10 kroków do samodzielnego snu Twojego malucha.

Marzysz o wieczorze tylko dla siebie. Takich 30 minutach, podczas których posłuchasz muzyki, poczytasz książkę. Marzysz o tym, aby Twój maluszek – no może już takie większy maluch – zasnął samodzielnie.

Skorzystaj z 10 sprawdzonych kroków do  samodzielnego usypiania dziecka

  • Jeśli nadal zastanawiasz się czy to jest ten, dobry moment na rozpoczęcie nauki samodzielnego zasypiania przez Twoje dziecko, jeśli myśli podpowiadają Ci, że jeszcze musisz dojrzeć – to już nie musisz. Nie jesteś owocem Każdy moment jest dobry, aby zacząć. Zacznij dzisiaj!
  • Pamiętaj o kliku przeciwskazaniach – choroba, ząbkowanie, szczepienie, nagła silna zmiana w życiu, w domu. W przypadku pierwszych 3 – choroba, ząbkowanie, szczepienie – organizm jest osłabiony, walczy wewnętrznie i potrzebuje spokoju i stabilizacji. Wtedy wszelkim zmianom mówimy stanowcze „Nie”. W przypadku silnej, nagłej zmiany – zmiana w życiu rodziny np. zwierzak w domu pierwszy dzień, pokój po remoncie. Wtedy także dodatkowym zmianom mówimy „Nie”. Nasz maluszek jest w stanie przyswoić i zasymilować tylko jedną zmianę.
  • Od godziny 15:00 zero cukru, zarówno białego jak i fruktozy. Brak cukru pomoże wyciszyć ciało i mózg Twojego malucha.
  • Zero oglądania bajek w telewizji, na tablecie czy w  telefonie wieczorem. Wieczorem mózg i całe ciało Twojego dziecka potrzebuje zwolnić i przygotowywać się do wyciszenia, w konsekwencji do zaśnięcia. Dlatego też zamień wieczorne oglądanie – na wspólne wieczorne czytanie bajek.
  • Jeśli Twoje dziecko jest „tulaśne” to znaczy potrzebuje się dużo przytulać, to polecam podczas czytania – opowiadania bajki, leżeć obok dziecka i się przytulać. Jeśli nie lubi, to usiądź obok łóżeczka.

10 kroków c.d.

  • Jeśli czytacie bajki to także uwaga – takie opowiadające o zwykłym życiu. Bez strasznych smoków, wilków, czarnoksiężników – bo one pobudzą wyobraźnię Twojego dziecka. I mogą nawet wzbudzać strach. Możesz opowiedzieć maluszkowi bajkę o zasypianiu.
  • Po przeczytaniu bajeczki dajesz maluszkowi buziaka i przytulaka na dobranoc. Gasisz światło – chyba, że maluch boi się ciemności – wtedy zostawiasz lampkę z przytłumionym światłem. Ja zostawiam mojemu maluszkowi zapalone światło na korytarzu.
  • Usiądź koło łóżeczka i poczekaj aż dziecko zaśnie. Tak tak usiądź obok i poczekaj. Do tej pory Twój maluszek zasypiał z Tobą w łóżeczku lub u Ciebie na rękach. Wiec usamodzielnianie w spaniu będzie w systemie „krok po kroku” a nie drastyczne odstawienie.

Jeśli Twój maluszek usypiał u Ciebie na rękach, to pierwsze dni usypiania samodzielnego polecam leżeć obok niego w łóżeczku . Pozwól tez maluszkowi się tulić do Ciebie. Wyższa temperatura  Twojego ciała pomoże rozluźnić się Twojemu maluszkowi.

Nie podejmuj drastycznych kroków

Pamiętaj nie polecamy drastycznych kroków – zostaw i wyjdź. Dziecko nie rozumie, czemu wcześniej zasypiało z Tobą a teraz – nagle zostaje samo.

  • Jeśli Twój maluszek jest z tych „żywe srebro” i jeszcze ma trudności z samodzielnym wyciszaniem się i leżeniem, połóż mu rękę na klatce piersiowej, brzuszku, głowie i spokojnie głaszcz. Jeśli głaskanie mu przeszkadza – rozbudza – niech twoja ręka tylko leży. Jej ciepło pomoże się maluszkowi wyciszyć. I tak przez pierwsze 7 dni. Tutaj ważna informacja,  siedzisz obok i pomagasz Twojemu maluszkowi leżeć. Jesteś uważna, obecna i kochająca!

Zmiana o kolejny krok w następnym tygodniu.

  • Teraz przez ten tydzień Ty pracujesz nad swoimi emocjami, przygotowujesz siebie do tego, że Twoje dziecko jest gotowe na samodzielne zasypanie. Tak tak, Ty też masz pracę do wykonania. Bez Twojego autentycznego, głębokiego przekonania, zmiana się nie uda.
  • A Twój maluszek uczy się zasypiania – na razie – bez Ciebie w łóżku, lub w ogóle w łóżku – z Tobą obok.

Chcesz więcej i lepiej wychowywać swoje dziecko. Sięgnij po Niezbędnik Rodzica

Niezbędnik Rodzica

A jeśli chcesz czytać więcej, to proszę

Jestem mózgiem całej Akademii - dosłownie i w przenośni. Od lat pasjonuję się nauką o tym, jak funkcjonuje i uczy i rozwija się nasz mózg. Od lat uczę nauczycieli jak uruchamiać i modelować u uczniów kompetencje psychospołeczne. Pomagam też rodzicom w sesjach indywidualnych. Teraz przyszedł czas na realizację mojego największego marzenia – szkoły dla rodziców i nauczycieli na skalę ogólnopolską i w postaci narzędzi dostosowanych do Waszych potrzeb i możliwości.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *