inny, warto go poznawać w praktycznym działaniu. Stworzony jest do tego, aby się uczyć i nic nie robi lepiej. Jest narządem ekskluzywnym, stawia dla siebie bardzo wysokie wymagania, pracuje bardzo sprawnie o ile jego indywidualne potrzeby są spełniane. Do tych potrzeb należą między innymi: pożywienie, tlen, ruch, odpoczynek, czas i miejsce pracy.
- Dzieci 7-letnie wykazują różnice rozwojowe do 4 lat, 15-letnie – do 6 lat. A umieszczamy je w klasach rocznikowych i oczekujemy, że będą się uczyć tego samego w taki sam sposób. Różnice między dziewczętami i chłopcami w tym samym roczniku sięgają od 2 do 2,5 lat. Nie stawiaj nadmiernych wymagań, nie oceniaj, nie porównuje swego dziecka z innymi dziećmi. Pamiętaj rozwój i gotowość do nauki nie przychodzą stopniowo i zgodnie z naszymi ustaleniami, założeniami i planami. Mogą skokowo przyspieszać, zwalniać, często się cofać. Np. w okresie dojrzewania pojawiają się blokady emocjonalne i intelektualne.
- Mózg zapamiętuje silne uczucia, doświadczenie emocjonalne jest lokomotywą, która ciągnie wagony wiedzy i umiejętności. Bez siły lokomotywy, nie da się uruchomić pociągu.
- Mózg skutecznie łączy nowe informacje z czymś znanym, z obrazem, wspomnieniami, wiedzą już posiadaną. Przyswajane treści muszą się do czegoś „dokleić” i trzeba tę podstawę (nawet najbardziej banalną) ujawnić, nazwać i powiązać.
- Mózg uczy się zawsze, szczególnie w zabawie. To zabawowy narząd, potrzebuje wszechstronnej aktywności. W zabawie uczymy się przyjemnie, szybko, sprawnie. Czasem nawet nie zauważamy, że się uczymy – przykładem jest grywalizacja (wykorzystanie gier w rozwoju kompetencji i wiedzy).
- Ucząc się z ciekawością mózg produkuje hormon szczęścia – dopaminę, czujemy satysfakcję, otrzymujemy wewnętrzną nagrodę. Rośnie trwałość naszej pamięci.
- Ucząc się ze strachu, szybko zapominamy – (3 x Z – zakuć, zaliczyć, zapomnieć)
- Sprawnie uczymy się, gdy jesteśmy pozbawieni presja i czujemy się bezpiecznie.
- Mózg pracuje błyskawicznie, ale nie lubi nadmiaru, kocha zadawanie pytań. Pytania ciekawskiego dziecka, to najprostsze i najskuteczniejsze narzędzia przyswajania informacji. Dzieci średnio zadają 400 pytań dziennie. W szkole pytania stały się narzędziem kontroli. I w skuteczny sposób zabijają ciekawość i uczenie się.
- Mózg do swej pracy potrzebuje zaangażowania jak najwięcej zmysłów. Wzrok i słuch to za mało dla uczącej stymulacji. Dlatego tak lubimy tzw. „przeżywki”, eksperymenty, szczególnie wykonywane własnoręcznie. Dłonie to szczególne „urządzenia” uczące, np. gdy zaangażowane w rysowanie. Nasze całe ciało to drugie „urządzenie” wspomagające ten proces.
O kolejnych sposobach na dobre uczenie się przeczytasz w drugiej części artykułu:
10 sposobów jak pomóc dzieciom nauczyć się uczyć….i sobie może też?! Część II
Jeśli chcesz wiedzieć jak uczy się mały i większy mózg sprawdź nasze webinary z tej serii: https://sklep.majkijezowskiej.com/c/webinaria/ Dowiesz się z nich:
- Jak funkcjonuje pamięć?
- Jak rozwija się mózg i jakie są jego możliwości na poszczególnych etapach rozwojowych – dziecka przedszkolnego i szkolnego?
- Jaka jest biochemia niezbędna do nauki?
- Jak uczy się mózg na poszczególnych etapach rozwoju?
- Jak pomóc dziecku w uczeniu się?
- Co praktycznie zmienić w prowadzonych zajęciach w przedszkolu lub w szkole.
- Co praktycznie robić w domu, aby dziecko uczyło się efektywniej.
- Jak sprawić, aby nauka stała się dla dziecka cudowną przygodą, a nie karą
A jeśli zaraziłeś się neurodydaktyką i chcesz stosować w swojej pracy innowacyjne metody to zapraszamy Cię do naszego szkolenia online dla nauczycieli Rytm i Melodia


Zgadzam się w 100% ale co do ilości stawianych pytań to mam wrażenie (opierając się na moim skromnym ponad 15 letnim doświadczeniu – opiekunka dziecięca), że tych pytań jest co najmniej 400 x 2.
W pracy często wykorzystuję różnego rodzaju gry planszowe, zabawy z kredkami, farbkami lub wykonując z 2-latkiem (!!!) proste doświadczenia z zakresu fizyki, chemii czy biologii przy czym o ile jest możliwość każdy eksperyment musi zakończyć się wybuchem tzw. wulkan (soda, ocet, płyn do naczyń).
Nie tak dawno pisząc razem z dzieckiem (niecałe 3 latka) wyraz WRÓBEL i go literując przy (dopiero zaczynałam pisać tę literę) dziecko się pyta „A dlaczego „ó” ???” Przypadek ?! Piszę kolejne słowo KRUK i podobnie … zaczęłam pisać literę „u” a dziecko znów się pyta „Dlaczego „u” ???” Gdy odpowiedziałam, ze takie są zasady … usłyszałam „Dlaczego ?”. Podobnie było z „ę” i „ą” :)))))))). Dziecko pyta bo się uczy … ale my dorośli dzięki temu na nowo możemy poznać prawdziwą radość jaką niesie uczenie się i poznanie na nowo świata.